Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce cursuri sunt necesare pt. conta primara ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ce cursuri sunt necesare pt. conta primara ?


16 replies to this topic

#1 liliana-vasilica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 06 September 2012 - 08:41 AM

Buna ziua As dori sa stiu daca am urmat o scoala cu profil economic mai exact prima treapta de liceu cl 9 si a 10 cum era pe vremuri urmata de un an de profesionala de comert pt vinzatori pot efectua contabilitatea primara intr-o institutie?Am lucrat 10 ca vinzatoare cu gestiune unde tineam si contabilitatea primara, am urmat si liceul economic la seral fara bac.Mai am nevoie de alte cursuri? Va multumesc



#2 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 September 2012 - 08:20 AM

pentru a fi incadrata contabila ai nevoie de liceul economic cu bacalaureat

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#3 liliana-vasilica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 September 2012 - 09:30 AM

Multumesc pt informatie, oricum sunt confuza pe aceasta tema pt ca sunt persoane care mi-au spus ca nu este nevoie atita timp cit am studiat economia si conta primara in scoala pot tine conta primara fara drept de semnatura .Sunt cumva cursuri de scurta durata pe care as putea sa le urmez sau ar trebui sa fac o postliceala cu acest profil?



#4 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 September 2012 - 07:46 AM

daca iti iei diploma de bacalaureat este suficient ca sa poti face contabilitate primara , ca sa faci postlicela iti trebuie tot diploma de bacalaureat dar nu are sens pentru ca nu castigi nimic.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#5 liliana-vasilica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 September 2012 - 09:31 AM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la 10 September 2012 - 07:46 AM, a spus:

daca iti iei diploma de bacalaureat este suficient ca sa poti face contabilitate primara , ca sa faci postlicela iti trebuie tot diploma de bacalaureat dar nu are sens pentru ca nu castigi nimic.
multumesc pt informatie, am gasit postliceala unde pot sa ma inscriu fara bac ,dar nu inteleg de ce nu are sens?



#6 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 September 2012 - 11:10 AM

tu vrei sa te angajezi cu carte de munca contabil sa poti face contabilitate primara, daca dai bacalaureatul poti fara alta scoala, daca faci postliceala dureaza 2 ani si tot contabil si contabilitate primara fara sematuri poti face
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#7 liliana-vasilica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 September 2012 - 01:00 PM

am inteles.multumesc.deci chiar daca am studiat economia si conta si am facut conta primara la firma unde am lucrat timp de 10 ani nu pot intr-o institutie la birouri sa lucrez fara bac.mi s-a oferit sa lucrez intr-o institutie de stat nu-i dau nume undeva la birouri nu mi-a specificat exact ce dar ma gindeam ca daca tot stiu conta si am si facut unde am lucrat atunci as fi putut sa lucrez in domeniu acesta nu neaparat ca si contabila daca ma intelegi .iti multumesc oricum



#8 cysa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 January 2013 - 09:06 PM

Hey, sunt noua pe site si in domeniu. Sunt viitoare studenta la conta. Imi puteti da anumite sfaturi ?

Daca fac in vara cursuri de conta, pe timpul facultatii ma pot angaja undeva, cumva ? Eu m-am gandit ca in felul acesta impusc doi iepuri dintr-o lovitura, o sa am macar putin habar de conta cand ma duc la facultate si o sa fac si practica .

Dati-mi, va rog, sfaturile voastre .

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 January 2013 - 11:53 AM
aranjare text in pagina, eliminare spatiere mare, inutila.




#9 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2013 - 09:44 PM

da te poti angaja pe conta primara, care cere doar studii medi.( e bine ca pe perioada studiilor sa studiati si sa intelegeti ( nu invatata papagaliceste )si logica din spatele teoriei de contabilitate).



#10 Ala denisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 July 2015 - 02:29 PM

Bună, sunt noua pe aici,sper sa postez unde trebuie.am nevoie de niște sfaturi. Am terminat facultatea de economie, specializarea finanțe bănci, am făcut putina contabilitate în facultate.acum vreau sa mă specializez în acest domeniu și nu știu cu ce curs sa incep: contabilitate primara sau winmentor.
Mulțumesc



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 July 2015 - 05:44 PM

contabilitate primara, desigur.
winmentor este doar un prg de conta.



#12 Mihaela Alina Popa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 04 August 2015 - 08:50 AM

Buna ziua,

As vrea sa ma specializez pe contabilitate si nu stiu ce cursuri de contabilitate primara ar trebui sa urmez si unde in Iasi. Va rog sa ma ajutati cu o recomandare in acest sens.
Precizez ca am terminat liceu profil contabilitate, facultate profil finante-banci si am lucrat in 2008 in contabilitate, dar de atunci si pana in prezent am lucrat in domeniul financiar, dar pe analiza financiara persoane juridice.

Multumesc frumos



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2015 - 11:51 AM

ref. la tipul cursurilor, din cate stiu eu ele ofera cam aceleasi informatii.
daca exista unele cu un grad de specializare mai mare, atunci vei alege in fct. de interesele tale concrete, avand in vedere ce ramura a contabilitatii primare iti place mai mult, ce posibilitati de angajare mai bune exista.
eu asa as face in locul tau... :smile:

pe acest forum nu-ti poate recomanda cineva o firma anume pt cursuri fiindca ar insemna sa faca reclama neautorizata, ceea ce este interzis sub sanctiuni ce pot duce pana la blocarea contului/IP-ului.



#14 Mihaela Alina Popa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 04 August 2015 - 02:39 PM

ma intereseaza sa ma specializez cam pe toate domeniile, dar in special pe comert + productie

multumesc frumos pentru sfat :smile:



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2015 - 03:15 PM

cu drag ! :smile:

nu prea te poti specializa pe toate domeniile fiindca specializarea tocmai asta inseamna : sa fii mai bine pregatita pe o arie limitata.
nici macar expertii contabili nu sunt la fel de bine pregatiti in toate laturile contabilitatii si fiscalitatii.

contabilitatea este o meserie f. solicitanta, de mare responsabilitate, cu o plaja larga de acoperire, iar fiscalitatea e f stufoasa in Romania si uneori contradictorie.
iti trebuie o minte f bine organizata si nervi de otel fiindca uzura psihica este ridicata; si cea fizica este de luat in seama (deformari de coloana de la statul pe scaun ore-n sir, dioptrii marite si alte pbl. cu ochii - de la calculator, etc ...).
vei lucra cu tot felul de oameni, dintre care patronii sunt cei mai periculosi fiindca destul de multi vor dori sa faci evaziune fiscala in beneficiul lor si exclusiv pe semnatura/responsabilitatea ta; de aceea, riscurile sunt majore si pot tine chiar de propria libertate.
in cazul in care refuzi sa faci ilegalitati, vei fi persecutata sau data afara, asa ca pregateste-te pt o viata "palpitanta" si pt schimbarea locului de munca destul de des, la inceputurile meseriei.

ok, daca iti doresti specializare pe comert si productie, va trebui sa te informezi despre ce se preda la fiecare dintre ofertele de cursuri gasite pe net (cam oricine se promoveaza pe net, in ziua de azi).
trebuie sa iei legatura cu cei care organizeaza cursurile si sa-i intrebi punctual daca fac si intruire de specialitate sau numai generala.

o alta solutie este sa faci un curs general (asa cum sunt marea majoritate, ca sa nu zic chiar toate), apoi sa te angajezi la o firma cu profil de comert sau productie (sau ambele) si sa capeti experienta/cunostinte lucrand efectiv.
te asigur ca nimic nu este mai valoros dpv profesional decat lucrul in sine/ practica nemijlocita si in acest fel te poti specializa.



#16 Carm3n01

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 August 2015 - 09:20 AM

Buna ziua!
Lucrez intr-o firma ca secretara. ma ocup de tot ce tine resurse umane si contabilitate primara. La baza am studii univ cu specializarea in geografie.
Anul acesta m-am hotarat sa ma insccriu la o a 2a facultate Stiinte Economice, insa doresc cateva sfaturi in legatura cu cele doua domenii finante banci si contabilitate si informatica.... care dintre cele doua este mai avanatjoasa sa o urmez.. doresc sa ma specializez si sa profesez in domeniul contabilitate. Domeniul finante banci dupa absolvire iti ofera oportunitatea unui nr mai larg de ocupare a posturilor pe piata muncii conf. COD COR ? De asemenea ma pot angaja ca si economist- contabil intr-o societate ?

Va multumesc.



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2015 - 12:35 PM

domeniul finante-banci ofera un serviciu mai bine platit, cu siguranta !
din cate stiu de pe la pers. care lucreaza in banci, stresul e mult mai mic decat in conta pt societati private, la fel si riscul de a-ti pierde locul de munca din motive ce nu tin de restructurarea efectiva a firmei.
contractele de munca se respecta mult mai mult.

in domeniul contabilitatii si fiscalitatii, cu cat firma e mai mica cu atat riscurile de a-ti fi incalcate drepturile este mai mare fiindca multi dintre acei patroni isi inchipuie ca-si pot permite orice si trateaza angajatul ca pe o sluga.
desigur, asta se poate intampla si la celelalte firme, dar frecventa-i mult mai mare la cele mai mici.

beneficiul de a tine conta la societati mai mici, dar mai multe este acela ca nu falimenteaza toate odata sau ca nu esti pusa in sit. de a renunta (demisie, concediere) la toate simultan, deci nu prea poti ramane complet in aer cu veniturile lunare - asa cum se intampla daca lucrezi la un singur angajator si depinzi de el in totalitate.
lucru la mai multi patroni iti da un alt statut personal din cauza libertatii pe care o ai fata de fiecare in parte; de aceea iti poti permite sa ceri conditii de munca civilizate, sa fii respectata pt ceea ce faci fiindca se stie ca poti pleca oricand fara nici o pbl./ ca ai spatele asigurat, iar asta il va face pe patron sa aiba o atitudine mai buna fata de tine pt ca ii lipsesc parghiile de constrangere.

dupa ani de munca si decizii corecte priv. viata personala si profesionala vei ajunge indeajuns de stapana pe tine incat sa poti alege ofertele de lucru fiindca statutul obtinut iti va permite sa refuzi lucrari care nu merita efortul si, mai ales, riscul.

in cei peste 23 de ani de cand fac conta, am lucrat cu placere la doar 4 firme (grupuri de firme mici), adica imi era drag sa ma duc la serviciu/ sa muncesc pt ele (la una lucrez si acum, alaturi de altele care sunt acceptabile).





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL