Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salon cosmetica-coafura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


salon cosmetica-coafura

17 replies to this topic

#1 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 07 June 2005 - 01:05 PM

intrebare. facturile primite de un salon de cosmetica-coafura (facturi de creme, spume, pile, sampoane, etc) in momentul platii lor pot sa le contabilizez direct pe cheltuieli (601). mai trebuie facute la ele receptii. ca ma gandesc ca sunt materiale care sunt utilizate in procesul de oferire de servicii, doar nu le vand mai departe.



#2 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 07 June 2005 - 01:12 PM

Parerea mea este ca trebuie sa le faci receptie (NIR) daca sunt cantitati mari. La sfarsitul fiecarei luni poti sa faci bon de consum pentru produsele pe care le-ai utilizat.




#3 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 07 June 2005 - 01:29 PM

:D EU FOLOSESC CONTUL 604



#4 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 07 June 2005 - 01:39 PM

sunt cantitati mici de materiale. si daca ar fi sa fac receptia o fac la aceeasi valoare.
dar in momentul in care o firma ia materiale de constructii pentru o constructie proprie. mai fac receptie. iar materialele respective le inregistrez tot pe cheltuieli.
multumesc.



#5 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 07 June 2005 - 01:39 PM

Daca le ai in stoc, la sfarsitul unui trimestru, cand fac calculul impozitului pe profit, pot usor sa dau in consum o anumita cantitate, astfel incat sa am un impozit mai mic de plata.



#6 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 07 June 2005 - 01:50 PM

Pacat ca teoria si practica nu merg bine impreuna. De exemplu, am avut un control de la ANAF si mi s-au cerut NIR-uri inclusiv pentru produsele de papetarie pe care le folosim in firma.



#7 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 07 June 2005 - 01:59 PM

dar in momentul in care o firma ia materiale de constructii pentru o constructie proprie. atunci cum faceti.



#8 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 07 June 2005 - 02:02 PM

Cazul cu materialele de constructii..... Eu as face urmatoarele inregistrari:
ct. 6... (cheltuieli) = 401
si concomitent (cu aceeasi valoare) 231 = 722
La finalizarea constructiei, in baza procesului verbal de receptie
212 = 231 (cu toate cheltuielile care au fost stranse in 231)



#9 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 07 June 2005 - 02:18 PM

chiar daca face lucrarea in regie proprie.



#10 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2005 - 02:24 PM

dmldone a spus:

intrebare. facturile primite de un salon de cosmetica-coafura (facturi de creme, spume, pile, sampoane, etc) in momentul platii lor pot sa le contabilizez direct pe cheltuieli (601). mai trebuie facute la ele receptii. ca ma gandesc ca sunt materiale care sunt utilizate in procesul de oferire de servicii, doar nu le vand mai departe.

NIR-ul e dovada ca ti-au intrat in gestiune, n-are nici o legatura cu utilizarea lor. Parerea mea e ca fiind materii prime pt tine, trebuie sa le faci NIR. Oricum nu cred eu ca te duci sa cumperi cate un sampon cand s-a terminat celalalt ... sau creme ...
In legatura cu materialele de constructii sigur iti trebuie NIR.



#11 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 07 June 2005 - 03:00 PM

De acord cu DCO. In momentul in care ti s-a terminat un sampon, o crema si dai fuga la magazinul din colt, atunci poti sa-l treci direct pe cheltuiala. Nu mai trebuie sa faci NIR. Restul NIR



#12 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 June 2005 - 07:46 AM

Mie nu-mi este deloc clar de ce trebuie facut NIR pentru materialele de constructie, care pt. mine reprezinta o cheltuiala cu reparatii sau moderniozari sau ce o fi, atat timp cat eu nu le vand mai departe, nu fac stocuri de caramizi sau gresie, ci chiar le folosesc imediat.



#13 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2005 - 07:50 AM

Cum folosesti tu imediat 50 de saci de ciment, gresia pe care ar trebui sa o pui, si asa mai departe? Ori si tu cumperi cate un sac de ciment si cand s-a terminat te duci la colt sa cumperi altul?



#14 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 08 June 2005 - 07:50 AM

:D Nici mie nu imi este clar de ce insistati sa se faca NIR daca nu e comert cu aceste materiale.....



#15 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 June 2005 - 07:55 AM

pt. DCO
Da, achizitionez o singura data cei 50 saci de ciment daca am calculat ca de atatia am nevoie, dar in momentul in care am demarat lucrarea de reparatie sau ce o fi nu ma las pana nu o finalizez, deci , practic nu stochez nimic. Si daca imi ramane un sac neconsumat si eu am o cofetarie (e doar un exemplu), nu o sa ma apuc sa vand ciment printre prajituri si sucuri, deci pt. mine nu este o marfa ci o cheltuiala (604 sau 611- in cazul in care valoarea este mai mare)



#16 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2005 - 08:17 AM

NOTA DE RECEPTIE Sl CONSTATARE DE DIFERENTE (Cod 14-3-1A si 14-3-1/aA)
1. a) Serveste ca:
- document pentru receptia bunurilor aprovizionate;
- document justificativ pentru incarcare in gestiune;
- act de proba in litigiile cu carausii si furnizorii, pentru diferentele constatate la receptie;
- document justificativ de inregistrare in contabilitate.

Nu stiu de ce insistati ca nu se vinde, pentru cele cu amanuntul exista formular separat ... ORDIN Nr. 1.850 din 14 decembrie 2004
III. BUNURI DE NATURA STOCURILOR
8. Nota de receptie si constatare de diferente 14-3-lA
- Nota de receptie si constatare de diferente (pentru unitatile cu amanuntul) 14-3-1/aA

Asa cum am spus, teoretic e dovada ca ti-au intrat in gestiune, factura poate sa-ti vina cu 5 zile inainte ...



#17 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 08 June 2005 - 08:43 AM

La materialele de constructii nici eu nu fac NIR.



#18 L.VIORICA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 January 2008 - 04:02 PM

Tin conta la o firma de cosmetica si nu mai inteleg nimic...... ma poate ajuta cineva cu modul de utilizare al registrului de gestiune zilnic???? Am trecut la intrari soldul de marfa la pretul de vanzare cu amanuntul pt produsele care urmeaza sa le vand....si normal o sa le scad pe masura ce le vand..... Dar ce fac cu tratamentele cosmetice de pe BF eliberate.... cum le trec in gestiune???? Teoretic un tratament = "x" crema+"y" lotiune+.... manopera......., dar cum il descarc pe raportul de gestiune daca eu nu am in gestiune factura pt produsul "tratament de curatire" ( de ex).... Ma gandeam ca in fiecare zi cand se elibereaza bonuri pentru tratamente sa fac raporturi de productie pentru ele conform retetar si sa le trec in raportul de gestiune atat la intrari ca produse finite (materiale + manopera) cat si la iesiri conf bonului fiscal..... voi ce ziceti??? Ar merge asa??? HELP PLEASE....

Aceasta postare a fost editata de L.VIORICA: 30 January 2008 - 04:05 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL