Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrari contabile magazin SH - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrari contabile magazin SH


5 replies to this topic

#1 mcazaceanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 October 2012 - 10:36 AM

1.Am o firma de second hand haine; Si as vrea sa stiu cum se tine contabilitatea si gestiunea. Soc. achizitioneaza haine second la Kg si le vinde la Kg.

2.De asemenea, stiti cumva daca pot vinde jumatate din luna la Kg si jumatate la buc. ?
Ce inregistrari ar trebui sa fac intr-o astfel de situatie ?

Va multumesc anticipat



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 October 2012 - 11:13 PM

1. marfa cu amanuntul
2. faci receptia cu transformarea unitatii de masura (5kg =10 buc)




#3 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2012 - 08:13 AM

In ambele situatii este comert cu amanuntul ( kg sau bucata) cu tot ce presupune acesta : NIR, raport de gestiune zilnic, etc.
In situatia in care treci de la kg la bucata este necesara inventarierea tuturor produselor aflate in stoc pentru a putea da un pret de vanzare per bucata .
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 October 2012 - 10:31 PM

parca raportul de gestiune s-a scos, mai e obligatoriu?



#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2012 - 08:33 AM

Raportul de gestiune este un document obligatoriu pentru societatile comerciale care folosesc metoda global-valorica in cazul vanzarii cu amanuntul, din cate stiu .

Ordin 3512/2008 privind documentele financiar-contabile
35. Metoda global-valorica se aplica pentru evidenta marfurilor si ambalajelor aflate in unitatile de desfacere cu amănuntul (magazine, restaurante, bufete etc.), folosindu-se formularul comun "Fisa de cont pentru operatiuni diverse" (cod 14-6-22) si raportul de gestiune, dupa caz. Potrivit acestei metode, contabilitatea analitica a marfurilor si ambalajelor se tine global-valoric, atat la gestiune, cat si in contabilitate, iar verificarea concordantei inregistrarilor din evidenta gestiunii si din contabilitate se efectueaza numai valoric, la perioade stabilite de unitate.Raportul de gestiune se completeaza pe baza documentelor de intrare si de iesire a marfurilor si ambalajelor si de depunere a numerarului din vanzare, iar in fisele valorice (tinute pe gestiuni in cadrul conturilor de marfuri si ambalaje din contabilitate) inregistrarile se fac pe baza acelorasi documente.
Soldurile valorice ale marfurilor si ambalajelor aflate in gestiune se verifica pe baza raportului de gestiune predat la contabilitate sau cu ocazia inventarierii, dupa caz.
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#6 jbelle

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 June 2013 - 12:53 PM

Buna ziua ,

Cum se tine evidenta la un magazin second hand ? Marfurile vin la kg dar se vand la bucata iar din 3 in 3 zile se face reducere de pret .

Aceasta postare a fost editata de jbelle: 22 June 2013 - 12:57 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL