Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Corectii ERORI CONTABILE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Corectii ERORI CONTABILE


57 replies to this topic

#1 silviamures

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:tg mures

Postat 06 January 2012 - 09:15 AM

buna ziua

este vorba de firma unui amic care imi cere niste sfaturi

in anul 2008 a achizitionat o masina din Germania. Acum ar fi vrut sa o vanda, si a descoperit ca masina nu este inreg in contabilitate. Actele masinii sunt pe firma, s-au platit si impozitele pe firma. Deci, contabila nu a inregistrat achizitia masinii (sustine ca nu a primit factura). Dupa indelungi cautari, s-a gasit factura. Ce sa faca acum?
Poate sa inreg. in dec 2011 achiz masinii? Ce face cu decl 390? Amortizarea se poate inreg retroactiv? este deductibila?
silvi



#2 picutex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 18 January 2012 - 10:35 AM

Buna ziua. Am urmatoarea situatie: la magazinul cu amanuntul s-a prezentat un client care a luat produse, a solicitat factura dar cu plata prin banca. Ulterior el s-a prezentat la magazin si a platit cu numerar, vanzatoarea i-a batut bon de casa. Eu am inregistrat factura respectiva si acum sunt in situatia in care aceeasi vanzare am inregistrat-o de doua ori. Pe ce baza pot anula factura inregistrata care imi apare ca neachitata?




#3 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 18 January 2012 - 02:52 PM

Nu se anuleaza factura.Suntem obligati sa emitem factura la cererea clientului.Factura ramane, doar ca va fi achitata prin Bon Fiscal.



#4 picutex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 18 January 2012 - 03:16 PM

ideea este ca vanzarea respectiva e deja inregistrata odata in casa de marcat - prin emiterea bonului- in raportul de inchidere zilnica pe care il inregistrez. Eu facturile pe care le emit si sunt achitate prin bon fiscal nu le mai inregistrez inca o data, le trec doar in decl.394.



#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2012 - 10:47 PM

Factura emisa catre acel client o scadeti din valoarea raportului Z in data incasari,
( Emiterea bonului sa emis ca incasare factura sau vanzare produse ? ).
Daca emiterea bonului e doar pe incasare factura , atunci in vanzari, va inregistrati cu ( raportul Z din care scadeti valoarea facturii,) .
Iar in registrul de casa va inregistrati cu valoarea totala a Raportului Z care contine Factura emisa anterior + vanzarea din ziua respectiva.



#6 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 31 January 2012 - 05:51 PM

Am depus anul trecut o rectificativa la declaratia 101, dar in termen, in termen s-a si platit, iar acum ii vine firmei ca are datorii la dobanzi si penalitati impozit pe profit. In decembrie am o fisa scoasa si nu apare aceasta datorie. De unde a rasarit?



#7 emimil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 February 2012 - 09:00 PM

Buna seara,

Sunt economist licentiat, fara experienta in contabilitate, dar am inceput sa tin contabilitatea prietenului meu dupa ce am constatat ca are o groaza de nereguli de care nu a fost constient, Povestea e lunga...

Firma a inregistrat pierderi in 2008, 2009 si 2010, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme, fiind acum in anul 2012:
1. Am contatat ca NU are introduse extrasele bancare in perioada mar.2009 - aug 2010. Are printre aceste tranzactii si plata unei facturi din ian, 2010 care nu i-a fost transmisa de furnizorul de servicii nici pana acum, desi s-a insistat foarte mult in recuperarea ei.
Cum sa fac inregistrarea acestei plati, prin ce conturi, neavand factura? Comisioanele mai sunt deductibile acum? La ce data sa fac inregistrarile care imi lipsesc?

2. Este administrator, iar in 2010 a plecat in China in interes de afaceri. Factura de avion+asigurari, TVA":scutit cu drept de deduceri", a fost prinsa in Decontul 300, dar nu a mai fost prinsa niciodata in contabilitate. Doreste sa isi recupereze banii cu acest drum si nu stiu daca mai pot s-o inregistrez acum. Nici chitanta cu care s-a platit acesta factura nu a fost inregistrata vreodata si nici factura de cazare. Cum sa procedez in acest caz? Reamintesc, in Decontul 300 factura de transport a fost declarata.

Va multumesc frumos,



#8 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 07 February 2012 - 10:04 PM

Nu stiu daca ajuta..dar...nu inregistram nimic daca nu vedem, pipaim noi hartzoaga... art.6 din Legea Contabilitatii...e foarte clar in aceasta privinta.Despre corectarea erorilor din anii anteriori (omisiuni inregistrari) avem ca baza legala art.63 din omfp 3055.Exemple gasim in Ghidul omfp 3055 emis de MF pe la pagina 107.Atentie si la rectificative la D 101, fara doar si poate ...se impune si verificare a Fisa Platitor de la ANAF-ul la care este inregistrat.



#9 emimil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2012 - 09:20 PM

Vezi postareaTzica, la 07 February 2012 - 10:04 PM, a spus:

Nu stiu daca ajuta..dar...nu inregistram nimic daca nu vedem, pipaim noi hartzoaga... art.6 din Legea Contabilitatii...e foarte clar in aceasta privinta.Despre corectarea erorilor din anii anteriori (omisiuni inregistrari) avem ca baza legala art.63 din omfp 3055.Exemple gasim in Ghidul omfp 3055 emis de MF pe la pagina 107.Atentie si la rectificative la D 101, fara doar si poate ...se impune si verificare a Fisa Platitor de la ANAF-ul la care este inregistrat.

Multumesc mult pentru raspunsul dvs., am cautat articolele la care ati facut referire si mi se par clarificatoare. Inca o data, multumesc mult.



#10 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 10 March 2012 - 10:23 AM

buna ziua
am si eu o intrebare
profitul net pe anul 2012 l-am dus la contul 117 nerepartizat ,nu luam dividende ,patronul spune sa-l bagam pe investiti, cum fac acest lucru?
si inca ceva
am bagat o factura din anul anterior (copie semnata stampilata ,originalul s-a pierdut)pe care o platisem la momentul acela dar in contabilitate nu era inregistrata ,la data cind am primit-o ca si factura normala ,mai e ceva de facut



#11 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 March 2012 - 01:48 PM

Vezi postareaSilvia5, la 10 March 2012 - 10:23 AM, a spus:

profitul net pe anul 2012 l-am dus la contul 117 nerepartizat ,nu luam dividende ,patronul spune sa-l bagam pe investiti, cum fac acest lucru?
profitul anului 2011, pe cel din 2012 il repartizezi in 2013
Scutirea de impozit a profitului reinvestit s-a aplicat pana la data de 31 decembrie 2010- art. 192 din Codul fiscal, asa cum a fost modificata prin Legea nr. 329/2009.



#12 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 March 2012 - 02:04 PM

Vezi postareasilviamures, la 06 January 2012 - 09:15 AM, a spus:

in anul 2008 a achizitionat o masina din Germania. Acum ar fi vrut sa o vanda, si a descoperit ca masina nu este inreg in contabilitate. Actele masinii sunt pe firma, s-au platit si impozitele pe firma. Deci, contabila nu a inregistrat achizitia masinii (sustine ca nu a primit factura). Dupa indelungi cautari, s-a gasit factura. Ce sa faca acum?
Poate sa inreg. in dec 2011 achiz masinii? Ce face cu decl 390? Amortizarea se poate inreg retroactiv? este deductibila?
corectiile-inregistrarea mijl.fix, amortizari calculate la zi, se fac la data contatarii erorii-2011, pe baza contului Contul 117 „Rezultatul reportat“
care tine si evidenta rezultatului provenit din corectarea erorilor contabile; se face rectificativa la D101 aferenta anului respectiv



#13 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 22 June 2012 - 11:22 AM

Am urmatoarea situatie: Inregistrare eronata la decembrie 2011 445 = 7412 20.000 lei
Corectia o fac in ianuarie 445 = 7412 -20.000 lei sau prin contul 117? Cum e corect? Trebuie sa refac 101? Va rog sa ma ajutati! :wacko:



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2012 - 01:17 PM

117 si rectificativa la 101.

:sad: , imi pare rau ...



#15 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 22 June 2012 - 01:43 PM

Offff...
N-am mai facut rectificativa la 101 pana acum ... Ce pozitii trebuie sa corectez? La bilant nu mai am ce sa-i fac pentru ca este depus. Ufff tare grea e contabilitatea asta :sad:
Iti multumesc mult!



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2012 - 11:39 AM

corectezi randul de venituri, automat se corecteaza rezultatul brut, vezi ce sume mai sunt deductibile din noul rezultat brut (acum mai mic cu 20.000 ron), apoi recalc. impozit pe profit si ai rezultatul fiscal final.

ai topic special pt decl. 101 (initiala si rectificativa) la capitolul de declaratii, deci poti citi + cere explicatii desprea aceasta decl. chiar acolo !



#17 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 29 June 2012 - 11:31 AM

Multumesc muuuult!!!



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2012 - 01:11 PM

cu drag :smile:



#19 mihhaella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 September 2012 - 02:29 PM

buna ziua..sint noua pe acest site de aceea am rugamintea daca cineva ma poate ajuta cu un raspuns.Am intimpinat urmatoarea problema :
am intocmit o factura la un client si dintr-o eroare s-a trecut contul gresit.banii au intrat in alt cont Titularul acelui cont avind acel cont blocat pentru datorii banii s-au virat la biroul de administratie fiscala
IN cazul acesta eu cum imi pot recupera aceasta suma de bani?.
va rog sa ma ajutati cu un raspuns .



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2012 - 11:51 AM

singura varianta amiabila este ca titularul contului sa iti dea banii de la el, daca are bunavointa.
daca asa nu se rezolva, atunci nu ai alta cale decat instanta, unde vei dovedi eroarea, numai ca va trebui sa stai la coada, se pare ... fiindca firma are si alte datorii neachitate.

Pfuuu ... ce ghinion ! :sad:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL