Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dividende - topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dividende - topic 2012


6 replies to this topic

#1 veronicab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 February 2012 - 08:49 PM

Pentru dividendele aferente anului 2011,(presupunind ca o parte din profitul anului 2011 se va repartza pt dividende),va rog sa-mi spune-ti ce contributii sociale se vor calcula,pe langa impozitul pe dividende;precizez ca actionarii sunt atat salariati ai societatii respective, cu contract de munca,cat si alte persoane dinafara societatii (fosti salariati).
Multumesc,



#2 r.aura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 15 February 2012 - 11:08 AM

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca o societate care plateste dividende la pers. fizice care sunt pensionare, trebuie sa retina si sa vireze contributie pentru sanatate. Eu stiam ca din august 2008 sau 2009, nu mai stiu precis, contributia pt. sanatate nu se mai retine la pensionari, pt. dividendele incasate. Multumesc.




#3 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2012 - 04:24 PM

In cazul unei persoane fizice care devine asociat intr-un SRL in cursul anului 2011 (societate care pana in momentul respectiv a avut un singur asociat) , ii vor fi platite si lui dividende aferente anului 2010?
Sau distribuirea de dividende catre noul asociat va putea fi posibila doar in anul 2012, aferente anului 2011 (an in care a devenit asociat) ?

Multumesc pentru atentie!



#4 danaaceraa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 October 2012 - 11:14 AM

Buna. Am si eu o situatie. Societatea are profit nerepartizat din 2009-2011, iar asociatii(2), spun ca nu vor dividende pentru ca nu au bani pentru asa ceva. Se poate amana plata dividendelor daca se intrunesc in adunarea asociatilor si stabilesc acest lucru? multumesc.



#5 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 23 October 2012 - 07:12 PM

As dori sa stiu daca un pensionar care primeste si venituri din dividende (investitii) este obligat sa plateasaca CAS sau CASS, calculate la aceste venituri, in conditiile in care are o pensie mai mare de 740 lei. Precum si modalitatea de plata. (Fiscul primeste Declaratia 205 de la societate in luna februarie a anului urmator , calculeaza contributiile, emite decizie de impunere si o transmite prin posta la domiciliu). Exista pe site un raspuns pe aceasta tema, dar nu se indica clar, articolul unde specifica daca persoana care are pensie mai mare de 740 lei nu trebuie sa plateasca aceaste contributii.

Raspuns: Pentru dividendele distribuite asociatului ce are calitatea de pensionari , societatea are obligatia retinerii la sursa doar a impozitului pe venit de 16%. Impozitul pe venitul din dividende se retine si se plateste la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care au fost platite dividendele. Tot pana la aceasta data societatea trebuie sa declare impozitul retinut la sursa la bugetul de stat, prin intermediul Declaratiei 100.

In privinta contributiilor sociale , societatea comerciala nu are obligatia calcularii, evidentierii, declararii lor, obligatia de calcul ii revine organului fiscal, astfel:
Potrivit art. 296 indice 27 alin. (2) din Codul fiscal, persoanele ce obtin venituri din investitii (dividende in cazul nostru) care nu realizeaza intr-un an fiscal venituri din pensii mai mici de 740 lei, au obligatia platii contributiei de asigurari sociale de sanatate asupra acestor venituri.

Potrivit art. 296 indice 28, lit. c) contributia de asigurari sociale de sanatate se stabileste de organul fiscal competent, prin decizia de impunere anuala, pe baza informatiilor din declaratia privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit.

Cu alte cuvinte in baza declaratiei 205 - Declaratie informativa privind impozitul retinut la sursa, pe care platitorul de dividende o va depune pana la sfarsitul lunii februarie a anului urmator celui de retinere a impozitului.

Potrivit prevederilor art. 296 indice 30 , contributia de asigurari sociale de sanatate prevazuta la art. 296 indice 27 alin. (1) se calculeaza in anul urmator, prin aplicarea cotei individuale de contributie asupra bazelor de calcul mentionate la art. 296 indice 29.

Potrivit prevederilor art. 296 indice 31, sumele reprezentand obligatiile anuale de plata a contributiei de asigurari sociale de sanatate stabilite prin decizia de impunere anuala se achita in termen de cel mult 60 de zile de la data comunicarii deciziei.

Organul fiscal va transmite prin posta decizia de impunere anuala, iar in termen de 60 de zile de la primire, contribuabilul este obligat sa achite suma stabilita prin decizia de impunere anuala. Pentru aceste venituri nu se datoreaza CAS.



#6 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 December 2012 - 04:08 PM

Un asociat are un contract de munca salariu brut 500 lei, timp partial, si primeste dividende de la o alta societate, trebuie sa plateasca contributia la sanatate pentru aceste dividende?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2012 - 02:15 PM

ian. - iulie 2012 : pentru veniturile din dividende se datoreaza contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate numai daca persoana care le realizeaza nu obtine in acelasi timp si venituri de natura celor prevazute la lit. a)-d), alin. 21 si 22 si art. 213 alin. 2 lit. h). (adica si cele de natura salariala)

de la 1 iulie 2012 se aplica prev. pct. 109 din OUG nr. 125/2011 pentru modific. si complet. Codului fiscal.
din fericire, art. 29627 alin. (1) din CF, astfel modificat, zice la fel ca mai sus ! deci, tot nu se plateste ctb. de sananate daca beneficiarul dividendelor obtine SI venituri de natura salariala.

:biggrin:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL