Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facturi neintocmite de catre furnizor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


facturi neintocmite de catre furnizor


5 replies to this topic

#1 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 25 June 2012 - 10:47 AM

Am un furnizor caruia i-am platit deja o suma mare de bani (35000 lei), am adus din marfa, am si vandut-o si el nu vrea sa imi intocmeasca factura pana nu ii mai platesc inca 28000 lei, adica valoarea intregului contract. Nu stiu ce inregistrari ar trebui eu sa fac!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2012 - 11:08 AM

foloseste contul 408 "furnizori, facturi nesosite" !
atentie si la inreg. TVA (in neexigibil) !

inreg. pe baza de aviz (alt docum de livrare in afara facturii)
% = 408
371
4428

dupa ce primesti factura
408 = 401
4426 = 4428

:smile:




#3 the_same

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Garnic
  • Interests:Contabilitate Financiara

Postat 10 April 2013 - 10:07 AM

cat timp pot sa ramana acestea in 408?
multumesc
Am invatat ca atunci cand sunt suparat am dreptul sa fiu suparat, dar nu am dreptul sa fiu si rau!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2013 - 10:15 AM

cf. CF, art. 155, termenul de emitere a facturii este pana cel mai tarziu in cea de-a 15-a zi calendaristica a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al tva.
acest fapt generator este reprezentat de data livrarii bunurilor, data prestarii serviciilor, data acceptarii de catre beneficiar a situatiilor de lucrari, ...


atentie : cf. CF, art. 146 (1), a), pana la data emiterii facturii nu ai voie sa-ti deduci tva aferent marfii/ serviciilor primite, iar fz. nu colecteaza tva !!

146 Condiţii de exercitare a dreptului de deducere
(1) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabilă trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
a) pentru taxa datorată sau achitată, aferentă bunurilor care i-au fost ori urmează să îi fie livrate ori serviciilor care i-au fost ori urmează să îi fie prestate în beneficiul său de către o persoană impozabilă, să deţină o factură emisă în conformitate cu prevederile art. 155, precum şi dovada plăţii în cazul achiziţiilor efectuate de către persoanele impozabile obligate la aplicarea sistemului TVA la încasare, respectiv de către persoanele impozabile care achiziționează bunuri/servicii de la persoane impozabile care au aplicat sistemul TVA la încasare;)

depasirea termenului de emitere a facturii poate fi considerata evaziune fiscala la fz. (evitarea colectarii tva si a evidentierii la plata in contabilitatea proprie si in decontul de tva) !
in multe cazuri, sanctiunile pt evaziune fiscala sunt de ordin penal (sunt infractiuni) !



#5 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 April 2013 - 11:53 AM

si daca situatia similara e cam asa:
- eu nu am platit nimic dar furnizorul meu a dus direct marfa la clientul meu caruia i-am facturat si mi-a si platit? adica nu am nici macar un aviz!



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 April 2013 - 10:10 AM

La tine este simplu: facturi nesorite.

La el este mai complicat, a dat marfa fara acte, pe ce baza iti va cere tie sa-i platesti marfa?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL