Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Drept de semnatura bilant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Drept de semnatura bilant

3 replies to this topic

#1 miha2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 29 May 2012 - 01:01 PM

Buna ziua,

Ma puteti ajuta va rog cu urmatoarea problema:
Firma mica, cu activitatea suspendata trebuie sa depuna bilantul contabil la sfarsit de an.
A semnat acest bilant administratorul si tot el l-a si intocmit ca "alta persoana imputernicita conform legii".Acest bilant a fost refuzat la depunere la Administratia Financiara de catre functionarii publici pe motivul ca nu poate administratorul sa intocmeasca bilantul.Nu au stiut sa imi raspunda la intrebarea cine sunt acele "alte persoane imputernicite conform legii".

Cum este corect a se proceda in acest caz?


Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2012 - 01:36 PM

legea contabilitatii, art. 10 ne spune cine sunt pers. ce pot avea dreptul sa conduca activitatea de contabilitate !

mai oameni buni, fara suparare, legea de baza a contabilului = legea contabilitatii !
daca practicati aceasta meserie, atunci e obligatoriu sa o stiti :sad:

sa mai spun ca exista topic despre semnatura pe bilant ??
http://www.conta.ro/...t/page__st__100

eu n-o sa inteleg niciodata de ce nu vreti sa folositi fct de cautare ... :wacko:




#3 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 29 May 2012 - 04:36 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 29 May 2012 - 01:36 PM, a spus:


va spun despre ea mereu, va trimit la ea mereu, fac asta de ani de zile, iar si iar, aproape zilnic ... si parca vb la pereti !! :blink:
pare ireal ce se intampla, pt. D-zeu ...

Pentru ca asteapta un alt raspuns decat cel bazat pe prevederile legale, pentru ca nu vor sa plateasca in plus pentru o persoana autorizata si/sau calificata, pentru ca sunt o multime de cazuri in care "la ghiseu" se poate altfel.

Cred ca cel mai potrivit raspuns este un simplu nu / nu se poate legal.

Mult succes!



#4 andreeacismaru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 May 2013 - 04:08 PM

daca eu ca si contabil sunt in crestere copil si dl administrator nu a mai angajat alt contabil pot semna eu bilantul de sfarsit de an 2013? bilantul a fost facut de o dna contabil care lucreaza la alta firma de-a dansului.
multumesc





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL