Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facturez cu sau fara tva? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


facturez cu sau fara tva?


1 reply to this topic

#1 alexflorin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 05 July 2012 - 12:52 PM

Buna ziua,
Am din nou o situatie pe care nu stiu cum este corect sa o tratez , asa ca v-as ruga sa-mi dat un sfat cu privire la urmatoarea situatie :
Societate cu activitate agricola achizitioneaza seminte si materii prime pt cultivarea terenurilor.
De asemenea mai vinde o mica parte din acestea catre o societate nou infiintata , la momentul livrarii neplatitoare de Tva .Livrarea s-a facut pe baza de aviz, la inceputul lunii iunie, acum in luna iulie scietatea a devenit platitoare de tva.
Factura nu s-a facut tocmai din aceasta cauza, s-a asteptat ca societatea sa devina platitor de tva.
Cum este corect sa facturez acum, cu sau fara Tva? Precizez semintele s-au achizionat cu taxare inversa.
Multumesc!



#2 NicolT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 14 July 2012 - 10:47 AM

In primul rand cred ca ar trebui sa stabilesti momentul exigibilitatii taxei.
Eu din extrasul din codul fiscal, pe care l-am postat mai jos, am inteles urmatoarele:
  • in cazul operatiunilor prevazute la art .160 regimul taxei este cel de la data la care intervine exigibilitatea taxei;
  • exigibilitatea intervine la data la care are loc faptul generator;
  • faptul generator intervine la data livrarii bunurilor.
In situatia expusa de tine data livrarii bunurilor este iunie, societatea cumparatoare nu este platitoare de TVA, deci cf. art. 160 , alin 1 nu este indeplinita conditia obligatorie pentru taxare inversa. In consecinta vei factura cu TVA.

Am postat si articolul despre facturare, deoarece chiar daca ti se permite sa intocmesti factura cel tarziu pana in a 15-a zi a lunii urmatoare faptului generator, exigibilitatea taxei intervine tot in luna iunie, adica data facturii ar trebui sa fie tot in iunie.

Sper ca te-a ajutat raspunsul meu, daca nu, nu il lua in considerare, considera-l o opinie personala.


Extras cod fiscal:

ART. 134 Faptul generator și exigibilitatea - definiții
(1) Faptul generator reprezintă faptul prin care sunt realizate condițiile legale necesare pentru exigibilitatea taxei.
(2) Exigibilitatea taxei reprezintă data la care autoritatea fiscală devine îndreptățită, în baza legii, să solicite plata de către persoanele obligate la plata taxei, chiar dacă plata acestei taxe poate fi amânată.
(3) Exigibilitatea plății taxei reprezintă data la care o persoană are obligația de a plăti taxa la bugetul statului, conform prevederilor art. 157 alin. (1). Această dată determină și momentul de la care se datorează majorări de întârziere pentru neplata taxei.
.....................................................
(6) Prin excepție de la prevederile alin. (4) și (5), în cazul modificărilor de cote se aplică prevederile art. 140 alin. (3) și (4), iar pentru operațiunile prevăzute la art. 160 regimul aplicabil este cel de la data la care intervine exigibilitatea taxei.

ART. 134^1 Faptul generator pentru livrări de bunuri și prestări de servicii
(1) Faptul generator intervine la data livrării bunurilor sau la data prestării serviciilor, cu excepțiile prevăzute în prezentul capitol.

ART. 134^2 Exigibilitatea pentru livrări de bunuri și prestări de servicii
(1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:
a) la data emiterii unei facturi, înainte de data la care intervine faptul generator;
b) la data la care se încasează avansul, pentru plățile în avans efectuate înainte de data la care intervine faptul generator. Avansurile reprezintă plata parțială sau integrală a contravalorii bunurilor și serviciilor, efectuată înainte de data livrării ori prestării acestora;

ART. 155 Facturarea
(1) Persoana impozabilă care efectuează o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decât o livrare/prestare fără drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) și (2), trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia naștere faptul generator al taxei, cu excepția cazului în care factura a fost deja emisă. De asemenea, persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepția cazului în care factura a fost deja emisă.”







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL