Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura externa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura externa


3 replies to this topic

#1 cosmin tudor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 May 2012 - 11:49 AM

va rog mult sa ma ajutati cu cateva informatii. Lucrez la o firma din ro platitoare de tva. Am primit 1 factura externa emisa de o societate din UK pentru o taxa de participare la o conferinta din Madrid. Factura are inclusiv TVA de 18%. Cum inregistrez aceasta factura ? Multumesc



#2 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 18 June 2012 - 04:09 PM

Aveti un cod valid de tva de la firma emitenta ?




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 June 2012 - 09:44 PM

Codul fiscal
ART. 133 Locul prestarii de servicii
(7) Prin exceptie de la prevederile alin. (2), locul urmatoarelor servicii este considerat a fi:
b) locul in care evenimentele se desfasoara efectiv, pentru serviciile legate de acordarea accesului la evenimente culturale, artistice, sportive, stiintifice, educationale, de divertisment sau alte evenimente similare, cum ar fi targurile si expozitiile, precum si pentru serviciile auxiliare legate de acordarea acestui acces, prestate unei persoane impozabile.

Factura este intocmita cu TVA, locul desfasurarii evenimentului nefiind in Romania, beneficiarul nu va aplica taxare inversa si nici nu va putea deduce TVA-ul prin Decont, TVA-ul se adauga valorii serviciului.



#4 cosmin tudor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 July 2012 - 10:54 AM

Multumesc mult pentru raspunsuri. Firmele au coduri valide de tva. Am inregistrat factura corect.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL