Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Program redus la recomandarea doctorului in cazul gravidelor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Program redus la recomandarea doctorului in cazul gravidelor


1 reply to this topic

#1 Dana Dobrota

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2012 - 05:14 PM

Va rog sa ma ajutati si pe mine ce ar trebui sa fac in cazul urmator: Am o salariata insarcinata care a adus de la medic adeverinta medicala prin care se recomanda program redus de lucru la 6h/zi, specific ca va intra in concediu prenatal incepand cu 1noiembrie. Care sunt documentele pe care ar trebui sa le intocmesc? Este obligatoriu sa fac act aditional cu reducerea normei, tinand cont ca drepturile salariele trebuie pastrate?

Multumesc anticipat.

Dana




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2012 - 04:21 PM

cf. OUG. 96/2003, art. 7 alin. (1), in termen de 10 zile lucratoare de la data la care angajatorul a fost anuntat in scris de catre o salariata ca se afla in una dintre situatiile prevazute la art. 2 lit. c)-e) acesta are obligatia sa instiinteze medicul de medicina muncii, precum si ITM pe a carui raza isi desfasoara activitatea.
cf. art. 7, alin. (2), de la data primirii instiintarii medicul de medicina muncii si ITM vor verifica conditiile de munca ale salariatei la termenele si in conditiile stabilite prin normele de aplicare a ord.

parerea mea : nefiind o reducere a timpului de lucru din CIM, ci o reducere a timpului normal de lucru in baza unui act normativ cum este OUG 93/2003, eu cred ca NU trebuie sa faci act aditional si nici sa raportezi in Revisal.

ma mai interesez .... :smile:







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL