Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
angajare absolvent studii superioare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

angajare absolvent studii superioare

2 replies to this topic

#1 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 23 July 2012 - 01:24 PM

Angajez un absolvent de studii superioare. Se mai primeste subventie de la somaj? In ce conditi? Trebuie sa lucreze ca stagiar 6 luni?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16297 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2012 - 02:33 PM

:smile:

extras din L76/2002,

Art. 80.
(1) Angajatorii care încadreazã în muncã pe duratã nedeterminatã absolvenți ai unor instituții de învãțãmânt sunt scutiți, pe o perioadã de 12 luni, de plata contribuției datorate la bugetul asigurãrilor pentru șomaj, aferentã absolvenților încadrați, și primesc lunar, pe aceastã perioadã, pentru fiecare absolvent:
a) o sumã egalã cu valoarea indicatorului social de referințã în vigoare la data încadrãrii în muncã, pentru absolvenții ciclului inferior al liceului sau ai școlilor de arte și meserii;
b) o sumã egalã cu de 1,2 ori valoarea indicatorului social de referințã în vigoare la data încadrãrii în muncã, pentru absolvenții de învãțãmânt secundar superior sau învãțãmânt postliceal;
c) o sumã egalã cu de 1,5 ori valoarea indicatorului social de referințã în vigoare la data încadrãrii în muncã, pentru absolvenții de învãțãmânt superior.
...
Art. 83.
(1) Angajatorii care încadreazã absolvenți în condițiile art. 80 sunt obligați sã menținã raporturile de muncã sau de serviciu ale acestora cel puțin 3 ani de la data încheierii.




#3 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 27 July 2012 - 07:49 AM

Dar cu stagiatura cum e? Parca trebuia sa lucreze ca stagiar 6 luni sau un an!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL