Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitie intracomunitara mijloc transport platita de persoana fizica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Achizitie intracomunitara mijloc transport platita de persoana fizica


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 mariuscalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 14 October 2012 - 06:01 PM

Astept opinii pentru urmatoarea speta:
- o societatea comerciala cu sediul in Romania a achizitionat din Spania, de la o firma, un mijloc de transport marfuri second (un autotractor MAN) in valoare de 47.000 euro;
- ambele firme sunt inregistrate in ROI, factura a fost emisa fara TVA , toate bune pana aici ........... problemele cred ca incep odata cu plata acestei facturi . Plata catre furnizorul extern fiind facuta in numerar (avans - 5.000 euro + 42.000 euro la ridicarea autotractorului) de catre asociatul unic al firmei din surse proprii (pe chitanta apare numele asociatului unic).
Mentionez ca am facut un contract prin care asociatul unic crediteaza firma cu suma de mai sus, insa asi dori sa stiu daca sunt probleme in ceea ce priveste Oficiului National de Prevenire si Combatere a Spalari Banilor (Legea 656/2002 modificata si completata cu OUG 53/2008) deoarece nu sa facut nici o raportare, mai concret a-si dori sa stiu daca este sau nu obligatorie aceasta raportare in cazul de mai sus si daca "da" ce sanctiuni risca asociatul pentru ca nu a facut aceasta raportare?

A-si dori sa stiu si daca inregistrarile de mai jos sunt corecte:
1. achizitie autotractor:
2133 = 404
4426 = 4427
2.plata furnizor (cam fortata fara sa treaca prin registrul de casa):
404 = 455 42.000 euro
sau ar fi corect asa:
5134 = 455 42.000 euro
404 = 5134 42.000 euro


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL