Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SRL contracteaza firma straina - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

SRL contracteaza firma straina

5 replies to this topic

#1 marian instalatii

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 August 2012 - 10:26 PM

Buna seara,
Sper ca pun bine aici intrebarile mele,daca nu este locul potrivit moderatorul il poate muta.
Am o societate comerciala care se ocupa cu instalatiile: sanitare,termice,solare electrice.In cursul activitatii mele am nevoie de sprijinul unei firme din UE.
Pot eu ,firma,contracta o alta firma din UE?Daca da,care este modalitatea de contractare si ce obligatii imi revin in urma contractarii?
Multumesc.



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 August 2012 - 05:29 PM

da, puteti, cu contract, iar obligatiile sunt conform contractului/intelegerii/negocierii dvs

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 09 August 2012 - 05:30 PM




#3 marian instalatii

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 August 2012 - 10:28 PM

Vezi postareamihaela_cva, la 09 August 2012 - 05:29 PM, a spus:

da, puteti, cu contract, iar obligatiile sunt conform contractului/intelegerii/negocierii dvs

Multumesc frumos pentru raspuns.Ma scuzati ca nu am raspuns pina acum.
As avea alta intrebare:cheltuielile cu deplasarea,cazarea si combustibilul se pot deconta,si in ce situatii?



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 August 2012 - 08:46 PM

da, treceti in contract ca fata de pretul pentru servicii va obligati la plata deplasarii,cazarii si combustibilului, acesta fiind pretul total al contractului.



#5 marian instalatii

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 August 2012 - 12:52 PM

Multumesc frumos pentru raspuns.Ma scuzati,dar cred ca nu m-am facut inteles sau nu am inteles eu raspunsul Dvs.Intrebarea era daca eu cu firma mea,cheltuielile cu combustibilul,deplasarile si cazarea pe care eu le fac se pot deduce?Si daca da in ce situatii?
Multumesc.



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 September 2012 - 11:01 PM

asa este, si cam tarziu raspunsul meu. In contract prevedeti clar ca pretul contractului este format din pretul serviciilor si cval cheltuieli (adica primiti 10 lei oentru servicii si 5 lei pentru chelt cu diurne, combustibil, cazare) ; astfel toate aceste chelt sunt deductibile pentru firma dvs. fara sa va bateti capul chiar si daca se schimba legea. In factura treceti la fel: poz.1 servicii; poz.2 cval deplasari.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL