Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
I.I. neplatitoare de tva, prestari servicii intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


I.I. neplatitoare de tva, prestari servicii intracomunitare

1 reply to this topic

#1 boldi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 June 2012 - 10:33 PM

Buna.
Am si eu un caz interesant la care deocamdata am primit doar rsapunsuri destul de contradictorii.
Sunt Intreprindere Individuala in RO neplatitor de TVA.
Lucrez pentru o firma din UE sunt reprezentantul lor comercial si tehnic in RO.
Serviciile sunt efectuate mai mult in Romania rareori in tara lor.
Cand m-am interesat la finantele publice locale mi-au zis ca pot factura linistit fara TVA deoarece sunt inregistrat ca neplatitor de TVA in RO si sunt valabile paragrafele pentru neplatitori de TVA si pe baza art. 152 din codul fiscal este tranzactia scutit de TVA.
A-si fi curios si de parerea voastra.



#2 adriandimintei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 June 2012 - 10:29 AM

ca sa poti factura cu TVA, trebuie sa indeplinesti cumulativ conditiile di art.126 din CF, iar II nu indeplineste punctl c) din art.126, prin urmare facturezi fara TVA.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL