Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ANGAJAT NOU SPITALIZAT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ANGAJAT NOU SPITALIZAT


27 replies to this topic

#1 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 27 October 2012 - 02:50 PM

Buna ziua! Am facut o angajare cu data de 01.10.2012 iar angajatul, saptamana trecuta a suferit o interventie chirurgicala. Din cate am inteles nu i se acorda concediu medical pentru ca nu are o luna de la angajare. Intrebarea este ce trebuie sa fac in aceasta situatie pentru ca practic nu a venit la serviciu, concediu medical nu are si nu stiu cum sa fac statul de salarii luna viitoare. Cum trebuie sa procedez?
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#2 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 27 October 2012 - 11:28 PM

Eu cred c-ati inteles gresit.
Eliberarea certificatelor de concediu medical se va face pe baza adeverintei de la angajator.
Angajatorul va mentiona in adeverinta daca persoana care solicita certificatul de concediu medical este asigurata in sistemul public de asigurari sociale de sanatate si numarul de zile de incapacitate temporara de munca avute in ultimele 12 luni.

Pentru cod indemnizatie 01(boala obisnuita ) nu are efectuat stagiul minim de cotizare de 1 luna de zile, efectuat in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediu medical, deci nu va avea dreptul la indemnizatia aferenta,dar absenta salariatului de la locul de munca va fii motivata medical.




#3 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 28 October 2012 - 11:49 AM

Eu m-am interesat la casa de asigurari de sanatate si mi-au spus ca nu beneficiaza de concediu medical pentru ca nu are acea luna de cotizare. M-ar interesa cum o motivez, in statul de salarii ii scad din totalul zilelor lucratoare, zilele de spitalizare? Ce trebuie exact sa fac! Specific ca intre vechiul loc de munca si pana am angajat-o a avut o pauza de un an, timp in care nu a cotizat la sanatate. Sunt cam pe langa acest subiect si as dori lamuriri mai detaliate. Multumesc!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 October 2012 - 01:37 PM

Eu l-as trece in concediu fara plata, pentru ca daca nu are stagiu de cotizare, nu are dreptul la concediu medical deloc.

Daca nu are dreptul la CM, atunci nici nu reprezinta vechime perioada ...
Si trebuie sa-i faci si suspendarea in revisal.

PS: Si totusi, sigur nu este urgenta? Pt. ca nu vad de ce s-ar duce cineva sa se opereze daca stie ii mai trebuie 2 sapt. ca sa poata beneficia de CM! ... Sau n-a stiut ca-i trebuie stagiu si s-a angajat doar ca sa figureze ca asigurat cand se opereaza :))



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2012 - 05:13 PM

si eu inclin sa cred ca este urgenta !
oricum, la iesirea din spital i se da foaie de iesire unde scrie clar per. de spitalizare si nr. de zile CM recomandate post-operatoriu.
pe baza acestei foi de iesire ii suspenzi CIM, cum bine zice mgabi, chiar daca nu are certificat medical "clasic".
de asemenea, daca nu ar fi urgenta ar trebui sa plateasca spitalizarea - ori asta eu cred ca se (va) specifica in documentele medicale.



#6 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 28 October 2012 - 06:49 PM

Nu este urgenta, ar fi fost bine daca era. A fost la urgenta dar acolo au intrebat-o daca lucreaza si ea a spus ca da, iar cei de acolo nu i-au mai facut in acest caz internare prin urgenta, si da, plteste si spitalizarea.
Ok, o trec in concediu fara plata pe motive personale. Nu am programul revisal in acest calculator si nu stiu specificatiile tehnice in aceasta situatie dar banuiesc ca se trece o perioada, si anume de la data de.... pana la data de...dupa care cred ca isi intra in drepturi. Cand trebuie sa transmit revisalul? In acest moment este internata. In mod normal cred ca un concediu fara plata se face in baza unei cereri, se stabileste o data cand incepe...iar acest caz este diferit. Am gasit un model de decizie pt. CFP, daca mai trebuie ceva va rog sa-mi spuneti. O alta problema e cum operez CFP in statul de salarii. Am numai situatii aiurea si va multumesc tare mult pentru ajutor, in special d-nei Otilia care m-a scos din situatii de criza si alte dati! :smile:

P.S. Pot sa inchid ochii si sa consider ca a venit la servici si totul sa decurga normal fara sa ma mai complic cu suspendarea contractului, adica ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat? - zic si eu -
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 October 2012 - 12:17 PM

Eu zic sa-i faci decizie pentru concediu fara plata, nu a fost la serviciu, nu-i bine sa figureze ca prezent. Daca ai hartia de la medic, nu-ti mai trebuie si alta cerere.
Daca vrei sa-i dai bani, poti sa-i platesti un ajutor de boala din cei 2% cheltuieli sociale. Asa ar fi corect.

Pe stat treci 10 zile lucrate si 10 zile fara plata (trebuie sa ai o rubrica de acest gen) , la fel si in pontaj.

Cat despre revisal, ai termen 20 de zile de la suspendare ca sa transmiti.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2012 - 12:18 PM

cu drag ! :smile:

in situatia ta, eu as face asa (na, ca fac si versuri :laugh: ...)

A. daca optezi pt. concediu fara plata :

1. as solicita angajatei o cerere de concediu fara plata din motive personale, pe per. care crede ea ca va absenta, dar cu data solicitarii atunci cand o face (adica de azi incolo), astfel incat sa pot raporta suspendarea in Revisal la data la care am luat cunostinta de eveniment.
mgabi are dreptate cu termenul de 20 zile de raportare a suspendarii, insa eu am precizat cum as face personal, mai ales ca data la care iau cunostinta de eveniment ar putea depasi cele 20 zile termen de raportare in revisal, de la data suspendarii .

altfel spus, cererea va fi de forma " subesemnata.... salariata .... va rog sa binevoiti a-mi aproba efectuarea unui concediu fara plata, din motive personale, in per. (cat crede ea)... data : (cum ti-am spus)... semnatura... ", document aprobat de seful ei/al vostru/ ... la data cereriii sau ulterioara (adica cel mai devreme azi), data la care voi si opera suspendarea in revisal.

2. in statul de salarii ii pui zero la orele/ zilele lucrate in per. cat a lipsit si gata.
atentie la contributiile aferente (de ex la somaj) - nu se plateste nici de catre angajat si nici de catre angajator. excepţia este perioada de suspendare ca urmare a incapacitatii temporare de munca, în care plata indemnizatiei se suporta de catre firma - ori la tine nu e cazul aici = la conced. fara plata.

in nici un caz nu as trece-o prezenta !!

B. daca optezi pt CM :

dupa parerea mea, var. cu CM e mai corecta fiind cea care refecta realitatea !
o treci in CM fara indemnizatie (plata) fiindca n-are per. de cotizare necesara, insa fata trebuie sa figureze in CM - cum e de fapt.
ca nu poate beneficia de indm. - asta-i e alta poveste, dar eu zic ca cel mai bine e sa apara in CM, nu in concediu fara plata din motive personale.
suspendarea CIM se face in aceleasi conditii ca mai sus.
ref. la statul de plata, tot zero lei va fi baza de calcul pt. CM si, de asemenea, indm. de CM.
neavand indemniz. / baza de calcul zilnica, atunci si contrib. care se calc. la aceasta baza vor fi zero.
corect ?



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 October 2012 - 02:06 PM

Atentie, conform OUG 158, pentru a beneficia de CM si de indemnizatie trebuie indeplinita conditia de stagiu!

Art.7
Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Art.2
(1) Concediile medicale și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, la care au dreptul asigurații, în condițiile prezentei ordonanțe de urgență, sunt:
a) concedii medicale și indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obișnuite sau de accidente în afara muncii;



(1) Concediile medicale și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, la care au dreptul asigurații, în condițiile prezentei ordonanțe de urgență, sunt:
a) concedii medicale și indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obișnuite sau de accidente în afara muncii;


Citiți mai mult: http://legeaz.net/ou...ozitii-generale

Nu are stagiu de o luna = NU ARE DREPTUL la concediu si nici la indemnizatie.
Eu inteleg din asta ca nu il poti ponta in CM, pentru ca nu are dreptul la CM.

Dar daca il treci totusi in CM, trebuie sa-i calculezi si CAS la 35% din salariul mediu pe economie , chiar daca indemnizatia si baza CM sunt zero.

Parerea mea este sa pontezi CFP !



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2012 - 05:24 PM

dreptul la concediu medical are !! nu i se poate nega dreptul acesta nimanui.
dreptul la indemnizatie pt CM nu are !!
sunt 2 aspecte distincte, dupa parerea mea ...

cf. DEX, CONCÉDIU, concedii, s.n. Interval de timp determinat în care salariații sunt scutiți, în mod legal, de a veni la locul de muncă și a presta munca, primind pentru tot acest interval remunerația bănească cuvenită. Concediu de odihnă. Concediu medical. [Var.: (înv.) congédiu s.n.] – Cf. fr. congé.

in cazul nostru, remuneratia CUVENITA este zero fiindca nu are stagiul de cotizare necesar cf. legii si nici nu este urgenta, insa dreptul la concediu medical ramane valabil, adica scutirea de a veni la locul de munca si de a presta munca - per. de scutire fiind acordata tocmai cu scopul de a-si recupera capacitatea de munca pierduta temporar !

normele metodologice de aplicare a ord. 158/2005 (cuprinse in ord. 60/32 din 2006) prevad situatia in care baza de calcul a indemn. pt. CM nu poate fi determinata fiindca nu exista venituri realizate in ultimele 6 luni.
prin urmare indm. este zero (la art. 73, ex. 4)

cat priveste cei 35% cas ... o sa ma mai uit o data si daca am alte date decat colega mea mgabi :biggrin: , atunci revin cu precizari.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2012 - 06:28 PM

privitor la CAS-ul datorat cf. art. 296 (11)
ART. 296^11 Baza de calcul al contribuțiilor sociale pentru veniturile sub forma indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate
Pe perioada în care persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. a) și b), precum și cele prevăzute la art. 1 alin. (2), la art. 23 alin. (2) și la art. 32 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 339/2006, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de concedii medicale și de indemnizații de asigurări sociale de sănătate, cu excepția cazurilor de accident de muncă sau boală profesională, baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale datorate bugetului asigurărilor sociale de stat este suma reprezentând 35% din câștigul salarial mediu brut, prevăzut la art. 296^4 alin. (3), corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical.

in cazul nostru, salariata nu indeplineste cumulativ conditiile enumerate (cu "si") adica beneficiaza de CM, dar nu si de indemnizatie, deci eu as inclina sa cred ca nu aplica acest articol !

mai sap ...



#12 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 October 2012 - 06:46 PM

Stagiul de cotizare se constituie si din perioadele de timp in care salariatul a desfasurat activitate la alti angajatori pentru care s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii. Astfel, daca salariatul a mai prestat activitate la alti angajatori, in ultimile 12 luni, trebuie sa solicitati acestuia sa va prezinte adeverinte din care sa rezulte perioada pentru care s-a achitat contributia de concedii si indemnizatii precum si veniturile la care s-a achitat aceasta contributie de catre ceilalti angajatori.



#13 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 29 October 2012 - 06:51 PM

Postarea #3: "a avut o pauza de un an, timp in care nu a cotizat la sanatate"



#14 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 October 2012 - 06:59 PM

scuze :wacko:



#15 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 October 2012 - 07:25 PM

Eu asa inteleg din lege, ca dreptul la concediu medical este conditionat de stagiu ( cu exceptia urgentelor si a celor cateva boli). De aceea textul de lege este cu SI , nu cu SAU , nici cu SI/SAU.
Ori are si CM si indemnizatie, ori nu are nimic.

Certificatul de la medic reprezinta o scutire pentru absenta de la serviciu, ca sa nu apara cu nemotivate si sa-i desfaca CIM-ul cu litera.

Cat despre concedii, sunt de multe feluri, si cu plata si fara plata : de odihna, medical, fara plata pentru probl.personale, de studii cu plata , de studii fara plata ... etc. Nu toate concediile sunt platite cum scrie in DEX :))



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2012 - 08:07 PM

in DEX nu scrie ca toate concediile sunt platite, ci ca primeste "pentru tot acest interval remunerația bănească cuvenită", deci CUVENITA - dupa cum am subliniat si intr-un post anterior.
daca acea remuneratie cuvenita este zero, atunci "primeste" zero lei, iar daca e alta suma, atunci pe aia o primeste.

ma rog ... nu intentionez sa intru intr-o polemica pe sensuri ale definitiilor, insa pt. mine e clar ca dreptul la CM si cel la indemnizatia pt CM sunt 2 chestiuni distincte : o pers. poate sta in CM fara ca acel CM sa ii fie platit.
de altfel, nu-s singura care vede lucrurile in acest mod ... si o "google-leala" + cateva ore alocate pt studiu pot demonstra asta.

una peste alta, parerea mea este ca chiar daca ar trebui platit CAS (si probabil ca trebuie) la baza de calcul : 35% x 2117 x zile CM/zile lucr. din luna = 35% x 2117 x 10/23 = 322 lei calc.pt. luna oct. 2012, adica circa 100 lei la cond. normale de lucru, tot e de preferat sa ne aliniem realitatii evenimentelor - adica sa trecem salariata in CM fara indemnizatie (sau, daca preferati, indm. zero). :smile:

repet : e doar parerea mea ... si desigur ca alegerea va apartine, dragilor ! :smile:



#17 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 October 2012 - 09:44 PM

Prezenta Certificatului medical reprezinta, intradevar, motivarea absentei salariatului de la locul de munca. In cazul in care nu identifici stagiul minim de cotizare de o luna si 22 de zile lucratoare in cadrul stagiului de cotizare, angajatul are dreptul la concediul medical si indemnizatie -art. 2 alin.(1) lit a) din OUG 158/2005 dar nu si la plata indemnizatiei. Daca in Regulamentul intern sau in lipsa acestuia cu acordul angajatorului se prevede ca aceste zile de absente motivate sa fie platite de angajator (in lipsa stagiului minim de cotizare) vei acorda suma cuvenita in cuantumul stabilit. Certificatul (exemplarul 2) de concediu medical neplatit - in situatia in care asiguratul nu indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a beneficia de indemnizatie, se depune la Casa de asigurari de sanatate.

ORDIN 60/32/27.01.2006 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate
ART. 88
In intelesul prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, constituie refuzuri justificate la plata indemnizatiilor urmatoarele situatii:
b) neindeplinirea stagiului complet de cotizare, cu exceptiile prevazute de lege;



#18 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 29 October 2012 - 11:45 PM

Deci ,trebuie sa primeasca certificul de concediu medical la iesirea din spital si angajatorul trebuie sa-i elibereze adeverinta de salariat.



#19 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 30 October 2012 - 10:36 PM

Astept sa se externeze sa vad ce primeste si revin cu noutati! Tot citesc ce ati scris si adevarul e ca m-am cam pierdut. Sper ca atunci cand aflu si eu mai multe sa ma ajutati in continuare si sa ajungem la un numitor comun! Va multumesc mult!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2012 - 02:13 PM

astept cu interes noutatile, mai ales ca este o situatie mai deosebita si care nu prea e tratata pe net ca atare, cu atat mai putin in detaliu.
scotocind mult, abia am gasit franturi de informatii folositoare in acest caz, cu sau fara trimiteri la baze legale, astfel ca elementele separate au trebuit fi puse cap la cap ca sa iasa ceva potrivit situatiei descrise de tine.

in principiu, in acest topic s-au desprins 2 abordari (sfaturi) pe care sustinatorii lor le considera corecte/ de preferat :
- concediu fara plata
- concediu medical fara plata indemnizatiei (asimilat ca exprimare in topic cu "CM fara indemnizatie")

pt. var 1, va trebui sa urmezi pasii recomandati de mgabi fiindca in var. concediului fara plata, aceia sunt cei corecti.
pt. var a 2-a, cel mai bun post e cel al lui Lexiroxi !! acolo ai exprimarea riguroasa a termenilor si toata baza legala grupata ! :biggrin:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL