Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Aptitudini 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Aptitudini 2012


41 replies to this topic

#21 daby

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 November 2012 - 09:54 AM

unde se tine examenul la Bucuresti???



#22 elenaandrei1980

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 November 2012 - 10:15 AM

pentru contabil autorizat are cineva variante de subiect?




#23 bluorchid

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 November 2012 - 09:28 PM

Spor si bafta tuturor!

Aceasta postare a fost editata de bluorchid: 15 November 2012 - 09:32 PM




#24 amy1109

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 November 2012 - 05:17 PM

Cum a fost? In opinia mea, dificil si contrar tuturor celor spuse pe la cursurile din timpul stagiaturii. Am avut varianta 4 si nici nu vreau sa ma gandesc ce nota o sa am ... :wacko:



#25 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 November 2012 - 05:33 PM

subscriu!
a avut cineva varianta 1?



#26 dv08

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 November 2012 - 05:36 PM

Eu am avut varianta 1, si la fel ca si Amy, nu vreau sa ma gandesc la rezultat.
Au fost probleme care nu s-au mai dat in anii anteriori. Noi am pus accentul pe ce s-a dat in trecut si ne-au surprins in mod neplacut cu probleme de anul acesta. Nici macar nu cred ca s-au facut la cursuri genul asta de probleme.

Asta e , nu-l luam acum, il dam la anul, dar macar stim sa nu ne mai axam cu invatatul pe probleme care s-au dat in trecut.



#27 raluca.m.sbarcea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 November 2012 - 06:29 PM

Da, a fost mai dificil decat ne asteptam. Evident nu au iesit din tematica (la cat de cuprinzatoare este nici nu aveau cum!)
Eu am avut varianta 5. Subiectul A1 - studiu de caz impozit pe profit amanat - IAS 12. Evaluare foarte putin - o problema cu indici similara cu una din carte d-lui Toma; apoi inca o problema de fuziune.
Sunt in aceeasi stare de spirit legat de trecerea lui :(.
Daca a avut cineva varianta 5 sunt si eu curioasa de rezolvarea subiectului A1 , b si c.



#28 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 November 2012 - 09:01 PM

Vezi postareaamy1109, la 18 November 2012 - 05:17 PM, a spus:

... si nici nu vreau sa ma gandesc ce nota o sa am ... :wacko:

conform regulamentului, nota de promovare trebuie sa fie media cel putin 7. adica, nu este ca la examenul de acces, minim 6 pt fiecare disciplina. sau, ma insel? :dry:



#29 laviniadiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 November 2012 - 09:07 PM

Greu, la cursul de pregatire nici nu ne-am atins de IAS 12....am avut varianta 2. A1 - Impozit amanat, A2 - echilibru fin, TN, NFR, FRNG... A3- un ANCC de calculat + riscul in audit componente+riscul de nedetectare. La B am avut diferente intre expertul contabil / contabil aut. si economist/contabilul angajat; organe de conducere si control CECCAR; ceva expertiza parca... cam atat. Daca invatam cele 3 volume verzi de sinteze, probleme IAS cred ca nu erau probleme.



#30 viki_miha

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 November 2012 - 09:36 AM

Eu am inteles ca faza cu media 7 este valabila doar la acces. Supraveghetorii din sala ne-au spus ca subiectele se noteaza astfel: 3 puncte doctrina+deontologie; 2,1 puncte audit+evaluare; 2,1 puncte problema de conta nr. 2 și 2,8 puncte problema de conta nr. 1. Pentru promovare trebuie sa adunam min. 7 puncte.
Intradevar subiectele au fost nasoale si neasteptate. Eu am avut varianta 2 si spre din tot sufletul ca am adunat 7 puncte. Cred ca am gresit doar la problema nr. 1. Sa vedem ce vor crede cei care corecteaza.

va doresc bafta la toti si sa ne vedem cand ne vom inscrie in Tablou.



#31 catalina.ivnciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 November 2012 - 01:26 PM

Cred ca cei mai castigati au fost colegii care nu au frecventat cursurile.
Au insistat foarte mult la cursuri sa invatam evaluare si fuziuni, asa ca am pierdut timpul sa ne specializam pe astfel de probleme. Eu una asa am facut.
Sper, totusi, sa puncteze mai indulgent la corectare!



#32 gres

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 November 2012 - 05:32 PM

consider ca e o bataie de joc . una facem la cursuri si alta ni se da la examen. intr-adevar ce s-a dat nu iese din "tipare " regasindu-se in tematica .dar unde sunt orele de pregatire semestriale ? in cele 2-3 intalniri din semestru s-au batut pe evaluari de am zis ca o luam razna .daca s-ar fi facut la sala tipuri asemanatoare cu ce s-a dat era alta atmosfera .varianta 1 a fost de ....nu am inteles nimic din ce a cerut .nu vreau sa zic eu mai multe....dar am o gramada .m-am resemnat .sa faci teorie de maxim si sa te uiti la aplicatii ....am avut tupeul si m-am ridicat .am comentat ca nu e nimic din ce am facut .nu regret ca am facut-o .si cei din comisie se uitau la variante ....ca si noi .apoi fiecare a scris ce a crezut .ias 8 ,ias 18 ..tendinte ,estimari,politici contabile .nici nu imi amintesc ce a cerut la prima .la a doua era o insiruire de elemente patrimoniale cu care nu am stiut ce sa facem .cei de la mine din sala au calculat indicatorii din nota 9 de la bilant .dar va intreb pe cei care va stii meseria :cumva stiti formulele pe de rost ? cand faceti aceste note la bilant nu va uitati nicaieri ??? repet : bani si timp consumati aiurea .ii admir pe cei care au renuntat.care au optat ptr lichidatori ,spre exemplu.si oare cu ce ne ajuta sa fim experti ? ce poate face un expert si nu poate face un economist ? acum dupa ce acest corp a pierdut teren destul.....eu regret ca am muncit .imi stiu meseria .imi stiu materia .pot sa dau oricand cu oricine examenul ca nu ma tem ,dar sa fie din ce am facut noi.pacat de bani ,de timp pentru ca dintre noi unii chiar au muncit .am facut sacrificii ,am rezolvat tot felul de variante de evaluari ,fuziuni .ni se spusese clar ca nu are ce pica altceva .sa inteleg ca nu e nici o organizare in acest CECCAR ,o programa "scolara " in care bucurestiul sa trasese filialelor ce sa faca la sala ,la examinari .si sa fim sinceri ,piata e plina de non-valori .aia cum au trecut ? in anii anteriori mai ca nu erau trase la indigoo variantele ....



#33 U_Cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 November 2012 - 11:48 PM

am citit ce ati scris legat de examenu de acuma si deja ma apuca groaza cand ma gandesc ca la anu pe vremea asta voi fi si eu in situatia voastra



#34 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 20 November 2012 - 01:03 PM

Si mie mi s-a parut dificil, in sensul ca am lucrat cu totul altceva in toti acesti ani. Am avut Varianta 3, sper sa iau examenul.



#35 frais de bois

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 November 2012 - 05:33 PM

Pentru oral ce pregatim(in caz ca ajungem acolo...)?



#36 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 21 November 2012 - 01:02 PM

Am si eu aceeasi intrebare: stie cineva pe ce trebuie sa ne axam la oral...daca ajungem acolo....... pentru ca bibliografia e vasta......?



#37 terika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 November 2012 - 02:47 PM

Eu asta am pentru oral.



#38 danaradu1977

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 November 2012 - 09:20 AM

Buna, eu am avut varianta 5. Astazi primesc rezultatul,dar nu sunt prea increzatoare ca voi lua 7.



#39 monicka

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 November 2012 - 11:14 AM

La examenul de duminica ne-au spus ca miercuri se afiseaza rezultatele la proba scrisa, insa nu a aparut nimic pe site-ul lor; stie cineva ceva?



#40 frais de bois

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 November 2012 - 11:18 AM

Nu cred ca le vor pune pe site , noua ni s-a spus ca vom fi anuntati telefonic






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL