Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imi trebuie casa de marcat ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


imi trebuie casa de marcat ?

casa marcat? casa marcat
47 replies to this topic

#21 raluca2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 07 July 2015 - 10:37 AM

O.U.G. 28/1999 actualizata:
Art. 1
(1)Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Aceasta postare a fost editata de raluca2006: 07 July 2015 - 10:38 AM




#22 Csilla27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 July 2015 - 12:07 PM

Buna ziua.
Doresc sa va rog sa imi confirmati daca o firma cu cod caen 5911- productie cinematografica are nevoie de casa de marcat. Eu citind legea cred ca are, dar deoarece sunt noua pe acest teren va rog sa ma ajutati.
Va multumesc.




#23 carmen20166

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 July 2016 - 09:35 PM

daca am 3101/3102/3109 cod cor fabricare mobila si sant i.f. produc mobila in special pentru persoane fizice imi trebuie casa de marcat sau e suficient factura si chitanta?E valabila afirmatia ca in cazul in care inchei un contract de prestari servicii si emit chitanta si factura nu trebuie casa de marcat?



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 July 2016 - 02:08 PM

Daca incasezi facturile, emise pers. fizice, cu numerar sau prin card de credit/debit sau prin substitute de numerar, atunci iti trebuie casa de marcat, cu exceptiile de la art. 2 (in care NU te incadrezi decat pt reparatiile facute mobilierului la domiciliul clientului, dar tu spui ca produci mobila, nu ca o repari).
Daca incasezi facturile emise pers. fizice exclusiv prin transfer bancar (adica fara instrumente numerar), atunci nu-ti trebuie casa de marcat.

O.U.G. 28/1999 actualizata:

Art. 1
(1)Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
.................

Art. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:
a) comerţul ocazional cu produse agricole din producţie proprie efectuat de către producătorii agricoli individuali, autorizaţi în condiţiile legii, în pieţe, târguri, oboare sau în alte locuri publice autorizate;
b) vânzarea de ziare şi reviste prin distribuitori specializaţi;
c) transportul public de călători în interiorul unei localităţi pe bază de bilete sau abonamente tipărite conform legii, precum şi cu metroul;
d) activităţile pentru care încasările se realizează pe bază de bonuri cu valoare fixă tipărite conform legii – bilete de acces la spectacole, muzee, expoziţii, târguri şi oboare, grădini zoologice şi grădini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc şi altele similare;
e) activităţile de asigurări şi ale caselor de pensii, precum şi activităţile de intermedieri financiare, inclusiv activităţile auxiliare acestora. Nu sunt exceptate activităţile de schimb valutar cu numerar şi substitute de numerar pentru persoane fizice, altele decât operaţiunile efectuate de punctele de schimb valutar din incinta instituţiilor de credit, aparţinând acestor instituţii;
f) activităţile desfăşurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăţi comerciale;
g) vânzarea obiectelor de cult şi serviciile religioase prestate de instituţiile de cult;
h) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine şi unităţile de alimentaţie publică, pe bază de comandă;
i) serviciile de instalaţii, reparaţii şi întreţinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
j) vânzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de către agenţiile de turism, definite potrivit legii;
k) încasarea la domiciliul clientului a contravalorii energiei electrice şi termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobilă, de poştă şi curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
l) efectuarea lucrărilor de construcţii, reparaţii, amenajări şi întreţinere de locuinţe;
m) serviciile de transport feroviar public de călători în trafic intern şi internaţional, prestate de societăţi comerciale persoane juridice române, pe bază de bilete sau abonamente tipărite conform legii;
n) activităţile de jocuri de noroc desfăşurate cu mijloace tehnice de joc ce funcţionează pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
o) serviciile de parcări auto a căror contravaloare se încasează prin automate ce funcţionează pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
p) livrările de bunuri sau serviciile efectuate prin automatele comerciale ce funcţionează pe bază de acceptatoare de bancnote sau monede şi conţin un sistem de contorizare electronic şi/sau mecanic, ca parte integrată constructivă din automat, care să permită înregistrarea, evidenţierea şi controlul sumelor încasate, cu excepţia livrărilor de produse energetice, astfel cum sunt definite în titlul VII din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare;
q) comerţul de tip cash and carry desfăşurat de comercianţii care vând mărfuri prin sistemul de autoservire către persoane fizice înregistrate în baza de date a vânzătorului, în scopul utilizării acestora ca produse consumabile.




#25 andora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 17 September 2018 - 07:09 AM

Am si eu o situatie, daca pot sa primesc ajutor ?
Sunt un mic producator de agende hand-made. Tot anul produc si in per.15.11-25.12. a fiecarui an, merg la un targ in Austria.
Am nevoie de casa de marcat la targ? Trebuie sa emit bon in euro?



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2018 - 01:36 PM

NU, nu trebuie fiindca veniturile tale sunt incasate in afara Romaniei ! :smile: Dar poti opta pt utilizarea casei de marcat, pt a-ti fiscaliza veniturile mai usor.

CF Normelor metodologice la OUG 28/1999, art. 1, alin. 1,
(1) În sensul art. 1 alin. (1) din O.U.G. nr. 28/1999 privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, denumită în continuare ordonanță de urgență, prin operatori economici se înțelege persoanele fizice și juridice, întreprinderile familiale, precum și orice alte entități, cu excepția instituțiilor publice, care încasează, pe teritoriul României, inclusiv în punctele de control pentru trecerea frontierei de stat, integral sau parțial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar, de la persoane fizice sau juridice, contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum și a prestărilor de servicii efectuate direct către populație.
................
3) Operatorii economici care nu intră sub incidența ordonanței de urgență pot opta pentru utilizarea aparatelor de marcat electronice fiscale, în condițiile legii. ( n.m. tipul de aparat sa poata fi setat pentru vanzare in moneda straina).

Casa de marcat trebuie sa fie fiscalizata pentru comert in puncte volante, targuri, expozitii. Neaparat sa ai in actul constitutiv acest obiect de activitate (comert ambulant).

O alta solutie (mai greoaie, ce-i drept) pentru inregistrarea incasarilor la targul international ar fi emiterea de chitante pentru incasari in valuta (Cod 14-4-1/a).



#27 FMihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 October 2018 - 09:50 AM

Buna ziua tuturor,
Am nevoie de casa de marcat în următoarea situație?
Am un PFA cod caen 8219,editez documente în documente Word și le trimit clienților prin corespondenta electronică (email).
Încasez exclusiv prin transfer bancar.
Mulțumesc.



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2018 - 01:51 PM

Nu, nu ai nevoie !

Cf OUG28/1999 actualizata, Art. 1
(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Cum tu incasezi exclusiv prin banca, nu ai obligatia de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale.
:smile:



#29 FMihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 October 2018 - 05:53 PM

Va multumesc pentru raspuns si imi cer scuze daca sunt putin insistent. Am auzit cazuri in care persoane care incasau exclusiv prin banca, dar au fost amendate pe motiv ca inspectorul a considerat ca este nevoie de casa de marcat in cazul in care un client doreste neaparat sa achite cash.



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2018 - 10:55 AM

Ai auzit bine "este nevoie de casa de marcat in cazul in care un client doreste neaparat sa achite cash", cu mentiunea ca acel client trebuie sa fie exclusiv persoana fizica, nu firma. Exprimarea in text este "efectuate direct catre populatie". Ti-am dat articolul din ordonanta, citeste-l cu atentie.

Cu drag si alta data ! :smile:



#31 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 26 October 2018 - 07:37 AM

@FMihai: Din ce-am inteles eu, tu nici nu ai contact personal cu clientii, lucrand online (word-uri, mail-uri, incasari prin banca) deci probabil nu poate nici un inspector, in cazul unui control, sa-ti reproseze ca de ce n-ai avut casa de marcat in cazul in care dorea Gigel* din Caracal* sa vina la tine in Baia Mare* sa-ti plateasca cash neaparat, iar tu nu aveai mijloacele sa-i oferi asta.

Probabil persoana despre care ai auzit tu, avea ca activitatea vanzarea direct catre populatie a cartofilor*, si chiar daca incasa exclusiv prin banca, in cazul asta, sigur sunt mult mai multe sanse sa doreasca un client sa plateasca cash, si deci DA, era obligata sa aiba si casa de marcat ca sa permita clientilor sa plateasca numerar. Sau pur si simplu i-au gasit chitante emise pe persoane fizice, caz in care era clar ca era obligat sa aiba casa de marcat, conform articolului mentionat de Otilia.

Deci stai linistit, esti in regula sa nu ai casa de marcat, daca am inteles noi bine cazul tau.

*sunt doar exemple



#32 anca2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 November 2018 - 06:25 PM

Bună seara, vă rog să îmi spuneți dacă o societate comercială care vinde, doar pe bază de comandă, cu măsurători realizate la domiciliul clientului, tâmplarie de tip termopan și sisteme de protecție solară (jaluzele și rulouri exterioare) este obligată să folosească casa de marcat fiscală sau se încadrează în excepțiile prevăzute de normele metodologice pentru aplicarea OUG 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale (art Art. 15^1 ). Precizez că pentru produsele pe care le comercializează montajul este gratuit, plata avansului și a diferenței se fac la domiciliul clientului. Multumesc.



#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2018 - 03:22 PM

Dupa parerea mea, NU va trebuie casa de marcat fiindca montajul este gratuit ! Daca nu ar fi gratuit, v-ar trebui casa de marcat fiindca, asa cum ati pus problema (spuneti "Precizez că pentru produsele pe care le comercializează montajul este gratuit"), firma actioneaza ca un comerciant cu amanuntul, nu ca un prestator de servicii si astfel vi se poate aplica alin. (2) al art. 15^1 din Normele metodologice de aplicare a OUG 28/1999.
(2) Asamblarea, montarea ori instalarea bunurilor care sunt executate ca operațiuni auxiliare ocazionate de vânzarea mărfurilor de către un comerciant cu amănuntul nu se încadrează în excepțiile prevăzute la art. 2 lit. i) și l) din ordonanța de urgență.
Va trebui sa specificati f clar, in contract sau in factura de materiale ca montajul este gratuit fiindca, in caz contrar, vi se aplica art. mentionat mai sus (desi din ordonanta ar reiesi ca intrati la exceptii fara probleme).

Deci, eu zic sa nu ignorati acest aspect descris in NM, desi, ca sa fiu sincera si la cat inteleg eu pe ziua de azi, alin. 1 si 2 ale art. 15^1 se cam bat in cap ... insa alin (2) vi se potriveste f bine.

Baza legala :

http://prevenire.gov...28-DIN-1999.pdf

ART. 2 Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:
..........
i) serviciile de instalaţii, reparaţii şi întreţinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
.......
l) efectuarea lucrărilor de construcţii, reparaţii, amenajări şi întreţinere de locuinţe;
............

ART. 2^1 În situaţiile în care pentru încasarea cu numerar a contravalorii bunurilor livrate cu amănuntul şi a serviciilor efectuate către populaţie, în cazul activităţilor prevăzute la art. 2 lit. f), h), i)-l) nu sunt utilizate aparate de marcat electronice fiscale, este obligatorie emiterea de chitanţe, în condiţiile legii.
_______________________________________________________

https://www.universu...-hg-804-2017/2/

Art.15^1 din Normele metodologice de aplicare a O.U.G. nr. 28/1999 (modificate prin H.G. nr. 804/2017)
Potrivit noii reglementări, după art. 15 se introduce un nou articol, art. 15^1, cu următorul cuprins:

Art. 15^1

(1) Intră sub incidența prevederilor art. 2 lit. i) și l) din ordonanța de urgență serviciile de instalații, reparații și întreținere a bunurilor efectuate la domiciliul clientului și, respectiv, lucrările de construcții, reparații, amenajări și întreținere a locuințelor, executate de către operatori economici specializați, inclusiv materialele utilizate pentru realizarea acestor activități, dacă materialele respective sunt cuprinse în facturi și alte documente legale emise de prestatorul serviciului ori executantul lucrării.
(2) Asamblarea, montarea ori instalarea bunurilor care sunt executate ca operațiuni auxiliare ocazionate de vânzarea mărfurilor de către un comerciant cu amănuntul nu se încadrează în excepțiile prevăzute la art. 2 lit. i) și l) din ordonanța de urgență.




#34 florinmihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 December 2018 - 10:18 AM

Buna ziua,

Suntem o companie de transport privat persoane (transfer aeroport si intern) si am dori sa stim mai multe cu privire la plata in numerar efectuata de persoanele fizice: este in regula sa eliberam doar chitanta acestora sau este necesara casa de marcat?

Va multumesc!



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2018 - 12:12 PM

Cf OUG 28/1999 actualizata, art. 2, lit. e) este exceptat de la obligatia de a utiliza casa de marcat "transportul public de călători pe bază de bilete sau abonamente tipărite conform legii, precum și cu metroul;"

Cf Normelor de aplicare a OUG 28/1999, art. 10, "Activitățile de vânzare a biletelor de călătorie și a abonamentelor pentru transportul public de călători, ca activități anexe transportului, intră în excepția prevăzută la art. 2 lit. e) din ordonanța de urgență."
Bonurile cu valoare fixă se tipăresc în condițiile prevăzute de reglementările în vigoare privind formularele tipizate cu regim special, comune pe economie, suma fixă percepută de la client fiind pretipărită pe documentul eliberat acestuia.

Deci, daca incasarea c/v serviciilor de transport rutier de persoane se face pe baza de bilete sau abonamente tiparite cf legii (ca la maxitaxi), adica cele cu valoare fixa, atunci nu va trebuie casa de marcat. Altfel nu va incadrati la exceptii si va trebuie casa de marcat (ca la taxi), dar eu cred ca varianta cu biletele cu val. fixa e f buna.




#36 paulbi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 January 2019 - 02:05 PM

Buna ziua,

Exista notiunea de a vinde "oczional" catre persoane fizice?, daca da in acest caz mai am nevoie de casa de marcat?, conteaza ca aceasta comanda este facuta online, iar livrarea prin curier cu plata ramburs?

Va multumesc



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2019 - 02:38 PM

DA, exista ! :smile:
In art. 4 din Normele metodologice la OUG 28/1999 privind obligatia de a utiliza casa de marcat (denumirea pe scurt) este prevazut ca "Prin comerţ ocazional se înţelege actele de comerţ cu caracter întâmplător, efectuate pe durată limitată de timp cu ocazia unor târguri, saloane, sărbători cu caracter laic, expoziţii cu vânzare, precum şi livrările de bunuri către proprii angajaţi pentru uzul propriu."

Daca te incadrezi in aceste "ocazii" :
NU, nu ai nevoie de casa de marcat !
Nu, nu conteaza cum incasezi !

PS : livrarea prin curier nu este incasare in numerar, deci oricum nu te incadrezi in ordonanta cu casa de marcat. NU este obligatorie casa de marcat pentru comertul prin comis-voiajori (firme de curierat), in urmatoarele situatii: incasarea se efectueaza prin transfer bancar, prin card, prin intermediul unei firme de curierat.
Cf. art. 2 lit. k), din OUG 28/1999 se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):" comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;"
Societatea de curierat este cea care incaseaza banii pe baza documentului (propriu) "Chitanta ramburs cont colector" inscriind la rubrica explicatii " ramburs la factura nr. / din data de ../pentru clientul expeditor SC ......." sau persona fizica....

ATENTIE : Pentru a desfasura acest gen de activitate (
comertul cu amanuntul prin comis-voiajori), trebuie sa ai inserat in actul constitutiv al firmei/ PFA si Codul CAEN 4791 " Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet". In caz contrar, la primul control care te prinde cu asta, ti se confisca val. livrarii(lor) si esti amendat.

:smile:



#38 work

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 August 2019 - 09:42 AM

Buna ziua,

Am o intrebare la care am primit raspunsuri diferite de la diversi contabili. De aceea am recurs la a posta pe acest forum.
Pentru un site similar cu olx.ro, unde utilizatorii pot plati optional pentru promovarea anuntului, trebuie casa de marcat si emis bon fiscal?
Ce cod caen recomandati pentru aceasta activitate? Comert cu amanuntul - 47?

Deschid o firma noua si se pare ca, contabilii se contrazic pe aceasta intrebare si sunt posibil depasiti de situatie. Sper pentru aceasta activitate sa nu fie nevoie de tiparirea unui bon la fiecare comanda, intrucat la peste 1000 de comenzi pe zi ar fi ceva de munca la casa.

Astept raspunsurile dvs. cu nerabdare.

Multumesc!



#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2019 - 12:43 PM

Nu ne spui cum vei incasa promovarile si nici c/v produselor livrate; de aceea nu-ti pot oferi decat baza legala generala, dar eu as spune ca nu-ti trebuie casa de marcat pt comertul online, cu exceptia cazului in care marfa este livrata clientului direct de catre un agent angajat al firmei tale si atunci este obligatorie emiterea bonului fiscal, pe care se face mentiunea "numerar" sau "card" sau "tichet masa" sau "tichet vacanta" etc, in functie de modalitatea de plata de catre client; in aceasta situatie, casa de marcat trebuie sa fie una mobila. Pt incasarile facute exclusiv prin curier extern firmei tale si/sau prin OP nu este obligatorie casa de marcat.

O.U.G. 28/1999 actualizata:

Art. 1
(1)Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
.................

Art. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:
............
h) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine şi unităţile de alimentaţie publică, pe bază de comandă;

..........

Pentru a desfasura acest gen de activitate trebuie sa ai in actul constitutiv al societatii Codul CAEN 4791 " Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet".



#40 work

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 August 2019 - 07:07 PM

Buna ziua Otilia

Multumesc pentru raspuns. Plata se va face online cu cardul.

Deci sa concluzionez, codul caen principal pentru activitatea mea ar fi 47 - Comert cu amanuntul si in ceea ce priveste necesitatea casei de marcat avand in vedere ca incasez plata online cu cardul (indirect, plata se duce direct la alta firma procesor de plata care la randul ei imi deconteaza in contul firmei odata pe saptamana, dupa ce isi opreste comision), nu am nevoie de casa de marcat in exemplul concret dat. Am inteles corect?

Tin sa precizez inca o data, nu stiu daca are multa relevanta, ca plata online nu se incaseaza direct in contul firmei mele, ci in contul procesorului de plata, acesta urmand a deconta banii in contul firmei mele o data pe saptamana.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL