Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Semnare stat de plata? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Semnare stat de plata?


3 replies to this topic

#1 Contahld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 20 August 2012 - 11:17 AM

Buna ziua,
As dori sa stiu daca este obligatoriu de semnat statul de plata de catre angajati sau este de ajuns daca se semneaze fluturasele de salarii care se arhiveaza langa statul de plata si pontaj,( mentionez ca salariile sunt confidentiale! ). Si o altra rugaminte de a mea ar fi sa-mi spuneti data se intocmesc dispozitii de plata a salariilor pentru fiecare salariat in parte sau sa emit doar o singura dispozitie? Rog un sfat. Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2012 - 12:56 PM

este corect cu fluturasi sau DPC ! :smile:

Codul Muncii :

ART. 163
(1) Salariul este confidenţial, angajatorul având obligaţia de a lua măsurile necesare pentru asigurarea confidenţialităţii.
(2) În scopul promovării intereselor şi apărării drepturilor salariaţilor, confidenţialitatea salariilor nu poate fi opusă sindicatelor sau, după caz, reprezentanţilor salariaţilor, în strictă legătură cu interesele acestora şi în relaţia lor directă cu angajatorul.

ART. 168
(1) Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.
(2) Statele de plată, precum şi celelalte documente justificative se păstrează şi se arhivează de către angajator în aceleaşi condiţii şi termene ca în cazul actelor contabile, conform legii.




#3 fobac

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 August 2012 - 06:04 PM

buna ziua
am si eu o intrebare o fundatie care are voluntari si carora le platete pe zi o suma cuprinsa intre 20-50 lei pentru diverse activitati prestate de voluntari cum inregistrez aceste sume in contabilitate si prin ce conturi , cum scad cu sumele respective din casa pentru a fi corect, iar pentru aceste sume voluntari trebui sa aduca sau pot sa aduca bonuri fiscale pentru a deconta bani primiti
va multumesc elena



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 August 2012 - 08:32 PM

pai sunt voluntari sau zilieri? revedeti termenul "voluntar"






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL