Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INTRERUPERE/RELUARE CIC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


INTRERUPERE/RELUARE CIC

3 replies to this topic

#1 herra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:IASI

Postat 07 June 2005 - 01:00 PM

buna ziua!

va rog sa ma ajutati in urmatoarea chestiune:

DE CATE ORI ARE VOIE CINEVA SA INTRERUPA CIC, RESPECTIV SA SE INTOARCA IN CIC CU PASTRAREA DREPTURILOR PE TOATA DURATA ACESTUIA (in legatura cu locul de munca, cu angajarea unui inlocuitor doar pe perioada determinata...)

mi-a spus cineva ca doar o data ai voie sa te razgandesti asa, dar nu stiu in ce lege/ordonanta/ordin/etc sa caut.

multumesc anticipat!




#2 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2005 - 03:06 PM

"Art. 21 - (1) Este interzis angajatorului sa dispuna ?ncetarea raporturilor de munca sau de serviciu ?n cazul:
a) salariatei prevazute la art. 2 lit. c)-e), din motive care au legatura directa cu starea sa;
B) salariatei care se afla ?n concediu de risc maternal;
c) salariatei care se afla ?n concediu de maternitate;
d) salariatei care se afla ?n concediu pentru cresterea copilului ?n varsta de pana la 2 ani sau, ?n cazul copilului cu handicap, ?n varsta de pana la 3 ani;
e) salariatei care se afla ?n concediu pentru ?ngrijirea copilului bolnav ?n varsta de pana la 7 ani sau, ?n cazul copilului cu handicap, ?n varsta de pana la 18 ani.
(2) Interdictia prevazuta la alin. (1) lit. B) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea salariatei ?n unitate.
Cred ca despre cele 6 luni de mai sus este vorba. Din cate stiu ai dreptul sa te intorci de cate ori vrei din CIC pana cand copilul implineste 2 ani, dar cu riscurile de ami sus.




#3 herra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:IASI

Postat 07 June 2005 - 08:40 PM

textul de mai sus e din ordonanta cu privire la protectia maternitatii la locurile de munca?

si cum se interpreteaza?

daca m-am intors la servici am dreptul sa ma razgandesc doar in urmatoarele 6 luni dupa data intoarcerii?




#4 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 June 2005 - 09:06 AM

Cele 6 luni nu la asta se refera, ci la interdictia angajatorului de a desface contractul de munca tinerei mamici.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL