Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA -prestarii servicii contabile Cod CAEN 6920 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA -prestarii servicii contabile Cod CAEN 6920

12 replies to this topic

#1 Meze Bianca-Dolores

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 August 2012 - 09:55 AM

Buna ziua,

Sunt absolventa a Facultatii de Stiiinte Economice si vreau sa imi infiintez un PFA, cod CAEN 6920, prin care sa prestez servicii contabile firmelor mici (CA sub 35 000 euro si active sub 35 000 euro).

Vreau sa stiu daca:
1. pot sa inchei contract de prestarii servicii cu firmele la care urmeaza sa le prestez servicii contabile
2. pot sa semnez situatiile financiare fara sa fiu angajata la firme cu timp partial
3. care sunt totalitatea declaratiilor care se depun pt un PFA (sistem real vs. norma de venit)
4. cum ar fi mai avantajos, sa fiu platitor de TVA sau neplatitor
5. pot sa mai am alti angajati pe PFA, inafara de mine
6. pot/ trebuie sa folosesc semnatura electronica ca si PFA in depunerea declaratiilor/ situatiilor financiare anuale

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2012 - 12:27 PM

gasesti cateva raspunsuri aici : http://www.conta.ro/...pfa-economisti/




#3 Meze Bianca-Dolores

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 August 2012 - 07:09 PM

Multumesc!



#4 Meze Bianca-Dolores

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 August 2012 - 07:22 PM

Am citit unde mi-ai indicat, dar am gasit raspunsul numai la punctul 2, adica pot sa semnez situatiile financiare fara sa fiu angajata la firma careia ii prestez servicii contabile.
As dori un raspuns avizat si pentru restul intrebarilor.
Am mai citit pe forum despre acest subiect, dar nu am o ideea clara, exacta. Acesta este motivul pentru care am pus aceste intrebari, toate intr-un singur topic.

Ar ajuta si pe viitorii doritori de astfel de informatii, le-ar gasi pe toate intr-un loc.

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Meze Bianca-Dolores: 30 August 2012 - 07:23 PM




#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2012 - 09:28 AM

pai , ... :smile:

1. da, de vreme ce tocmai contractul de prestari servicii (cod civil) e cel ce poate stabili raporturile juridice intre partile implicate (beneficiar/prestator servicii contabilitate)
2. da, poti semna
3. aici trebuie sa citesti la sectiunea de PFA (pana iti rasp. cineva care se pricepe bine la PFA, eu nu prea ma pricep...), dar pot sa-ti spun ca la norma de venit e mai simpla evidenta ta, insa daca nu ai venituri cel putin egale cu norma aleasa, atunci vei plati impozit in plus = pe venituri NEobtinute.
4. parerea mea este ca NEplatitor de tva, ai o grija mai putin = e mai simplu pt tine
5. da, poti ! s-a schimbat legea de ceva vreme
6. da, daca ai imputernicire notariala de la firmele pt care semnezi electronic



#6 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 31 August 2012 - 12:53 PM

Trebuie sa verificati in nomenclator daca pentru caen 6920 este permisa impozitarea la norma de venit. Din cate stiu eu nu este.



#7 Meze Bianca-Dolores

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 August 2012 - 04:23 PM

Multumesc Otilia!
Am verificat si ce a spus teofilia si intradevar pt cod caen 6920 nu se poate impozitarea numai in sistem real.



#8 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 05 September 2012 - 12:50 PM

din cate stiu eu, situatiile financiare le poti semna in una din calitati:
- persoana fizica autorizata membra cecar ( expert contabil )
-persoana juridica membra cecar
-director economic sau contabil sef, calitate dobandita doar in urma unui contract de munca pe aceasta functie
- alta persoana imputernicita potrivit legii de catre administrator, cu studii economice superioare

cfm. art.10 alin 3 din legea contabilitatii, conducerea contabilitatii pe baza de contract de prestari servicii se poate face doar cu persoane fizice sau juridice membre cecar, deci daca semnezi bilantul ca persoana imputernicita de administrator, o poti face tot pe baza unui contract de munca si nu pe baza unui contract de prestari servicii.

nu poti sa iti faci firma cu cod caen 6920 decat daca esti expert contabil sau contabil autorizat ( intreaba la registrul comertului) iar pentru a practica meseria in mod liberal, ai nevoie doar de carnetul de la cecar cu calitatea de expert contabil si cei de la finante te vor inregistra.

cei de la registrul comertului nu fac acte de PFA pe cod caen 6920 ( din cate stiu eu ).



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2012 - 01:14 PM

Vezi postareafoxyexp, la 05 September 2012 - 12:50 PM, a spus:

cfm. art.10 alin 3 din legea contabilitatii, conducerea contabilitatii pe baza de contract de prestari servicii se poate face doar cu persoane fizice sau juridice membre cecar, deci daca semnezi bilantul ca persoana imputernicita de administrator, o poti face tot pe baza unui contract de munca si nu pe baza unui contract de prestari servicii.
cred ca te inseli ... uite ce zice art. 10 din Legea contabilitatii :
Art.10
(3^1) In cazul persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1^1) contabilitatea poate fi organizata si condusa potrivit prevederilor alin. (2) si (3) sau pe baza de contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului civil cu persoane fizice care au studii economice superioare, situatie in care raspunderea pentru conducerea contabilitatii revine acestor persoane fizice.

...........................................

si art. 5 alin. 1^1 :

" (1^1) Persoanele care in exercitiul financiar precedent au inregistrat cifra de afaceri neta sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro si totalul activelor sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro pot opta pentru un sistem simplificat de contabilitate, aprobat prin ordin al ministrului finantelor publice."



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2012 - 01:24 PM

Vezi postareafoxyexp, la 05 September 2012 - 12:50 PM, a spus:

nu poti sa iti faci firma cu cod caen 6920 decat daca esti expert contabil sau contabil autorizat ( intreaba la registrul comertului) ...............................
cei de la registrul comertului nu fac acte de PFA pe cod caen 6920 ( din cate stiu eu ).
daca este asa cu adevarat (dar eu am alte informatii), atunci totul se poate rezolva pe baza contractului / conventiei civile incheiata cu pers. fizica ce are studii economice supeioare, cf. art. 10, caz in care toate darile vor fi retinute, declarate si virate de catre platitorul de venit ! deci fara PFA ... si fara elem. unei activ dependente !

parerea mea ... :smile:



#11 ana lugojana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 02 November 2012 - 04:27 PM

Contractul civil de prestari servicii il poti incheia in forma scrisa fara a fi nevoie de infiintarea unui PFA. Platitorul de venit va retine si va plati contributiile obligatorii.

Dar exista niste reguli privind contractele civile de prestari servicii pe care le stiti: activitati sezoniere. Altfel, inspectorii fiscali pot reincadra contractul ca fiind CIM si reconsidera contributiile datorate pe perioada respectiva a contractului civil.



#12 Iulian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 08 April 2013 - 10:02 PM

Vezi postareafoxyexp, la 05 September 2012 - 12:50 PM, a spus:

[...]

cei de la registrul comertului nu fac acte de PFA pe cod caen 6920 ( din cate stiu eu ).

Eu am o P.F.A. cu cod C.A.E.N. 6920 din 29/06/2012.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2013 - 12:16 PM

ONRC a permis infiintarea PFA cu cod CAEN 6920 tocmai pe baza art. 10, alin 3^1. (conta pt firme cu CA in anul precedent pana la 35.000 euro)

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL