Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
optiune sistem simplificat de contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


optiune sistem simplificat de contabilitate


2 replies to this topic

#1 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 24 May 2012 - 10:24 PM

buna seara

ajutati-ma, va rog, sa inteleg care-i diferenta intre bilant prescurtat si bilant simplificat...

expresia : ag ec care au optat pt sistem simplificat nu o inteleg; cum se opteaza sau din start daca CA si active/2010 sunt mai mici de 35.000 eur se depun sit fin simplificate?

eu asta chiar nu inteleg

va rog, ajutor



#2 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 July 2012 - 12:32 PM

Cu riscul de a fi off-topic, vă rog să-mi precizați concret cum trebuie exercitată opțiunea pentru sistemul simplificat în cazul societăților care au înregistrat o cifră de afaceri sub 35000 euro în exercițiul financiar precedent și care nu sunt obligate să depună bilanț la 30.06.2012.
Mulțumesc




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2012 - 09:26 AM

eu cred ca nu faci nimic special, adica nu se depune nici o hartie pt optiune, ci pur si simplu iti tii evidenta contabila cf. sistemului simplificat - daca indeplinesti criteriile din OMFP2239/2011 si vrei sa faci astfel.
la controlul MF trebuie doar sa poti dovedi ca ai dreptul pt asa ceva.

pun atasat un ghid practic pt conta simplificata, emis de MF !

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL