Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA la incasare ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


TVA la incasare !


67 replies to this topic

#61 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2012 - 12:17 PM

Vezi postareamgabi, la 07 December 2012 - 11:54 AM, a spus:

Cateva exemple de "amestecaturi":

1.Factura de reparatie/revizii auto (50% deductibil) de 1000+tva.
50% tva nedeductibil (4426 si inchis imediat in 6xx) + 50% tva deductibil neexigibil (4428)
Platesc 700 de lei dupa 15 zile ... cat pun in 4428=4426 ???

2.Asociatii si alte organizatii/cluburi/fundatii care au si activitati economice sau firme care inchiriaza spatii, pe langa activitatea de baza.
Factura de utilitati se duce 40% pe economice (2 tel.cu drept de deducere) si 60% pe fara scop patrimonial (3 tel fara drep de deducere).
De ex. telefon:
Factura 1000lei+tva + 100lei penalizari (fara tva)
- 400lei+tva pe deductibile (si 4428)
- 600lei+tva pe nedeductibile (4426, apoi 626)
- 100 lei fara tva (fara 442x)
platesc 500 lei luna urmatoare, cat este exigibilul?

.....

Ca sa nu mai vorbim de depasirile de protocol / sau bauturile cumparate pe protocol(nedeductibile bineinteles) pe aceeasi factura cu restul.
si multe alte situatii (n-am dat nici un exemplu si cu cote diferite, dar pot sa apara)

Raspund pe repede inainte fara sa documentez raspunsul (din Ghid) dar revin mai tarziu si cu extrasele legale.
Pentru TVA-ul cu deductibilitate partiala, se trece direct pe creditul lui 4426 fara sa se treaca prin TVA neexigibil.
Pentru facturile cu cote multiple de TVA s-a lasat la latitudinea noastra in ce ordine stingem in cazul platilor partiale.
Sunt mentionate in Ghid si in materialul de pe site-ul MFP de la instruirea pe care au facut-o.



#62 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2012 - 02:38 PM

Pentru TVA nedeductibil:
Norme metodologice

45. [...]

(10) Prevederile art. 145 alin. (11) și (12) din Codul fiscal referitoare la

amânarea dreptului de deducere până în momentul în care taxa aferentă

bunurilor/serviciilor este plătită furnizorului/prestatorului, se aplică numai pentru

taxa care ar fi deductibilă potrivit prevederilor art. 145 alin. (2)-(41), art. 1451, 147

și 1471 din Codul fiscal. Persoanele impozabile care se află în situațiile prevăzute la

art. 145 alin. (11) și (12) din Codul fiscal și achiziționează bunuri/servicii pentru care

taxa nu este deductibilă conform art. 145 alin. (2) –(5), art. 1451 și 147 din Codul

fiscal, nu vor reflecta ca taxă neexigibilă taxa nedeductibilă, indiferent dacă taxa

aferentă este sau nu achitată.

Pentru cote multiple de TVA

În scopul aplicării prevederilor art. 1342 alin. (8) din Codul fiscal,

persoana impozabilă care încasează parțial o factură cuprinzând contravaloarea unor

livrări de bunuri/prestări de servicii care conțin mai multe cote de TVA și/sau mai

multe regimuri de impozitare, are dreptul să aleagă bunurile/serviciile care consideră

că au fost încasate parțial pentru a determina suma taxei încasate în funcție de cote,

respectiv regimul aplicabil.




#63 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 December 2012 - 10:49 PM

Dragilor, eu nu am pus problema facturii !
Contarea facturii este clara, stiu exact ce inregistrez pe 4426 sau 4428, nu este mare filozofie.
Toata lumea da exemple de contari pentru factura, cand de fapt problemele apar la calculul si contarea chitantei (sau op sau ce-o fi)

Pe mine ma intereseaza calculul exigibilului la o plata partiala ca cea de mai sus.
Cu alte cuvinte, la acel exemplu pe care l-am dat, cat inregistrez pe exigibil 4426=4428 din acei 500lei platiti.
Pentru ca eu de exemplu voi considera ca am platit mai intai partea cu neexigibil ca sa deduc ... si apoi restul (sic!)

O sa am sigur discutii cu viitoarele controale referitor la aceste calcule.

PS. Imi fac probleme vis-a-vis de formularea din norme pentru ca m-am lovit de multe aberatii in interpretarile inspectorilor, in situati care mie mi se pareau mult mai clare si mai simple.
Un control acum 4 luni a cerut sa apara in jurnalul de cumparari valoarea tva-ului la VANZARILE cu taxare inversa.N-a fost chip sa se inteleaga cineva cu ei. OK, am pus sume in jurnal.
Dupa 2 luni, alta echipa a facut scandal cand a vazut tva in jurnal la vanzarile cu taxare inversa. Le-a fost aratat ca cerusera in mod expres ceilalti , s-au linistit ... dar tot a trebuit sa se listeze iar toate!



#64 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2012 - 11:28 PM

TVA inclus in valoarea platita =(24/124)*procentul de deductibilitate TVA*valoarea platita _ asta pentru cazul de TVA 24%. Celelalte in mod similar. Eu cred ca o evidenta TVA la incasare corecta si cat de cat mai usoara va putea fi tinuta numai cu un soft bine pus la punct si care va lua in calcul multitudinea de situatii care apar si va face singur aceste calcule. Eu nu vreau sa ma gandesc ca la fiecare plata sa-mi pun problema sa calculez cat este TVA-ul. La inceput ne va fi greu la toti si cred ca programatorii vor da un examen serios dar ar trebui sa fie cumva un calcul automat pe baza algoritmilor impusi de MFP.
De altfel, eu nu am sesizat prea multe situatii in care sa avem dreptul de a alege cum sa facem (cu exceptia facturilor cu cote multiple). Daca ati mai gasit si altele, spuneti pentru ca intr-adevar acolo gheata este subtire si se rupe usor la un control.



#65 raluca2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 13 December 2012 - 04:06 PM

O firma care pe perioada 01.10.2011-30.09.2012 a avut C.A. mai mare de 2.250.000.
Pe perioada 01.01.2012-31.12.2012 va avea C.A. mai MICA de 2.250.000.
Trebuie depusa notificarea 097 pentru intrarea in sistem de la 01.01.2013 ? Sau ramane in continuare in afara sistemului.



#66 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 December 2012 - 07:20 PM

În vederea aplicării sistemului TVA la încasare, formularul (097) “Notificare privind aplicarea/încetarea aplicării sistemului TVA la încasare” nu se depune de:
........
b) persoanele impozabile a căror cifră de afaceri, calculată potrivit dispozițiilor art.1342 alin.(3) lit.a) din Codul fiscal, din perioada 01 octombrie 2011 – 30 septembrie 2012, depășește plafonul de 2.250.000 lei;



#67 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2012 - 09:38 AM

Vezi postarearaluca2006, la 13 December 2012 - 04:06 PM, a spus:

O firma care pe perioada 01.10.2011-30.09.2012 a avut C.A. mai mare de 2.250.000.
Pe perioada 01.01.2012-31.12.2012 va avea C.A. mai MICA de 2.250.000.
Trebuie depusa notificarea 097 pentru intrarea in sistem de la 01.01.2013 ? Sau ramane in continuare in afara sistemului.
Pentru 2013 nu aplica sistemul TVA la incasare. Ramane valabila CA din perioada oct 2011-sept 2012.



#68 raluca2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 14 December 2012 - 09:47 AM

Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL