Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Despagubire societate de asigurari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Despagubire societate de asigurari

15 replies to this topic

#1 Mihaela Coroama

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 June 2005 - 11:31 AM

Buna,

Am si eu o problema si sper ca ma puteti ajuta. Am o factura de la un furnizor reprezentand un panou de sticla care a fost spart si montat de catre acesta. Societatea de asigurari o sa ne despagubeasca.
Acest panou a fost instalat initial cand s-a construit cladirea intrand in valoarea acesteia ( contul 231).
Nu stiu cum sa inregistrez factura de la furnizorul care a demontat si montat un alt panou, si cand imi intra banii in cont de la asigurari.



#2 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 07 June 2005 - 11:44 AM

Dupa parerea mea, nu poti inregistra si factura furnizorului si despagubirea, deoarece afectezi rezultatul financiar, veniturile din despagubiri fiind neimpozabile.

De regula, societatile de asigurari acorda despagubirile pe baza facturilor originale care atesta efectuarea reparatiilor. Sau nu am inteles eu intrebarea exact?

In orice caz, cu titlu generic, reparatia o bagi pe 611, iar despagubirea pe 758 - analitic distinct, fiind venit neimpozabil




#3 Mihaela Coroama

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 June 2005 - 12:11 PM

Rezulta ca solutia:

% = 4011 4011=5121 5121 = %
611 758
4426 4427

nu este buna pentru ca afecteaza rezultatul financiar, dar care este?



#4 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 June 2005 - 12:29 PM

Eu primesc despagubiri pentru diverse la auto.Repararea pagubei o contez pe cheltuieli cu prestatiile, iar cand primim despagubirea o contez pe alte venituri => +A(CHELTUIELI)=+P(VENITURI)



#5 Mihaela Coroama

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 June 2005 - 01:42 PM

Din cate stiu eu veniturile din despagubiri sunt neimpozabile doar in cazul firmelor care platesc impozit pe venit, nu pe profit.
Nu stiu daca pot inregistra toata valoarea facturii pe 611 cand doar o mica parte din ea reprezinta prestari servicii, restul de 1500 EUR este valoarea panoului.



#6 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2005 - 02:08 PM

Daca nu vrei sa folosesti 611 si 7581 (ceea ce e indicat, in cazul in care stii ca o sa primesti despagubirea - cu toate ca 7581 e venit impozabil, deci n-are legatura cu afectarea rezultatului) poti folosi 461 sau 462 analitic pt furnizor pentru valoarea panoului:
461a = 401 si in momentul cand vin banii de la asiguarari faci 5121 = 461a.



#7 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 June 2005 - 06:12 PM

si la 1500 euro x curs lei= x, valoare mare care sare in ochi la control, mai ales de fond, la verificarea rulajelor conturilor de creante.



#8 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2005 - 07:15 AM

BIBI a spus:

Eu primesc despagubiri pentru diverse la auto.Repararea pagubei o contez  pe cheltuieli cu prestatiile, iar cand primim despagubirea o contez pe alte venituri => +A(CHELTUIELI)=+P(VENITURI)
Atata timp cat stii ca reparatia va fi suportata de asigurari, paguba nu este o cheltuiala pentru firma ta, iar despagubirile nu sunt venituri decat daca depasesc ceea ce ai platit tu ...
Daca ai fi microintreprindere ti-ar conveni sa platesti 3% la aceste incasari, care de fapt sunt recuperarea banilor proprii?
Eu toate aceste sume le inregistrez in ct 462 (mai corect e 461 dar asa am apucat sa fac conturile) cu analitic pe fiecare societate de asigurari si parerea mea este ca asa e corect.



#9 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 08 June 2005 - 07:24 AM

sunt mare contribuabil, iar despagubirile n-au depasit cheltuielile, conf. factura.



#10 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2005 - 07:26 AM

Mi-am dat seama, am zis daca ai fi microintreprindere, la fel ai inregistra? Noi vorbeam de cum e corect sa inregistrezi aceste operatiuni ...



#11 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 June 2005 - 07:42 AM

Veniturile din despagubiri de la soc.de asig., in cazul microintrepr., nu sunt impozabile cf. Art.108 (1) f) Cod Fiscal.

Corect este sa se inreg. facturile de reparatii pe chelt., iar despagubirile pe venituri.



#12 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2005 - 08:23 AM

Eu de cate ori am avut pagube la masinile firmei (si am avut, credeti-ma), facturile originale de reparatii le-au luat cei de la firma de asigurari, noi ramanand cu niste copii - de pe care n-aveam dreptul sa inregistram nici TVA nici cheltuiala. In urma discutiilor cu cei de la firmele de asigurari, au spus ca ei isi baga pe cheltuieli acele facturi si ca noi trebuie sa folosim decontarea in numele clientului, pentru ca platim in locul lor, chiar daca factura este emisa pentru firma noastra ...
dar poate voi aveti facturi in original
PS: Asiban, Allianz - cu aceste firme lucram noi ...



#13 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2005 - 02:27 PM

Si eu am multe daune auto si incasari de la asiguratori diversi.
Initial,facturile originale de reparatii ( emise pe numele firmei noastre) ramaneau la asigurari,ceea ce nu mi s-a parut ok ,atata timp cat eu platesc reparatia la service iar factura fiscala este pe numele meu.
Drept urmare ,opresc originalul facturii de reparatii,iar asigurarile se multumesc acum cu o copie pe care scriu "conform cu originalul",semnez si aplic stampila in original.Mi se pare cel mai corect ,deduc si tva si cheltuiala.Cand primesc banii,constitui venit si colectez tva.
Bineinteles daca firma de asigurari are sistem de decontare directa cu service-urile agreate,iar eu nu platesc nimic,este altceva
gabriela mihaela



#14 Mihaela Coroama

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 June 2005 - 08:59 AM

In Consilier Contabilitate-Rentrop & Straton am gasit urmatoarea solutie:


"In momentul in care societatea de asigurare se pronunta asupra pagubelor, va inregistrati scoaterea din gestiune a activelor calamitate:

281=21
6588=212/213/231/3

cu valoarea neamortizata a imobilizarii sau cu valoarea investitiei efectuate, respectiv cu valoarea stocurilor distruse.

La incasarea despagubirii de la asigurator, in 2004, sunteti obligat sa [b]colectati TVA:
461=7588
461=4427
5121=461"



#15 Alamis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 November 2008 - 11:21 AM

Vezi postareaBIBI, la Jun 7 2005, 07:12 PM, a spus:

si la 1500 euro x curs lei= x, valoare mare care sare in ochi la control, mai ales de fond, la verificarea rulajelor conturilor de creante.

Dar in cazul in care
societatea X detine un autoturism care pe parcurs a fost avariat, gaseste un atelier auto care accepta sa-i repare autoturismul, asiguratorul platind direct atelierului auto . Cum va inregistra in contabilitate societatea X aceasta operatiune, avand in vedere ca atelierul auto emite factura pe numele X?



#16 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 November 2008 - 07:24 PM

Circulara DGFP nr.5044+/14.02.2008

1.2. Daca reparatia este efectuata de catre o alta unitate decat cea care este proprietara
bunului (sau utilizator sau societate de leasing), in functie de intelegerile dintre societatile de asigurare si asigurati pot apare urmatoarele situatii:
a) societatea care face reparatia poate fi platita direct de societatea de asigurare,
fara sa se realizeze decontari si prin societatea care detine bunul, situatie in care
aceasta din urma nu inregistreaza nici un fel de fluxuri financiare legate de
operatiunea respectiva;
b) reparatia poate fi facturata catre societatea care detine bunul de catre societatea
care realizeaza reparatia, situatie in care pentru a obtine despagubirea de la societatea
de asigurare proprietarul va depune originalul facturii de reparatii la societatea de
asigurare si nu va deduce TVA din factura de reparatii, intrucat conform pct. 46 alin.
(1) din Normele Metodologice de aplicare a Titlului VI al Legii nr. 571/2003 privind
Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, cu modificarile si
completarile ulterioare, nu poate justifica taxa deductibila cu originalul facturii.
Societatea de asigurare despagubeste detinatorul bunului inclusiv TVA din factura de
reparatii.
c) daca societatile de asigurare accepta copii de pe facturi, platesc despagubiri
fara sa acopere si TVA din facturile de reparatii in relatia cu firmele care sunt
inregistrate ca platitori de TVA, deoarece acestea pot deduce taxa din facturile
respective, in conformitate cu prevederile art. 145-147 din Codul fiscal. Intre
societatile de asigurare si firmele inregistrate ca platitori de TVA pot exista
intelegeri potrivit carora nu este necesara prezentarea facturilor originale.
In toate situatiile mentionate, indiferent daca despagubirea este acordata inclusiv sau
exclusiv TVA societatea care primeste despagubirea nu trebuie sa colecteze TVA aferenta
asigurarii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL