Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deplasare interna / topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Deplasare interna / topic 2012


7 replies to this topic

#1 crisan.anamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 April 2012 - 06:50 PM

Buna,

As avea o mare rugaminte, daca se poate sa ma ajutati cu niste informatii, legate de cheltuelile cu combustibilul. La fiecare deplasare in interes de servici (in oras sau in afara orasului) eu ii fac administratorului un ordin de deplasare, pe care il stampileaza firmele la care merge (stampila apare si pe foile de parcurs) si dispozitie de plata (pt a achizitiona combustibil). Cand se intoarce imi aduce ordinul de deplasare semnat, bonul fiscal prin care a achizitionat combustibil si foaia de parcurs. Intrebarea e cum se deconteaza? Din suma care apare pe bonul fiscal de combustibil, sau de pe foaia de parcurs in functie de km parcursi?
De ex el la o deplasare in exterior calculeaza asa:
346 km x 0.9 (coef pt exterior) = 311.4 km
311.4 km x 7.5% (consum mediu) x 5.88 (pretul pe l de motorina care apare pe bon) = 137.33 lei din care 50% e deductibil, adica 68.67 lei
Suma de pe bonul fiscal = 49.98 lei , el considerand ca bonul fiscal este doar pentru a calcula cu suma pe litru de motorina.
In acest caz eu ii pot deconta 50% din suma de pe foaia de parcurs adica 68.67 lei sau ii decontez 50% din suma totala de pe bonul fiscal, adica 49.98 x 50% ?
A mai fost un caz in care el mai avea in rezervor motorina, s-a deplasat in afara orasului, mi-a dat un bon fiscal cu o suma mai mica decat cea care aparea pe foaia de parcurs.
Doresc sa precizez ca firma a facut un contract de comodat cu proprietarul masinii, si e folosita uneori si in scop personal.
Va rog tare mult sa ma lamuriti si pe mine cum se calculeaza ca sa fie ok. Multumesc anticipat.

O zi frumoasa in continuare

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 13 February 2013 - 06:46 PM




#2 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 09 April 2012 - 03:35 PM

imho, foaia de parcurs nu este document justificativ in sensul omfp 3512.Poate fi socotit, ca si document de calculatie a costurilor.Deci ne ramane Bonul de Combustibil.Pai...de decontat..musai sa-l decontam, atata timp cat are datele cerute (cui,nume,nr.masina)...ramane problema deductibilitatii, pe care o "rezolvam" clasic...adica daca e administrator nu putem deduce (d.p.d.v. al calculului imp profit/venit) decat 50%. Despre diferentele dintre consumul rezultat pe foaia de parcurs si BF combustibili...e o discutie lunga...ar putea fi considerate...avantaje de natura salariala...dupa cum la fel de bine, ar putea fi considerate "lipsuri in gestiune" si imputate soferului.Solutia cea mai eleganta, e sa apelam la bunul simt al utilizatorului...adica...sa nu care cumva sa se duca in weekend sa-si bea cafeaua in Place Concorde, sau sa faca turul Romaniei....desi....sa o spunem e aia dreapta..cam asta e scopul contractelor de comodat auto (nu o spun cu rautate) . :blush2:




#3 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 10 April 2012 - 01:29 PM

Nu mai pot sa adaug/editez ..asa ca scriu in continuare despre diferenta dintre BF combustibil si...calcule foaie de parcurs.Teoretic...la sfarsit de luna, ar trebui sa facem "inventarul" la cantitatea/volumul combustibilului din rezervor.



#4 crisan.anamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 April 2012 - 07:14 PM

Va multumesc frumos pentru raspuns, insa tot nu am inteles.
Administratorul la fiecare deplasare face cate o foaie de parcurs pentru care aduce un bon fiscal de combustibil. Motorina o plateste din buzunarul propriu si vrea sa ii decontez 50% din suma. El considera ca ar trebui sa ii dau jumatate din suma care apare pe foaia de parcurs (in functie de km facuti in ziua respectiva). A fost un caz ca suma de pe bon era de 150 Ron, iar pe foaia de parcurs era de 200 Ron (a parcurs mai multi km pt ca mai avea motorina in rezervor), deci el considera sa ii dau numerar inapoi 100 Ron, adica jumatate din 200 cat apare pe foaia de parcurs. Considera ca bonul este doar pentru a afla pretul de combustibil pentru a face suma totala, desi in contabilitate stiu ca se inregistreaza bonurile fiscale nu foile de parcurs.
Acum trebuie sa calculez si TVA-ul de plata, dar nu stiu daca iau sumele de pe bonurile fiscale de combustibil sau de pe foaia de parcurs.
Chiar nu stiu cum sa procedez si el vrea sa calculez si sa ii inapoi jumatate din bani inapoi.



#5 Contahld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 15 August 2012 - 09:16 AM

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire legat de diurnele interne. As dori sa stiu daca este corect sa decontez bonurile fiscale de masa aduse de salariati pana la valoarea de 32,5 lei in decontul de cheltuieli sau pur si simplu decontez doar diurna neluand in considerare bonurile fiscale de masa. Va multumesc!



#6 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 August 2012 - 10:51 AM

Diurna nu trebuie justificata cu documente.



#7 lore08

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 September 2012 - 10:00 PM

Buna!
Am si eu o nelamurire cu documentele. De exemplu, pentru o deplasare in interes de serviciu pe mai multe zile se face ordin de deplasare, ok...nu inteleg pentru diurna daca fac pe numele meu si decontul o sa fie tot pe numele meu, mai trebuie sa ii fac persoanei dispozitie sa o atasez ordinului?

Multumesc!



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2012 - 02:51 PM

sa inteleg ca desi actele se vor face pe numele tau, nu te duci tu in delegatie, ci altcineva ??
daca asa stau lucrurile, intai de toate iti spun ca nu este corect (dar asta stii deja), apoi iti spun ca nu ii poti face dpc acelei pers. , ci va fi tot pe numele tau (ca si restul actelor de delegatie).

te-ai gandit ce faceti cu cazarea ? fiindca daca sta cateva zile la un hotel (de ex.) pers. se va inreg. cu numele ei fiindca asa e obligatoriu (desi fact. poate fi facuta pe firma), dar va trebui sa fie atenta la toate aceste aspecte pe parcursul delegatiei pt ca altfel, cand va veni cu decontul, e posibil sa apara o intreaga brambureala de nume in acte.

esti constienta ca pe perioada delegatiei tu ar trebui sa stai acasa sau cel putin sa nu semnezi nici un act in firma, da ?? ca doar nu poti fi in 2 locuri deodata ... si n-am sa inteleg in veci de ce te pretezi la astfel de lucruri si risti ...insa... fiecare le stie p-ale lui si cum isi asterne, asa doarme !

sfatul meu e ramai mereu de partea legii, macar fiindca-i mai sigur pt tine ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL