Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Demisie cu preaviz - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Demisie cu preaviz

9 replies to this topic

#1 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 18 June 2012 - 01:34 PM

Buna ziua! Azi m-am confruntat prima data cu o situatie de demisie. Un angajat mi-a prezentat demisia. Am unele intrebari si va rog sa ma ajutati: care este articolul in baza caruia se face demisia (in cerere mi-a trecut art.81 dar am gasit si ceva art.79)? si-a prezentat demisia cu data de 18 iunie 2012 avand preaviz de 15 zile, care e data cand se intrerupe contractul de munca efectiv (ultima zi in care mai lucreaza)? beneficiaza de zile de concediu de odihna?
Va multumesc!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14208 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2012 - 02:03 PM

:smile: ,

1. a trecut f bine art. 81 fiindca s-a instalat un decalaj in numerotarea art. odata cu NOUL cod al muncii (in cel vechi era art. 79)
2. durata de preaviz se exprima in zile lucratoare, cf. art. 81 (4), prin urmare ultima zi lucrata va fi vineri, 6 iulie !
Atentie !!! ultima zi lucrata NU este ziua in care CIM inceteaza, ci URMATOAREA ZI, adica prima zi in care NU mai lucreaza !!
in ultima zi in care lucreaza CIM este in vigoare (ca de aia mai lucreaza inca, nu-i asa ??) si produce toate efectele pe care le are CIM-ul respectiv.
deci, ziua cu care inceteaza CIM va fi sambata - 7 iulie, daca in firma se lucreaza in ture - sambata sau vrei sa scapi de o grija, ori este prima zi lucratoare - adica luni, 9 iulie (omu' mai castiga 2 zile la vechime si pe tine nu te afecteaza deloc).
3. sigur ca are dreptul la concediu de odihna pt. per lucrata, calculat inclusiv pt. per. de preaviz.
CO trebuie platit separat de salariul aferent, fiind sigura situatie in care se accepta decontarea lui fara efectuarea propriu-zisa (art. 146, alin (4))




#3 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 18 June 2012 - 02:15 PM

Contractul de munca a fost facut in 2005 si in contract sunt stipulate 15 zile calendaristice. Cum e pana la urma: 15 zile calendaristice sau zile lucratoare? Ziua in care si-a prezentat demisia adica azi se mai pune?
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14208 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2012 - 02:26 PM

contractul de munca trebuia actualizat prin decizie, anul trecut, astfel incat sa se alinieze cerintelor noului cod al muncii !!
prin urmare, ai obligatia sa ii acorzi cele 15 zile lucratoare sau ii poti acorda 10 zile lucratoare = 15 zile calendaristice cu conditia ca tu sa renunti la dreptul tau (ca angajator) de a solicita salariatului sa-si efectueze per. de preaviz.
Cu alte cuvinte, codul muncii - care la art. 81, alin. (7) zice : "(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv." iti da dreptul sa renunti tu - angajator, partial, la termenul respectiv.
scrie asta in decizia de incetare a CIM si gata !!

evident ca ziua in care si-a prezentat demisia "se pune" fiindca omu' este deja in preaviz si lucreaza, nu-i asa ?? in demisie probail scrie ceva de genul "... va inaintez demisia incepand cu data de 18.06.2012 .. ", deci incepand cu data de astazi se afla in per. de preaviz.



#5 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 18 June 2012 - 02:43 PM

Nu am actualizat prin decizie noul cod al muncii. Trebuie sa il actualizez acum si sa trec 15 zile lucratoare in loc de 15 zile calendaristice? Acum am vazut noul cod si trebuie sa fie maxim 20 zile lucratoare.
Pot sa ii dau 10 zile CO din cele 21 zile prevazute in contract si sa mai aiba 5 zile lucratoare?
adica 18-22 iunie lucreaza iar 25 iunie-6 iulie CO?
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14208 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2012 - 03:15 PM

1. decizia aceea de anul trecut contine mai multe actualizari obligatorii la CIM, incepand cu 18 mai 2011 cand a intrat in vigoare noul cod al muncii
decizia se face in minim 2 ex, deci da-i 1 ex omului si pune ex. tau la dosar; f. bine ar fi sa ii ceri salariatului o semnatura de primire pe ex tau.
ai model decizie tot aici, la sectiunea de resurse umane
limita de 20 zile lucratoare este superioara in cazul demisiei din fct de executie, adica cel mult 20 zile lucratoare, deci pot fi f bine doar 10 zile lucratoare sau mai putin sau poti renunta complet la preaviz tu - ca angajator (aici doar tu hotarasti, nu salariatul care este obligat sa iti acorde aceasta per. de preaviz, tu fiind partea "vatamata")
la concediere este invers = tu esti obligata (ca angajator) sa ii acorzi per. de preaviz si salariatul poate renunta la ea fiindca el decide fiind partea "vatamata" .

2. in decizia de incetare CIM, spui ca per. de preaviz este de 10 zile lucratoare (aferente celor 15 zile calendaristice) - daca asa ramane (si poate ramane f bine), cu mentiunea ca tu (angajator) renunti la dreptul de preaviz si ca ii acorzi CO aferent perioadei lucrate, chiar in acele 10 zile lucratoare.
inchizi CIM cu ziua urmatoare celei in care ai ultima zi de CO, adica ziua din care nu mai are nici o legatura cu firma ta; daca ziua asta e o sambata, atunci ii poti inchide CIM cu data de luni, ti-am zis de ce - asta numai daca vrei, nu esti obligata, ii poti inchide CIM si cu data de sambata.

:smile:



#7 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 18 June 2012 - 03:34 PM

Cred ca varianta de la pct.2 cu cele 10 zile lucratoare, zile in care va fi practic CO mi se pare cea mai OK. Astfel se incheie tot pe 29 iunie, ultima zi de CO, iar revisalul il duc luni pe 2 iulie si nu mai trebuie sa fac nici acea decizie prin care actualizez codul fiscal. Dar 15 zile calendaristice sunt 11 zile lucratoare.
Va multumesc tare mult!

Aceasta postare a fost editata de delgado: 18 June 2012 - 03:38 PM

Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14208 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2012 - 04:00 PM

* totul se incheie in prima zi de dupa CO, ti-am explicat de ce (in ultima zi de CO este inca angajat cu CIM in vigoare).
data incetarii CIM (repet !!) este prima zi NELUCRATA dupa preaviz sau CO.

* decizia de anul trecut modifica a CIM ca urmare a modif. codului muncii, NU cel fiscal ! ea trebuie facuta oricum fiindca ai mai multe modificari, inclusiv trecerea de la zile calendaristice la lucratoare - atatea cate vreti voi sa fie, dar nu mai multe de 20 pt fct de executie.
deci, per. de preaviz probabil ca nu e singura ce trebuie modificata.

* in urma modificarii pe zile lucratoare iti dispare si dilema cu cele 11 zile in loc de 10.
indiferent ce scrie angajatul in demisie (de ex. 15 zile calendaristice, ca asa mai tine el minte), tu trebuie sa ii desfaci CIM cum zice legea, in directa corelatie cu un CIM ACTUALIZAT cf noului cod al muncii.

:smile:



#9 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 19 June 2012 - 10:19 PM

Am facut un act aditional la CIM (inregistrat cu data de ieri 18 iunie, ca nu puteam sa ma mai intorc in urma) in care am stabilit de comun acord cu salariatul ca perioada de preaviz sa fie de 10 zile lucratoare si i-am dat si lui un exemplar. Apoi am inregistrat demisia in care a trecut 10 zile lucratoare de preaviz. Sper sa fie ok. Mai trebuie sa fac decizia de incetare a CIM si nota de lichidare. In program cred ca trebuie sa trec indemnizatia de CO care este de 333 ron (aferenta celor 10 zile de CO) la un salariu de incadrare de 700 ron, la rubrica sume CO nete. Specific ca e CO neefectuat dar platit.
Va multumesc tare mult, in special pentru rabdare! :smile:
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14208 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2012 - 11:54 AM

delgado, :sad: repet a 3-a sau a 4-a oara (si ultima, ca nu mai pot) : in decizia care trebuia facuta anul trecut NU sunt doar elementele de preaviz ce te intereseaza ACUM !!!
prin urmare, ea ORICUM trebuie intocmita pt. toata lumea (fiecare salariat care era in firma la acea data) !! nu-i mai bine s-o faci cum trebuie (complet), cat inca ai salariatul in firma si poate sa-ti semneze de primire (nu ca ar fi obligatoriu, dar este mult mai bine sa poti dovedi ca a luat la cunostinta) ?

ref. la inreg. CO, nu stiu cum fct. programul tau de salarii, cred ca va trebui sa vb cu provider-ul.
de ex., la Saga, pe statul de salarii se baga IN PLUS orele de concediu si pgr. calculeaza singur tot restul.
ca principiu, asa ar trebui sa se intample cu si cu al tau.

atentie : CO se calculeaza in suma bruta fiindca este purtator de toate taxele si impozitele unui salariu obisnuit. el se adauga la brutul salarial si se impoziteaza ca venit total (impreuna).
ai grija cum calculezi CO, baza este formata din media veniturilor pe ultimele 3 luni (uita-te la capitolul de concedii si indemnizatii, daca nu esti sigura, aici deja am amestecat temele).

:biggrin:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL