Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Coduri IBAN - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Coduri IBAN

17 replies to this topic

#1 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2004 - 10:07 AM

Dupa cum stiti de azi 1 septembrie 2004 conturile tuturor de la banci se schimba cu codurile IBAN.

Daca eu am reusit sa obtin aceste coduri pentru conturile mele si pentru partenerii mei, in schimb nu reusesc sa aflu de Trezoreria Sector 6 Bucuresti care sunt noile coduri pentru toate contributiile ce se platesc la acestia.

Poate cineva care a avut mai mult noroc sa ma ajute ?



#2 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2004 - 12:17 PM

Conturile de la trezorerie au ramas aceleasi .
Cel putin asa spun cei de la banca.




#3 elena2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 02 September 2004 - 04:51 PM

Astazi am intrebat la banca Transilvania si mi-au confirmat ca pana pe 01.09.2004 se folosesc vechile conturi pentru ca trezoreriile nu au conturile noi functionale.



#4 srader elena lacramioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PROFESIONALE

Postat 02 September 2004 - 10:21 PM

ESTE LUATA DUPA SITE MIN. FINANTE


ATENTIE!



Pana la implementarea sistemului electronic de plati , contribuabilii nu au obligatia de a completa pe ordinele de plata pentru trezoreria statului pe suport hartie (OPHT) prin care achita impozite, contributii, taxe sau alte sume in conturi de venituri bugetare, codurile IBAN aferente acestor conturi.

Codul conturilor de venituri bugetare care, in conformitate cu prevederile Normei Bancii Nationale a Romaniei si Ministerului Finantelor nr.16144/18/1995 privind confectionarea, completarea si utilizarea ordinului de plata pentru Trezoreria statului pe suport hartie (OPHT), se inscrie pe verso-ul OPHT, in rubrica “cod cont”, poate fi completat de catre contribuabili fie in reprezentare IBAN, fie in structura utilizata anterior datei de 1 septembrie 2004.

Pe fata ordinelor de plata pentru trezoreria statului pe suport hartie (OPHT) prin care contribuabilii achita impozite, contributii, taxe sau alte sume in conturi de venituri bugetare, in rubrica “in cont” va fi completat in continuare codul contului curent al trezoreriei statului deschis la sucursala judeteana a Bancii Nationale a Romaniei ( cod. 36……..)



#5 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2004 - 09:15 AM

Site Ministerul Finantelor Publice http://www.mfinante.ro/presa/comunicate/no...1august2004.htm

INFORMATIE DE PRESA
privind utilizarea codurilor IBAN pentru conturile deschise la trezoreria statului incepand cu data de 1 septembrie 2004
In conformitate cu prevederile Art. 3. alin.(1) din Precizarile aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr.1271/2004, in sistemul actual de plati pe suport hartie, completarea codurilor IBAN aferente conturilor de venituri bugetare deschise la trezoreria statului pe formularul “Ordin de plata pentru trezoreria statului pe suport hartie (OPHT)” aprobat prin Normele metodologice nr. 16.144/18/1995 ale Ministerului Finantelor si ale Bancii Nationale a Romaniei nu este obligatorie.

Astfel, codul conturilor de venituri bugetare care, in conformitate cu prevederile din Normele metodologice nr. 16.144/18/1995 se inscrie pe verso-ul OPHT, in rubrica “cod cont” poate fi completat de catre contribuabilii care achita impozite, taxe, contributii sau alte venituri bugetare, fie in reprezentare IBAN, fie in structura utilizata anterior datei de 1 septembrie 2004.

Pe fata ordinelor de plata pentru trezoreria statului pe suport hartie (OPHT) prin care contribuabilii achita impozite, contributii, taxe sau alte sume in conturi de venituri bugetare, in rubrica “in cont” va fi completat in continuare codul contului curent al trezoreriei statului deschis la sucursala judeteana a Bancii Nationale a Romaniei ( cod. 36……..)

Pentru operatiunile derulate prin conturile de cheltuieli bugetare precum si prin conturile de disponibilitati deschise la trezoreria statului, institutiile publice si agentii economici titulari vor utiliza codurile IBAN incepand cu data de 1 septembrie 2004.

Codurile IBAN aferente conturilor deschise la Trezoreria statului sunt publicate pe pagina de web a Ministerului Finantelor Publice, la adresa www.mfinante.ro > portalanaf > asistenta contribuabililor .



#6 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2004 - 09:34 AM

Codurile IBAN pentru trezorerii le gĂŁsi-I accesĂąnd urmĂŁtoarea paginĂŁ a MFP:



http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut/p/....aZQOxG:v9jbjpn1



#7 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2004 - 09:51 AM

Rog administratorul site-ului sa modifice subiectul cu numele corect de Coduri IBAN. Trebuie sa ne obisnuim ca acum sunt coduri si nu conturi !



#8 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2004 - 11:14 AM

Cu atatea schimbari ne-am prostit si noi...
:D



#9

  • Guests

Postat 07 September 2004 - 05:54 AM

Stie cineva codul CASMB???



#10 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2004 - 04:42 PM

dar daca tot suntem la categoria intrebari:
1.o societate care are cont deschis la o trezorerie...primeste cod iban cu XXX in mijlocul contului...il lasa asa si isi instiinteaza clienti
2. o alta societate aceleasi XXX...dar de data asta ea inlocuieste acele x-uri cu codul fiscal, pentru ca asa i s-a spus.

care este varianta corecta 3x-uri in mijlocul contului IBAN de la trezorerie sau inlocuirea acelor X-uri cu codul fiscal?



#11 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2004 - 04:52 PM

eu am facut plati la diferite firme cu conturi deschise la trezorerii cu cele 3 X-uri in mijlocul condului Iban fara nici o problema...



#12 manuelle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 22 September 2004 - 01:22 PM

Buna! Eu n-am mai facut plati pana acum, dar se pare ca trebuie sa incep sa le fac. Ma puteti ajuta, va rog?!
Ce se scrie in locul celor 5 "XXXXX" din "RO67TREZ70520010101XXXXX" - Impozitul pe profit de la agentii economici?

Multumesc



#13 LAURA DODA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 September 2004 - 02:17 PM

Ramine asa : cu x-urile respective.



#14 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2004 - 02:28 PM

eu am inteles ca ar mai merge si luna asta toate conturile vechi si cele cu 36...de pe fata si codurile de pe spate identic...

nu am platit inca nimic dar as fi recunoscatoare pt mai multe amanunte de la cineva care a completat op.

as avea nevoie sa stiu pt plati catre bugetul statului pe care le fac din cont de trezorerie si din banca comerciala. ce scriupe fata ce scriu pe dos? asat in cazul in care nu este valabil ce am aflat ieri...ca merg op-urile scrise exact ca luna trecuta fara Iban.

merci



#15 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 23 September 2004 - 08:28 AM

Pentru platile catre bugetul de stat , in luna septembrie sint valabile conturile utilizate in luna august (vezi Declaratia 100 unde sint trecute toate conturile bugetului de stat). Cred ca ne asteapta o noua modificare a declaratiei 100, cu indicarea noilor conturi.
Pentru platile catre institutii care au conturi deschise la Trezorerie (ex. Primaria pentru taxele locale care au fost scadente in 15 septembrie) va recomand sa solicitati noile conturi direct de la beneficiarul platii.



#16 Chokatoff

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 19 May 2005 - 05:40 PM

Care este diferenta dintre "Trezoreria operativa a Municipiului Bucuresti" si "Trezoreria operativa a Sectorului 3" ?
In cazul in care agentul economic (microintreprindere) are sediul in sectorul 3, la ce Trezoreria trebuie platite contributiile aferente veniturilor din salarii (angajat & angajator) ???

Am gasit conturile IBAN (am 2 liste distincte, pentru cele 2 Trezorerii mentionate) si nu stiu pe care trebuie sa le utilizez.

http://anaf.mfinante.ro/wps/portal

Mii de multumiri!!!



#17 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2005 - 08:44 PM

cele pentru sector 3



#18 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2005 - 07:13 AM

trezoreria operativa bucuresti este pentru marii contribuabili






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL