Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ce iubim ? Ce uram ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ce iubim ? Ce uram ?


16 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2012 - 10:59 AM

Dragilor, :smile:

M-am gandit ca v-ar face placere si, de asemenea, ar fi chiar interesant de aflat - ca si comunitate contabila online - ce ne place / ce iubim / ce apreciem mai mult, ce ne displace / ce uram / ce detestam ...

Pt. a putea fi contabil trebuie sa fii croit intr-un anumit fel si ma intreb cat din structura speciala necesara practicarii acestei meserii ne defineste toata personalitatea fiecaruia dintre noi - deci si preferintele pe care le avem / ceea ce respingem.

De aceea va propun sa ne facem fiecare un top 5 al celor preferate :wub: si un top 5 al celor ce ne displac profund :angry2: , apoi sa le postam la acest topic.

Desigur ca NU vom include preferinte de la sine intelese, cum sunt membrii familiei, iubitul/ iubita, animalele de companie, prietenii apropiati, oamenii educati si cu bun-simt, s.a.m.d. ... fiindca toti si fiecare in parte iubim acestea.
Analog vom considera si pt ceea ce detestam.

Hmmm ?? Ce spuneti ? Acceptati provocarea mea ?? :biggrin2:

Eu ma apuc, deja, de treaba... fiindca trebuie sa-mi pun doar 5 elemente pt fiecare lista si as vrea sa fie cele mai reprezentative !

Va astept, cu drag ! :biggrin:



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2012 - 11:17 AM

ce iubesc :

- litoralul (mare, plaja, faleza, magazine, terase ... tot !)
- apusul de soare, multicolor (indiferent in ce loc il vad - la mare, la munte, in oras...)
- zilele insorite de toamna (caldura blanda si lumina aurie a toamnei)
- cartofii prajiti !!
- margelitul (confectionarea bijuteriilor handmade)


ce detest :

- frigul
- tantarii
- hainele de strada care miros a prajeli
- transportul in comun din Bucuresti
- o buna parte a clasei politice romanesti


voi ?? :smile:




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2012 - 02:08 PM

nimeni ?? :sad:

... ce trist ...
alta data erati mai interesati de subiecte in afara contabilitatii ...
acum cititi, dar nu va mai implicati peste aceasta lectura...
in general vorbind, cred ca inainte eram o comunitate mai legata, chiar si extraprofesional.

sincer, de ceva vreme vad ca raspundeti f greu unor astfel de teme, participati f putin cu mesaje/ voturi ... oare de ce se intampla astfel ?? sunteti chiar atat de ocupati sau nu considerati ca mai sunt de interes asemenea actiuni de socializare online, in afara temelor strict contabile ??

v-ati blazat, dragilor ? :blink: va intreb in sensul acesta al cuvantului : BLAZÁT, -Ă adj. Dezgustat, plictisit; descurajat și obosit. [Cf. fr. blasé].



#4 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 29 October 2012 - 03:27 PM

Buna Otilia.
Poate sparg eu gheata dupa tine...

Ce imi plac:
- gladiolele albe
- cititul de carti (beletristica, religie), articole de pe internet (chiar si cu informatii de cultura generala)
- cantarile religioase si aspectul Bisericii din Eghina
- cusutul la goblen (desi nu l-am mai practicat de mult timp)
- sfaturile prietenilor

Ce nu suport:
- rasismul
- bauturile alcoolice
- emisiunile de barfa si luare in ras
- locurile stramte din microbuze
- sa ma machiez

Aceasta postare a fost editata de brenda_sv_ro: 29 October 2012 - 03:27 PM

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2012 - 05:08 PM

buna, draga mea !
multumesc mult pt participare :biggrin2:

f. interesante liste !! super !! :smile:



#6 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2012 - 09:30 AM

Acesta este topul meu !

Ce Iubesc:
- litoralul ( rasarit si apus de soare, plimbat pe plaja , balaceala in apa, etc)
- primavara cand toata natura reinvie: flori (iubesc florile in mod special), pomi , etc.
- muzica ( in special cea melancolica, calma , de dragoste care sa ma binedispuna )
- internetul pe care-l consider o mare descoperire a tehnicii
- excursiile ( mare sau munte, nu conteaza atat timp cat stau in masina si admir tot ce ma inconjoara)


Ce detest :
- oamenii cu doua fete, mincinosii si prefacutii
- emisiunile de la tv care promoveaza asa zisele " vedete" ( faptul ca orice faptura care apare "pe sticla" este numita vedeta indiferent de ceea ce face ea/el ....ca este pozitiv sau negativ nu conteaza , ei o promoveaza fiind exemple negative pentru generatiile tinere
- majoritatea clasei politice
- faptul ca nu mai exista respect, bun simt, corectitudine, ne judecam unii pe altii dupa niste postari pe un forum fara sa ne cunoastem nici macar un pic
- imbogatiti peste noapte care au furat de-au rupt dupa care iti tin in mass-media asa-zisele "lectii de viata " ca tu, eu sau altul nu ai stiut sa te descurci ca ei

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 31 October 2012 - 01:28 PM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2012 - 10:55 AM

multumesc mult, Cristina ! :biggrin2:

ma regasesc si eu in listele tale ...



#8 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2012 - 12:25 PM

Buna, draga mea :smile:

...lista trebuia sa fie mai lunga in ambele situatii dar m-am conformat doar la 5 ! ma bucur ca avem preferinte comune ...si eu m-am regasit in lista ta ! :blush2:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 October 2012 - 11:02 PM

iubesc (in afara de viata, sanatate si veselie)
- muzica- classica si rock
- vacantele-la munte (drumetiile si schiatul) sau la mare
- snooker-ul (la televizor)
- condusul masinii
- jocurile mintii-logica.

detest (in afara de boli, necazuri si stres)
- scandalurile
- spectacolele de prost gust
- lipsa infrastucturii- autostrazi
- statul la cozi
- mancarea prost gatita.
intr-adevar e simplu-cred ca se vor regasi multi in aceste preferinte si apropo- nu urasc nimic. :smile:



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2012 - 01:46 PM

multumesc frumos pt participare, Lexiroxi ! :wub:

am zis "ce uram" ca antipod la "ce iubim" si desigur ca se poate intelege "ce detestam" sau "ce dispretuim profund" / "ce ne displace f. mult".

in DEX, a detesta inseamna si a urî, a dispretui profund
A DETESTÁ detést tranz. A trata cu dispreț, cu ură. /<fr. détester, lat. detestari
DETESTÁ vb. tr., refl. a (se) disprețui profund, a (se) urî. (< fr. détester, lat. detestari)
*detést și -éz, a -á v. tr. (fr. détester, d. lat. de-testari, d. testis, martur. V. contest). Am în oroare, execrez, urăsc tare.

asa (la astea) m-am gandit cand am formulat enuntul, draga mea :biggrin:

pt. toti participantii : sigur ca puteti folosi ce nuante ale cuvantului vi se par mai potrivite pt ceea ce vreti sa exprimati, doar sa respectati ideea de baza a acestei solicitari !!



#11 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2012 - 10:09 AM

Iubesc:
- timpul liber (clipele, minutele pe care le pot folosi doar pentru mine...destul de rare, din pacate!)
- discutiile cu copii mei (adolescenti)
- cartile (pe care le devorez in orice moment si loc)
- vacantele (oriunde ar fi ele!!!)
- filmele (pentru ca sunt un mijloc fantastic de relaxare)

Urasc:
- minciuna
- snobismul si prostia
- trecerea timpului
- traficul din Bucuresti
- nepasarea romanilor
elenacca



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2012 - 11:57 AM

........ trecerea timpului ......... uuffff, asa e !! :sad:

multumesc mult, Elena ! :biggrin:



#13 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2012 - 09:15 AM

.....eeeh, trecerea timpului are si unele avantaje zic eu....chiar daca am mai imbatranit putin, baiatul meu este barbat in toata firea ....poate, intr-o buna zi sa se casatoreasca (chiar daca mi-a spus ca asta se va intampla dupa 30 de ani ) si sa devin bunica (sper sa nu fie prea curand !! :tongue2: ).....fiecare etapa a vietii are farmecul ei !

Ai dreptate, Elena ...si eu iubesc sa stau de vorba cu baiatul meu ....un copil cuminte, care nu mi-a facut nici un fel de probleme si de care sunt extrem de mandra ! :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2012 - 11:49 PM

felicitari amandurora !! :biggrin2: si nu numai voua ...

cu siguranta nu-i putin lucru ce ati reusit voi ... chiar nu-i deloc usor sa te mentii in limite rezonabile ale calitatii vietii, mai ales cand tentatii - nu tocmai "curate" - sunt la tot pasul !! :biggrin: bravo voua, dragilor !!



#15 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2012 - 09:21 AM

Multumim mult, Otilia ...sunt sigura ca toti am trecut prin momente minunate dar, si prin momente mai putin placute insa nu mai conteaza atunci cand ei cresc si te poti bucura de realizarile lor !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#16 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 09 November 2012 - 03:48 PM

Iubesc:
- cititul;
-plimbarile( in special cu bicicleta, sau prin padure...)
- muzica
-dansul
- sa ma joc cu fetita mea..

Urasc :
-minciuna,
-trezitul luni dimineata...
-violenta in familie
-nepasarea oamenilor
- politica!
-



#17 pal.elena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 November 2013 - 09:59 PM

Imi place sa vin seara acasa si sa stiu ca pot s ama pun in pat sa ma uit la un film linistita, imi plac pastele, imi place cand e soare afara. :)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL