Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cumparare Auto pe PFA - Fisa mijloc fix si cheltuieli taxe de inmatriculare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cumparare Auto pe PFA - Fisa mijloc fix si cheltuieli taxe de inmatriculare

fisa mijloc fix
  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Serba_v2.0

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 February 2014 - 10:54 PM

Am achizitionat un autoturism (5 locuri max, 3,5t) pe PFA si in consecinta trebuie sa intocmesc Fisa Mijlocului Fix, prin care se face amortizarea masinii.

Am inteles ca trebuie sa trec in Fisa datele, valoarea de achizitie si timpul de amortizare.
Insa nu am inteles unde voi trece cheltuielile cu inmatricularea, cum ar fi:
- Verificare si autentificare RAR
- timbru de mediu
- traduceri autorizate
- impozit la Consiliul Local
- taxe placute de inmatriculare

In afara pretului masinii, nici o suma platita mai sus (pe oricare taxa) nu ajunge la plafonul de 2.500 RON (nici la plafonul vechi de 1.800 RON).

Pot sa trec in Fisa Mijlocului Fix pretul vehicolului si amortizarea, iar in Registrul Incasari si Plati sa trec la plati cheltuielile de inmatriculare pentru a le putea scadea din venitul brut?

Cu respect, Serba_v2.0

PS-uri:
1. Daca masina este din anul 2000 si evident si-a depasit perioada de „utilizare normala”, pot decide eu perioada de amortizare, sau sunt obligat la minim 4 ani, maxim 6 ani?
2. Daca aveti un exemplu (un link, un printscreen, un model) de completare a fisei mijlocului fix, va rog sa o postati aici.
3. Daca subiectul a mai fost discutat, imi cer scuze de duplicate, am tot cautat de 2-3 ore ceva info si nu m-am lamurit (ba sunt mai confuz acum).


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL