Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie FIRMA TRANSPORT intern si international - URGENT puncte de vedere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Monografie FIRMA TRANSPORT intern si international - URGENT puncte de vedere

2 replies to this topic

#1 mariuscalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 16 October 2012 - 12:44 AM

Va solicit opinii din punct de vedere contabil si fiscal in legatura cu inregistrarile contabile si declaratiile fiscale ce trebuie facute de o firma inregistrata in Romania (inreg.in ROI) care efectueaza servicii de transport pentru o firma din Spania (inreg.in ROI), efectueaza transport de marfuri Spania - Italia, Spania - Franta, a-si dori sa-mi spuneti daca inregistrarile propuse de mine sunt corecte:

1. facturare servicii transport efectuate
4111 = 704 15.000 euro ( in lei la cursul BNR din data facturilor)
- se raporteaza in declaratia 390 si se inregistreaza in decontul de Tva 300 la rd.3 si rd.3.1

2.achizitie si plata combustibil din spatiul UE, cu factura, achitata cu cash:
% = 401 12.100 euro
6022 10.000
461 2.100 (tva din factura)
"Debitori din TVA de
recuperat din spatiul comunitar"
401 = 5134 12.100
- dpdv fiscal se inregistreaza in decontul de TVA la rd.26 (a-si dori sa stiu daca se raporteaza si in D390)

3. inregistrare taxe de autostrada, tuneluri, poduri, etc (avand ca document contabil tichete si bonuri fiscale):
% = 542 1.210 euro
628 1.000
461 210 (tva din bonuri)
"Debitori din TVA de
recuperat din spatiul comunitar"
- dpdv fiscal se inregistreaza in decontul de TVA la rd.26 ???????

4.inregistrare factura comisionar angajat pentru recuperarea TVA comunitar:
628 = 401
4426 = 4427
- dpdv fiscal se declara in D390, iar in D300 se inregistreaza la rd.7 si 7.1, si rd.20 si 20.1

5. recuperare Tva intracomunitar
5124 = 461
"Debitori din TVA de
recuperat din spatiul comunitar"
Mentionez ca am demarat procedurile de semnarea a unui contract cu un comisionar pentru recuperarea TVA din spatiul comunitar.

Astept urgent opiniile d-voastra.



#2 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2012 - 11:13 AM

pentru inregistrarile 2 si 3:
In decontul de TVA, la:

"Rândul 26 - se înscriu informaţiile din jurnalul de cumpărări*), privind:
- contravaloarea achiziţiilor de bunuri şi servicii a căror livrare/prestare a fost scutită de taxă, neimpozabilă sau supusă unui regim special de taxă;
- contravaloarea achiziţiilor de bunuri şi servicii din alte state membre pentru care nu se datorează taxa pe valoarea adăugată în România;
- contravaloarea achiziţiilor intracomunitare de bunuri scutite de taxă sau neimpozabile în România;
- contravaloarea achiziţiilor de servicii intracomunitare scutite de taxa pe valoarea adăugată;
- contravaloarea importurilor scutite de taxa pe valoarea adăugată.
Nu este obligatorie înscrierea în decont a sumelor care nu sunt incluse în baza impozabilă.
Rândul 26.1 - se înscriu informaţiile din jurnalul de cumpărări*), privind achiziţiile de servicii intracomunitare scutite de taxa pe valoarea adăugată"

Carburantii achizitionati de tine nu sunt scutiti de TVA ci ..dimpotriva sunt purtatori de TVA.
Inregistrarile sunt corecte, dar n-ai ce sa cauti cu aceste sume in decontul de TVA si nici in decl 390.
Pentru acest TVA urmezi procedura de recuperare TVA din spatiu intracomunitar.

elenacca



#3 mariuscalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 16 October 2012 - 06:49 PM

Multumesc mult pentru raspuns, nu am mai avut pana acum spete de genul asta, iar partea cu Tva din codul fiscal mi se pare cea mai incurcata






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL