Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie contabila vinzare bauturi calde prin automate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie contabila vinzare bauturi calde prin automate

1 reply to this topic

#1 onelia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 April 2012 - 04:02 PM

va rog sa ma ajutati si pe mine cu inregistrarile contabile la vinzari de bauturi calde prin automate cafea...pina acum am folosit 701...mi-am imaginat ca e productie....si am facut la gramada,adica nu am facturat pe fiecare aparat in parte,ci se factura ceea ce se incasa din toate aparatele in ziua respectiva.
multumesc



#2 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 05 April 2012 - 11:03 PM

Cel mai la indemna, in cazul automatelor de bauturi calde, este evidenta global valorica.La cafea (sau ma rog...ingredientul principal) ne vom pune un adaos mai mare; la zahar ..etc...unul mai mititel (de evidenta valorica...are grija pardalnicul de coeficient K ).Smulgem de la administrator o decizie prin care ridicarea numerarului din automat se va face in prezenta lui X si Y, ocazie cu care pe Lista Tipizatelor (formularelor) unitatii, se va adauga Tipizatul Monetar Automat Cafea ce va avea numar MAC serie AA.LL.NN (ex MAC 120901, adica 2012, septembrie, 01, in caz ca se ridica de mai multe ori pe luna;sau pur si simplu MAC - 01).Tipizatul il concepem noi (excel, word) poate fi sub forma de proces verbal (intotdeauna m-a amuzat sintagma "PV" cand de fapt e vorba de o forma...letrica !).Nu este un document justificativ pentru ANAF (fiscalitate) neregasindu-se in Nomenclatorul tipizatelor "agreat" de organele fiscale, dar conform legii contabilitatii, este document justificativ, pe baza caruia vom emite chitanta de incasare, deci aceasta chitanta este documentul justificativ, pentru intrarea in trezorerie a sumei "achitate" de catre Clientul Divers AutomatCafea;se emite ca orice chitanta respectand numerotarea chitantierului, nu e neaparat nevoie de serie sau numar dedicat.
(evident vom face analitic la 371 pentru fiecare aparat in parte, asemenea si monetarele)

Aceasta postare a fost editata de Tzica: 05 April 2012 - 11:05 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL