Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stat salarii cu salariat pe zero - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

stat salarii cu salariat pe zero

17 replies to this topic

#1 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 16 August 2012 - 06:06 PM

Buna seara! Am si eu o nelamurire si aceea e ca am avut un angajat care si-a dat demisia iar ultima zi lucratoare din preaviz a fost 29 iulie( adica vineri), sambata si duminica - zile nelucratoare deci contractul de munca a fost intrerupt incepand cu 2 iulie (luni). Cand am facut statul de salarii pt. luna iulie, acest salariat imi apare dar cu 0 (zero) peste tot. Nu afecteaza cu nimic, dar e normal?
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2012 - 02:12 PM

avem 2 situatii - fiindca nu stim exact incepand cu ce data ii inceteaza CIM (nu ultima zi lucratoare din preaviz e importanta, ci ultima zi din preaviz ) :

1). daca ultima zi din preaviz este chiar 29 iunie si din formularea demisiei exact asta rezulta, atunci nu e normal sa-ti apara nici macar pe zero, cu atat mai mult cu cat pe 30 iunie deja nu mai era angajatul vostru DACA - repet - demisia a operat exact din ziua de 30 (fiindca pe 29 inteleg ca a lucrat ! ).
prin urmare, incetarea CIM ar fi trebuit facuta imediat, adica incepand cu data de 30 iunie si astfel nu-ti mai apare salariatul in statul pe iulie!

2). daca in demisie se spune clar ca ea urmeaza sa opereze "incepand cu data de 02.07.2012", atunci incetarea CIM va fi facuta exact cu acea data (02.iulie), caz in care este normal ca salariatul sa-ti apara cu zero in statul de plata pe luna iulie fiindca el a fost angajatul vostru o zi din luna (pe 01.07), chiar daca nu a obtinut nici un venit salarial pt ca vb de o zi nelucratoare si neplatita.

deci, mare atentie cum sunt formulate actele referitoare la CIM si cum le operati, dragilor ! :smile:

inca ceva : dati cat mai multe detalii daca vreti o solutie corecta fiindca, in lipsa lor, fie va spunem prostii, fie pierdem timp incercand sa va dam alternative cand nu e cazul ! :sad:




#3 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 19 August 2012 - 10:08 AM

Deci in demisie scrie ca 29 este ultima zi lucratoare (ultima zi din preaviz), iar incepand cu 2 iulie (urmatoarea zi lucratoare) inceteaza raporturile de munca fiind sambata si duminica la mijloc. Pe 2 iulie am dus si revisalul (aici am trecut 2 iulie data incetarii activitatii, pentru ca acesta trebuie dus in momentul cand se produce modificarea) . In programul de salarii este o rubrica in care trebuie trecuta - data plecarii - si eu am trecut 2 iulie si de aceea imi apare in stat, exact cum ati spus, cu o zi, care practic e nelucratoare. Deci totul e pe zero, doar ca apare in stat. Ma intrebam daca nu cumva pot trece la - data plecarii - 30 iunie si in acest fel, nu mai apare in stat sau las asa cu totul pe 0. M-au incurcat rau cele doua zile nelucratoare, pentru ca totul se intampla in urmatoarea zi lucratoare, adica 2 iulie (luni). Daca mai trebuie ceva detalii va dau. Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de delgado: 19 August 2012 - 10:16 AM

Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2012 - 11:52 AM

inainte de orice altceva trebuie avut in vedere ca :
1. data intocmirii deciziei poate fi diferita de data incetarii CIM
2. un CIM poate inceta si intr-o zi nelucratoare
3. Revisal se depune in prima zi lucratoare de dupa incetarea CIM intr-o zi nelucratoare

revenind la chestiunea concreta enuntata, daca in decizia de incetare ai trecut data incetarii CIM ca fiind 02.07, eu cred ca nu este corect dpv al actelor, dar devine corect cum ai procedat cu Revisal si cum apare statul de plata pe iulie.

altfel spus, parerea mea e ca in decizia intocmita pe data de 02.07.2012 (prima zi lucratoare de dupa 29.06), data incetarii CIM trebuia sa fie 30.06.2012 (adica prima zi dupa per. de preaviz care se incheie in 29.06, chiar daca ea este zi nelucratoare); astfel se respecta ordinea fireasca a celor petrecute si nici salariatul nu mai apare pe statul de plata din iulie.
de asemenea, Revisal se depune in prima zi lucratoare de dupa incetarea CIM intr-o zi nelucratoare - adica se depunea tot pe 02.07 care este chiar data deciziei, deci aici se respecta oricum data pt Revisal si astfel ramane f bine cum ai facut, doar ca data incetarii CIM trecuta in decizie si in Revisal nu-i tocmai corecta !!

in concluzie, eu cred ca daca ai fi pus 30.06 la incetarea CIM ar fi fost totul mai riguros si mai ok DAAAR nici nu-i grav daca ramane asa cum este deja ! :smile:



#5 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 19 August 2012 - 03:33 PM

Multumesc pt. raspunsuri! Eu am inteles ca trebuie sa fie neaparat o zi lucratoare data incetarii activitatii. Acum actele sunt facute, nu mai e cale de intors si sa inteleg ca salariatul (in acest caz) trebuie sa apara si pe statul din iulie cu 0. Pe mine asta ma interesa in situatia de fata: trebuia sa apara pe stat sau nu?

Aceasta postare a fost editata de delgado: 19 August 2012 - 03:42 PM

Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#6 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 19 August 2012 - 06:45 PM

Deci ca sa fie legal dpv. al I.T.M-ului (pt ca in revisal am trecut data incetarii contractului 2 iulie) si al declaratiei 112 voi trece in stat data incetarii 2 iulie si astfel imi va aparea salariatul respectiv pe 0. Vreau sa fie legal macar in inregistrarile depuse daca nu si in acte (demisie respectiv decizie de incetare cim) - macar astea nu sunt inregistrate decat in unitate si la salariat, care beneficiaza de inca 2 zile la contract.
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2012 - 12:44 PM

da, este corect sa apara pe zero in conditiile expuse (data incetarii CIM = 02.07.2012), ti-am explicat de ce. :smile:
in stat trece ultima zi lucrata = ultima zi a CIM data de 01.07.2012 chiar daca este nelucratoare (lucrezi in Saga, da ? )

poti sta linistita fiindca, pana la urma, chiar nu-i nimic grav / sanctionabil. :wink:



#8 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 21 August 2012 - 05:13 PM

Am alt program, iar acolo imi cere sa introduc data plecarii si eu am considerat ca e 2 iulie pt ca in decizie scrie ca incepand cu data de 2 iulie inceteaza raporturile contractuale.... dar daca e corect 1 iulie, trec aceasta data. Va multumesc mult pentru lamuriri! :smile:
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2012 - 05:48 PM

e corect 02 iulie data plecarii fiindca asta e data cu care inceteaza CIM. :smile:

in Saga se trece "ultima zi de lucru", adica ziua precedenta incetarii CIM, ori la tine se cere chiar ziua incetarii - de aici dif. de care ziceam.

:biggrin:



#10 razmihh

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 August 2012 - 01:52 PM

Daca un contract individual de munca inceteaza intr-o zi nelucratoare, cum se respecta prevederile din HG Nr. 500 din 18 mai 2011 privind registrul general de evidenţă a salariaţilor?

Art. 3
(2) Registrul se completează în ordinea angajării şi cuprinde următoarele elemente:
i) data încetării contractului individual de muncă.

Art. 4
(1) Completarea, respectiv înregistrarea în registru a elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2), şi transmiterea registrului se fac după cum urmează:

d) elementele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. i) se înregistrează în registru la data încetării contractului individual de muncă/la data luării la cunoştinţă a evenimentului ce a determinat, în condiţiile legii, încetarea contractului individual de muncă;



ART. 9
(1) Constituie contravenţii următoarele fapte săvârşite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
c) necompletarea elementelor contractului individual de muncă conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului în termenele prevăzute la art. 4;

Aceasta postare a fost editata de razmihh: 27 August 2012 - 01:52 PM




#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2012 - 02:59 PM

prin ce ai citat din art. 4 ti-ai dat raspunsul :smile: , iar eu am explicat destul de clar.



#12 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 August 2012 - 03:03 PM

Inregistrarea si transmiterea sunt lucruri diferite.

Inregistrezi la data care trebuie, ai emis decizia, o inregistrezi in REVISAL.

De transmis, o transmiti pe loc daca ai parola sau in prima zi lucratoare a ITM-ului, daca n-ai.
Daca le cade site-ul 2 zile ? Este cam acelasi lucru... transmiti in prima zi "lucratoare" a site-ului.

Asta este valabil la incetare, care poate fi efectiva "peste noapte", nu poti totdeauna pune cum vrei tu data incetarii.
De ex:. moare sambata si iau la cunostita pe loc, inceteaza de duminica (sau sambata zic eu -din exprimarea lor- la data producerii)... pentru ca atunci isi produce efectele (mai ales daca se lucreaza in schimburi ca sa fie mai clar exemplul).Operez sambata si transmit luni, ca nu-s Mafalda sa stiu inainte cand si daca moare cineva.

Pe cand angajarea nu se poate face la urgenta (nici macar atunci cand este necesar sau in caz de forta majora) , pentru ca nu-ti da voie codul , minunatul. Trebuie sa faca cere de angajare, sa i-o aprobi, apoi sa plece OBLIGATORIU sa-si faca analizele (n-are dreptul sa refuze, o fi constitutional?), sa vina inapoi dupa 1-2 ... zile cu fisa completata, sa-i faci contract, sa semneze (ca primarul) toate hartiile , adica regulament,fisa de post, prelucrarile si fisele de protectia muncii ... si alte luari la cunostinta.

In concluzie, angajarea se face (teoretic si legal, bineinteles) din timp si ai cand s-o transmiti inaintea producerii evenimentului :)



#13 ally_na

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 August 2012 - 03:43 PM

Buna,m-am intalnit si eu cu situatia aceasta de multe ori iar eu procedez in felul urmator :daca i-am inchis contractul pe 2 iulie adica luni eu nu-l mai trec pe statul lunii iulie pt ca daca te uiti pe pontaj ziua de 1 iulie nu este luata in calcul ca fiind zi lucratoare si deci zi platita ca sa mai fie nevoie sa apara pe stat,prima zi lucratoare din luna este 2 iulie cand el nu mai este angajat la societate,deci nu are de ce sa apara pe stat .Sper ca am fost destul de explicita.

Aceasta postare a fost editata de ally_na: 27 August 2012 - 03:46 PM




#14 razmihh

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 August 2012 - 05:20 PM

Bun, daca mi-am raspuns singur nu inseamna ca m-am facut inteles. :smile:

Daca art 4 prevede inregistrarea la data incetarii CIM, atunci CIM nu poate inceta intr-o zi nelucratoare, pentru ca fiind zi nelucratoare inseamna ca nu sunteti prezenti la serviciu pentru a efectua inregistrarea si transmiterea REVISAL.
Daca ultima zi de munca pentru CIM este vineri (ziua in care angajatul presteaza munca), este normal ca ziua de incetare a CIM, ziua din care angajatul nu mai se afla intr-un raport de munca cu angajatorul, este ziua de luni, adica urmatoarea zi lucratoare cand el ar fi trebuit sa se prezinte la munca.

In plus, se face referire la faptul ca inregistrarea si transmiterea sunt doua lucruri diferite, nimic mai adevarat, dar asta nu inseamna ca termenul limita efectuarii acestora nu este acelasi.

Orice inregistrare in REVISAL presupune si transmiterea la ITM, iar daca ne raportam la termenul limita pentru inregistrare, termenul acesta este limita si pentru transmitere.

De altfel, Delgado a procedat corect cu data de incetare si inregistrarea in REVISAL, "problema" lui/ei era alta.

Statul de salarii este un document contabil care justifica angajarea si lichidarea de cheltuieli, faptul ca salariatul apare in stat dar cu zero nu este nicio problema pentru ca nu implica efectuarea de cheltuieli.
Si mai mult, asa zisa problema apare in urma respectarii modului de completare a programului informatic de salarizare.

Parerea mea. :smile:



#15 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 07 July 2014 - 09:33 AM

Buna ziua! Suspendarea CIM in cazul CCC, ce implica in statul de salarii? Salariatul apare pe stat cu 0 zile si 0 ore lucrate, salariul de baza se trece? Practic salariatul apare, dar cu zero pe statul de plata?
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2014 - 01:34 PM

in cazul statului de salarii ce cuprinde o salariata aflata in CCC, la pozitia ei va figura salariul de baza cu suma din CIM - fiindca inca este salariata voastra, chiar daca are ctr. suspendat, iar la realizat va fi zero din cauza timpului lucrat/CO si/sau CM in zero.



#17 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 08 July 2014 - 03:26 PM

Deci in pozitia ei voi trece doar salariul de baza iar restul vor fi zero. Multumesc!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#18 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 July 2014 - 08:19 AM

Eu trec pe stat salariul de baza, zile suspendare=zile lucratoare , iar restul pe zero.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL