Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA la incasare ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


TVA la incasare !


67 replies to this topic

#21 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 October 2012 - 04:53 PM

Vezi postareakmkz, la 17 October 2012 - 07:50 PM, a spus:

Bine, dar ai spus ca firma a inregistrat TVA deductibila, asa ca n-ar trebui sa-ti anuleze inregistrarea de TVA.

da, de fapt....eu mai am o firma care nu a avut deloc rulaj pe TVA. insa, pt primul caz, in care firma are doar TVA provenit din achizitii si nicio livrare cu TVA, nu stiu ce sa mai cred. in lege scrie "si", nu scrie "sau": "........nu au fost evidenţiate achiziţii de bunuri/servicii şi nici
livrări de bunuri/servicii".

ce parere ai?



#22 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2012 - 05:02 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 18 October 2012 - 03:40 PM, a spus:

multumim mult, Cornelia ! :wub:
Sa fim sanatosi cu totii si sa trecem cu bine si de incercarea asta pe care pentru noi contabilii o consider la limita nebuniei. Si daca mai cititi si materialul iti vine sa-ti iei campii. Cred ca acum se va da un examen greu pentru programele de conta. Eu una sunt foarte speriata pentru ca nu va depinde doar de noi contabilii ci si de cei care lucreaza cu facturile si platile lor. Un exemplu simplu este ce prevede legea legat de plata prin compensare. Aceasta va trebui facuta cf reglementarilor legale pentru a fi recunoscuta si sa te tii atunci compensari prin IMI si hartii si alergatura.

Vezi postareajaina, la 18 October 2012 - 04:53 PM, a spus:

Vezi postareakmkz, la 17 October 2012 - 07:50 PM, a spus:

Bine, dar ai spus ca firma a inregistrat TVA deductibila, asa ca n-ar trebui sa-ti anuleze inregistrarea de TVA.

da, de fapt....eu mai am o firma care nu a avut deloc rulaj pe TVA. insa, pt primul caz, in care firma are doar TVA provenit din achizitii si nicio livrare cu TVA, nu stiu ce sa mai cred. in lege scrie "si", nu scrie "sau": "........nu au fost evidenţiate achiziţii de bunuri/servicii şi nici
livrări de bunuri/servicii".

ce parere ai?

Eu nu pot sa cred ca o firma in faza de investitii mari (care deduce valori de TVA) care dureaza mai mult de 6 luni pana incepe sa colecteze TVA, va fi obligata sa devina neplatitoare. Ne jucam de-a hai sa ne batem joc de voi (adica legiuitorul se joaca cu noi).

Aceasta postare a fost editata de Cornelia Cozos: 18 October 2012 - 05:03 PM




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2012 - 05:24 PM

... si cand te gandesti ca pe forum ( la "initiative legislative") au fost 200 si ceva de voturi "pentru" si doar vreo 32 "impotriva" acestei masuri ... iar acum toata lumea contabila jeleste ! :sad:
vb englezului : "ai grija ce-ti doresti, s-ar putea sa ti se indeplinesca" !!
(be carefull what you wish for, you just might get it !)



#24 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2012 - 05:53 PM

Eu nu i-am inteles oricum pe cei care au fost incantati de idee chiar daca nu erau de 'meserie". Daca nu incasezi (si deci nu colectezi), teoretic nu ai bani nici sa faci plati (deci sa deduci). Si atunci unde este avantajul ? Ma refer aici la cei care nu vin de acasa cu bani sa plateasca furnizorii (daca or fi si de-acestia). Ponta se lauda ca i s-a zis de la UE ca asta e cea mai buna masura fiscala din ultimii nu stiu cati ani. De abia astept 01 ianuarie sa ne luam la bataie cu totii (parteneri intre ei, contabili cu patroni etc).



#25 hajnal02

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 October 2012 - 05:55 PM

Cum calculam cifra de afaceri in notificarea 097, daca nu depunem notificare cifra se ia din deconturile de TVA depuse pe trim III 2011-trim III 2012,ceea ce nu este reala pentru ca in decont intra si conturile 758, si avansurile si achizitiile cu taxare inversa.Cum procedam?



#26 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 October 2012 - 05:58 PM

Vezi postareaCornelia Cozos, la 18 October 2012 - 05:02 PM, a spus:


Eu nu pot sa cred ca o firma in faza de investitii mari (care deduce valori de TVA) care dureaza mai mult de 6 luni pana incepe sa colecteze TVA, va fi obligata sa devina neplatitoare. Ne jucam de-a hai sa ne batem joc de voi (adica legiuitorul se joaca cu noi).

eu am fost la sectorul 5, unde am primit o asemenea decizie de anulare din oficiu TVA, pt o firma cu 0 TVA colectat si 0 TVA deductibil in primul semestru 2012. si am intrebat, in situatia in care depun cererea de reinregistrare paltitor de TVA in cele 180 de zile, si in luna urmatoare cererii, nu voi avea decat achizitii cu TVA si nicio livrare, cum "se pune" ? si raspunsul a fost ca, nu, obligatoriu trebuie sa derulez activitate economica, deci, implicit, si livrari cu TVA.

acum astept de la sectorul 1, caci acolo am acea firma doar cu TVA deductibil pe primul semestru.



#27 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2012 - 06:41 PM

Vezi postareajaina, la 18 October 2012 - 05:58 PM, a spus:

Vezi postareaCornelia Cozos, la 18 October 2012 - 05:02 PM, a spus:

Eu nu pot sa cred ca o firma in faza de investitii mari (care deduce valori de TVA) care dureaza mai mult de 6 luni pana incepe sa colecteze TVA, va fi obligata sa devina neplatitoare. Ne jucam de-a hai sa ne batem joc de voi (adica legiuitorul se joaca cu noi).

eu am fost la sectorul 5, unde am primit o asemenea decizie de anulare din oficiu TVA, pt o firma cu 0 TVA colectat si 0 TVA deductibil in primul semestru 2012. si am intrebat, in situatia in care depun cererea de reinregistrare paltitor de TVA in cele 180 de zile, si in luna urmatoare cererii, nu voi avea decat achizitii cu TVA si nicio livrare, cum "se pune" ? si raspunsul a fost ca, nu, obligatoriu trebuie sa derulez activitate economica, deci, implicit, si livrari cu TVA.

acum astept de la sectorul 1, caci acolo am acea firma doar cu TVA deductibil pe primul semestru.
Adica daca eu ma apuc sa ridic o fabrica si nu ma duc puterile ca in 6 luni sa o fac si sa dau si drumul la productie se cheama ca imi pierd calitatea de platitor de TVA ?



#28 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 October 2012 - 06:58 PM

mda, nu ar fi corect....insa, acum sunt derutata din cauza raspunsului primit la sectorul 5. nu mai stiu cum sa citesc "corect" legea. vom vedea....va tin la curent!!!



#29 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2012 - 07:20 PM

Vezi postareajaina, la 18 October 2012 - 06:58 PM, a spus:

mda, nu ar fi corect....insa, acum sunt derutata din cauza raspunsului primit la sectorul 5. nu mai stiu cum sa citesc "corect" legea. vom vedea....va tin la curent!!!

Multumim si te rog sa nu ne uiti. Chiar este un lucru important. Eu pentru clientii mei aflati in perioade de timp de diverse dimensiuni in stagnare, m-am gandit ca ii tin pe linia de plutire cu TVA prin facturile mele trimestriale, indiferent de valoare. Pe de alta parte, chiar am un client in situatia prezentata de mine. Nu e fabrica dar un restaurant cu o investitie frumusica la care se lucreaza din februarie si primii bani din vanzari se vor face de-abia prin ianuarie- februarie 2013.



#30 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 October 2012 - 08:01 PM

cel mai repede putem afla de la un coleg care are la sectorul 5 o asemenea situatie. sa ne spuna daca a primit sau nu decizie de anulare TVA. deoarece, se pare ca, pana pe 15 oct, cand am intrebat eu, doar sectorul 5 reusise sa trimita aceste decizii.



#31 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 October 2012 - 08:14 PM

Vezi postareajaina, la 18 October 2012 - 04:53 PM, a spus:

Vezi postareakmkz, la 17 October 2012 - 07:50 PM, a spus:

Bine, dar ai spus ca firma a inregistrat TVA deductibila, asa ca n-ar trebui sa-ti anuleze inregistrarea de TVA.

da, de fapt....eu mai am o firma care nu a avut deloc rulaj pe TVA. insa, pt primul caz, in care firma are doar TVA provenit din achizitii si nicio livrare cu TVA, nu stiu ce sa mai cred. in lege scrie "si", nu scrie "sau": "........nu au fost evidenţiate achiziţii de bunuri/servicii şi nici
livrări de bunuri/servicii".

ce parere ai?
„NU au fost evidentiate achizitii de bunuri/servicii SI nici livrari de bunuri/prestari de servicii”- se anuleaza inregistrarea in scopuri de TVA;
Si invers, in cazul in care au fost evidentiate achizitii de bunuri/servicii SAU livrari de bunuri/prestari de servicii –nu se anuleaza inregistrarea in scopuri de TVA.

Logic, nu se anuleaza inregistrarea in scopuri de TVA daca ai macar TVA deductibil intr-un trimestru, doar desfasori activitate dar nu ai venituri; in fond nu deduci TVA de la furnizori din facturile care nu sunt aferente desfasurarii activitatii.



#32 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 October 2012 - 08:20 PM

Cifra de afaceri realizata in aceasta perioada este calculata cf. dispozitiilor art. 134.2 alin.(3) lit.a) din Codul fiscal:
Cifra de afaceri pentru calculul plafonului de 2.250.000 lei este constituita din valoarea totala a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii taxabile si/sau scutite cu drept de deducere, precum si a operatiunilor rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, conform art.132 si 133, realizate in cursul unui an calendaristic;

cf. Instructiunilor de completare a Formularului 097 persoanele impozabile a caror cifra de afaceri, calculata potrivit dispozitiilor art.134.2 alin.(3) lit.a) din Codul fiscal, din perioada 01 octombrie 2011 – 30 septembrie 2012, depaseste plafonul de 2.250.000 lei nu vor depune acest formular.

Secţiunea IV – „Aplicarea sistemului TVA la incasare” - se completeaza de catre persoana impozabila care trebuie sa aplice sistemul TVA la incasare, potrivit prevederilor legale, si care are obligatia sa notifice organului fiscal faptul ca cifra de afaceri realizata, calculata potrivit dispozitiilor art. 134.2 alin.(3) lit.a) din Codul fiscal, nu depaseate plafonul de 2.250.000 lei, dupa cum urmeaza:
a) persoana impozabila a carei cifra de afaceri din perioada 01 octombrie 2011 – 30 septembrie 2012 inclusiv nu depaseste plafonul, aplica sistemul TVA la incasare incepand cu data de 1 ianuarie 2013, potrivit dispozitiilor art. II alin.(2) din Ordonanta Guvernului nr.15/2012 pentru modificarea ei completarea Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal. Declaratia se depune, in aceasta situatie, pana la data de 25 octombrie 2012, inclusiv.



#33 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 October 2012 - 09:20 PM

absolut de acord. si, atunci, conform

Cod fiscal art. 153, (9), d)
în situația prevăzută la alin. (9) lit. e), pe baza unei declarații pe propria răspundere din care să rezulte că va desfășura activități economice cel mai târziu în cursul lunii următoare celei în care a solicitat înregistrarea în scopuri de TVA.

reciproca ar fi ca, in cazul firmei a carei inregistrare TVA a fost anulata din oficiu (rulaj TVA=0), in luna urmatoare depunerii cererii, sa poata fi reinregistrata ca platitor TVA, chiar daca a efectuat numai achizitii. (TVA colectat = 0) ?



#34 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 19 October 2012 - 11:43 AM

@jaina: Eu am avut situatia unei societati care a inregistrat doar TVA deductibila si nu i s-a anulat inregistrarea de TVA, dar e vorba de judetul TM. Cred ca "doamnele" de la Sectorul 5 nu au habar de ce vorbesc. Vezi si argumentatia lui Lexiroxi.



#35 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 October 2012 - 05:50 PM

@kmkz multumim pt informare!



#36 romeodum

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 22 October 2012 - 03:28 PM

Bun, si eu daca am cifra de afaceri sub baremul stabilit, dar nu vreau sa aplic faimosul sistem de tva la incasare, sunt obligat totusi sa depun declaratia si sa aplic sistemul?



#37 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 October 2012 - 04:50 PM

Vezi postarearomeodum, la 22 October 2012 - 03:28 PM, a spus:

Bun, si eu daca am cifra de afaceri sub baremul stabilit, dar nu vreau sa aplic faimosul sistem de tva la incasare, sunt obligat totusi sa depun declaratia si sa aplic sistemul?
da.
Art. 134^2 (6) Aplicarea prevederilor sistemului de TVA la încasare este obligatorie pentru persoanele impozabile prevăzute la alin. (3)
iar al 3 poti sa-l cauti in codul fiscal
http://static.anaf.r...m#_Toc304299917



#38 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 October 2012 - 10:02 PM

Vezi postareaCornelia Cozos, la 18 October 2012 - 12:06 PM, a spus:

Am facut rost de un ghid de aplicare TVA la incasare. Pare a fi facut in MFP, deci va doresc spor la studiu in avanpremiera.
Ghidul este in concordanta cu proiectul Normelor-de ex. in ceea ce privesc operatiunile cu numerar

Codul fiscal:
Exigibilitatea pentru livrari de bunuri si prestari de servicii
ART. 134.2
(6) …….
Persoanele impozabile care au obligatia aplicarii sistemului TVA la incasare nu aplica sistemul pentru urmatoarele operatiuni care intra sub incidenta regulilor generale privind exigibilitatea TVA:
d) în cazul livrarilor de bunuri/prestărilor de servicii a caror contravaloare este incasata, partial sau total, cu numerar de catre persoana impozabilă eligibila pentru aplicarea sistemului TVA la incasare de la beneficiari persoane juridice, persoane fizice inregistrate in scopuri de TVA, persoane fizice autorizate, liber profesionisti si asocieri fara personalitate juridica;.
Norme metodologice:
16.1
(19) Livrarile de bunuri/prestarile de servicii a caror contravaloare este incasata partial sau total cu numerar de catre persoana eligibila pentru aplicarea sistemului TVA la incasare de la alte categorii de beneficiari decat cele prevazute la art. 134.2 alin. (6) lit. d) din Codul fiscal, nu sunt excluse de la aplicarea sistemului TVA la incasare. Nu sunt considerate incasari/plati in numerar sumele in numerar depuse de beneficiar direct in contul bancar al furnizorului/prestatorului. In sensul art. 134.2 alin. (6) lit. d) din Codul fiscal, furnizorul/prestatorul care este obligat la aplicarea sistemului TVA la incasare, exclude de la aplicarea sistemului TVA la incasare acele sume dintr-o factura care sunt incasate in numerar de la beneficiari persoane juridice, persoane fizice inregistrate in scopuri de TVA, persoane fizice
autorizate, liber profesionisti si asocieri fara personalitate juridica.
Ghid TVA la incasare:
Clarificari importante din norme referitoare la persoane excluse de la aplicarea sistemului TVA la incasare, indiferent de cifra de afaceri realizata ( art. 134.2 alin.(3) lit. a) si alin.(6):
  • Persoanele care are sediul activitatii economice in afara Romaniei, inregistrate in scopuri de TVA in Romania direct, prin reprezentant fiscal, sau prin sediu fix
  • Persoanele care fac parte dintr-un grup de TVA
  • Persoanele impozabile care au sediul activitatii economicei in Romania si care nu sunt inregistratei in scopuri de TVA conform art 153 din Codul fiscal




#39 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 November 2012 - 11:13 AM

„Intentia MFP de a publica un ghid vine tocmai in sprijinul contribuabililor pt a pune laolalta toate prevederile legate de TVA la incasare inclusiv cele din amendamentele aprobate in Parlament ( si care nu se puteau regasi in Norma, fiind de natura unei legi si nu a unei Norme)”
Liviu Voinea, secretar de stat la Finante, a discutat online cu cititorii HotNews.ro despre Normele Metodologice la plata TVA la incasare
http://economie.hotn...luni-ora-10.htm



#40 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 November 2012 - 02:43 PM

HG nr. 1071/6.11.2012 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, publicat in Monitorul Oficial nr. 753, din 8 noiembrie 2012.

Nu vad modificari sau alte clarificari fata de Proiect......






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL