Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Act aditional la CM pt schimbarea numelui in urma casatoriei - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Act aditional la CM pt schimbarea numelui in urma casatoriei

2 replies to this topic

#1 Himalea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 October 2012 - 07:58 AM

Ma ajuta cineva?



#2 Himalea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 October 2012 - 08:11 AM

Vezi postareaHimalea, la 03 October 2012 - 07:58 AM, a spus:

Ma ajuta cineva?
Se mai face act aditional la CM pt schimbarea numelui dupa casatorie?




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2012 - 02:16 PM

dupa parerea mea, NU este necesar actul aditional fiindca :
- actul adit. exprima vointa partilor, ori in acest caz angajatorul nu-si poate exprima nici o vointa fata de schimbarea numelui angajatului in urma casatoriei (asta decide doar angajatul, deci este un act de vointa unilateral)
- actul aditional poate modifica doar clauze contractuale - NU si identitatea partilor contractante

de aceea, eu zic ca - din partea salariatului - o simpla notificare a angajatorului + copie dupa dupa actul de casatorie sunt suficiente.
notificarea pe care o face angajatul ar trebui sa fie de forma " d-le director, prin prezenta va rog sa luati act de schimbarea numelui meu din (Ionescu).... in (Popescu)..., incepand cu data de ...., cf. actului de casatorie nr ... din data... eliberat de catre ..." , data notificarii, semnatura salariat.

din partea firmei - ca sa fiu cat mai riguroasa, eu as face o decizie a angajatorului (in 2 ex) prin care se hotaraste
art. 1 : schimbarea numelui resp. salariat in toate actele ce privesc relatia sa cu firma, incepand cu data de ...
art. 2 : biroul / pers. responsabila RU va duce la indeplinire prezenta decizie.
* 1 ex al acesteia i se inmaneaza salariatului, care va scrie pe celalalt ex. (care ramane la firma) " am primit 1 ex.", pune data si semneaza de primire.

pe baza deciziei de mai sus biroul / pers. RU va modifica numele in Revisal, in statele de salarii si unde mai trebuie, la data inscrisa in decizie SAU la data in care a luat la cunostinta decizia emisa - daca decizia ajunge la RU mai tarziu de data inscrisa ( de ex., o aduce secretara dupa o luna, ca a uitat de ea ....)


.. eu asa as face ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL