Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 600 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratia 600

declaratia 600 nelamurire
13 replies to this topic

#1 emy.danut

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Giroc

Postat 11 September 2012 - 07:53 PM

Buna seara,

Am o nelamurire (si se pare ca si cei de la finante nu prea stiu cum se procedeaza).

In 5 septembrie in calitate de PFA (neangajat in alta parte) am depus declaratia 600.
Intre timp, adica azi, m-am angajat, si am intrebat cum se procedeaza sa mi se anuleze declaratia 600 ca persoana fizica (adica sa nu imi vina sa platesc la pensie aprox. 280 lei / luna), deoarece ei spuneai atunci, ca daca as fi angajat nu mai trebuie ca si PFA sa platesc la fondul de pensii, ca imi plateste angajatorul.

V-ati intalnit cu problema asta careva?
Danut Emanuel



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 October 2012 - 11:39 PM

a aparut declaratia 601 pe care o depui la fisc




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2013 - 07:18 PM

Buna seara, va rog sa ma ajutati in legatura cu depunerea declaratiei 600 pentru medicul titular al unui cabinet medical individual care nu are contract de munca la alt angajator.
La cap.I se trece numele, prenumele medicului si adresa de domicilui a medicului, nu adresa cabinetului medical. Este corect?
La cap. II se bifeaza ``activitati din profesii libere``, corect?
La cap.III la venit baza de calcul se trece suma de 741, daca in anul 2012 s-a platit lunar suma de 232 lei?
Declaratia se poate trimite online pe aceeasi semnatura electronica cu 112, daca certificatul digital nu apartine medicului?
Daca se depune la ghiseu, trebuie salvata pe CD?
Multumesc



#4 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 22 January 2013 - 07:45 AM

pentru MIHACI
suma de plata este bine 232 lei
se depune declaratia completata asa acum ai spus
declaratia se depune la ghiseu daca nu are semnatura electronica medicul, sa mearga personal altfel nu o primeste, nu se salveaza pe cd
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 January 2013 - 08:27 AM

atentie insa la legea bugetului de stat, care stabileste venitul, cand va apare



#6 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 January 2013 - 08:37 AM

pana apare bugetul o depunem cu 741 , apoi rectificativa
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#7 AmaG

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 January 2013 - 10:48 AM

Aceasta declaratie se depune pentru anul 2012 sau 2013? Daca sint in concediu pt cresterea copilului incepind cu luna decembrie a anului trecut, ce se intimpla cu contributia mea? Mai trebuie sa contribui pentru acesti doi ani?



#8 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 January 2013 - 11:43 PM

Am tot citit pe forum, dar Nu am inteles ce este cu aceasta declaratie 600.
Am un PFA infiintat in 20 ianuarie 2013. Trebuie sa depun aceasta declaratie pana pe 31 ianuarie?
Eu stiam doar de RUC, RJIP RI si D 220.



#9 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 31 January 2013 - 02:31 PM

In declaratia 220 ati trecut veniturile si cheltuielile estimative pentru anul 2013, pentru care veti plati trimestrial impozit 16% si sanatate 5.5%, dupa ce veti primi o decizie de impunere anticipata emisa de cei de la finante pe baza datelor din 220.
Declaratia 600 este una in care completati deocamdata estimativ cat veti avea venitul net pentru fiecare luna, pentru ca ulterior cei de la finante sa va poata emite o decizie anticipata cu ce e de plata pentru contributiile de asigurari la pensii: 31.5%.
Daca aveti venituri salariale in alta parte, nu mai sunteti obligat sa depuneti D 600.
Termenul de depunere al 600 este astazi 31 ianuarie.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#10 anathema

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 March 2013 - 05:52 PM

Buna ziua,

Am un pfa din iulie 2012, in cazul in care sunt angajat cu contract 1h/zi, trebuie sa mai depun aceasta declaratie 600?


Multumesc anticipat



#11 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 March 2013 - 01:01 PM

nu



#12 pale

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 September 2015 - 05:51 PM

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca se poate depune rectificare pentru Declaratia 600 ?
Va multumesc.



#13 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 September 2015 - 11:16 AM

Da. Aveti in partea din stanga sus un spatiu unde puneti x in cazul declaratiei rectificative si in rest completati declaratia normal.



#14 elenka

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 January 2016 - 04:48 PM

Buna ziua, daca in anul 2015 am fost pe pierdere, cum procedez ca sa ma asigur? Am inteles ca nu mai pot folosi declaratia 600 ca pana acum!





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL