Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
preaviz si trimitere in somaj si transmitere revisal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


preaviz si trimitere in somaj si transmitere revisal

6 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2012 - 10:51 AM

Buna ziua, am urmatoarea situatie: salariatul care va pleca in somaj are preaviz 20 zile lucratoare in perioada 03.10.2012-30.10.2012. Pot considera ca vine la serviciu si pe 31.10, iar pe 31.10. i se desface contractul de munca si trimit si revisal, sau preavizul expirand pe 30.10.2012, este obligatoriu ca aceasta sa fie ultima zi de lucru, iar data incetarii CIM, data deciziei de incetare CIM si data transmiterii revisal la ITM este tot marti,30.10.2012? Multumesc mult pentru ajutor.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 October 2012 - 01:51 PM

Data incetarii este prima zi nelucrata din punctul de vedere al ITM-ului.
De transmis , poti sa-l transmiti si pe 25 daca incetarea este sigura.

Si data deciziei de incetare, tot 25 ... iar data incetarii CIM 31.
Decizia de incetare este un act emis de societate prin care administratorul/conducatorul/etc decide (in urma demisiei, restructurarilor, preavizelor s.a.m.d) la ce data va inceta contractul si in ce termeni. Aceasta hotarare o poate lua la orice data si ,de regula, in realitate se ia cu multe zile inaintea incetarii efective.
Altfel cum sa-si mai lase angajatul lucrurile in ordine, cum sa aiba timp sa predea gestiunea etc.




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2012 - 05:27 PM

Multumesc pentru raspuns. Eu lucrez cu Saga si in acest program, ultima zi de lucru se considera si data incetarii CIM. In cazul meu, preavizul fiind pana pe inclusiv 30.10.2012, aceasta este ultima zi de lucru dar si data incetarii CIM, deci ar fi si data trimiterii revisal. Nici eu nu stiu cum sa fac, normal mi se pare asa cum spuneti dvs.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2012 - 01:27 PM

in Saga, data incetarii CIM este camp editabil, deci poti trece orice data acolo.

una peste alta, operatiunile in Revisal trebuie sa tina cont de Lege si NU de ce genereaza un soft de conta sau altul.
prin urmare, daca un prg. de conta nu genereaza corect un document/ raportare, atunci va trebui sa faci de mana corectiile necesare sau sa lucrezi direct in softul pus la disp. de catre institutia unde se face raportarea respectiva. :smile:

inca ceva : nu uita ca pe acest forum ne putem tutui fara ca asta sa insemne lipsa de respect :biggrin2: !



#5 cici_ka

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 November 2012 - 10:15 AM

Buna ziua,

Am primit preaviz in data de 04.10.2012 pe mail intrucat societatea era din alta localitate iar locul meu de munca era in alt oras. Nu stiu daca acest lucru este corect dar nu asta ma intereseaza. Societatea la care eram angajat a decis inchiderea punctului de lucru din orasul in care locuiesc. In data de 01.11.2012 contractul meu de munca a incetat conform deciziei nr... din data respectiva, in temeiul prevederilor art. 58 coroborat cu art. 65 si 66 din Legea nr. 53/ 2003 - Codul Muncii.


Pe mine ma intereseaza ce drepturi banesti mi se cuvin avand in vedere ca aceasta concediere nu este una colectiva? Beneficiez de prevederea din contractul colectiv de munca la nivel de tara (daca in CCM pe societate nu se stipuleaza altfel si nu stiu ce anume se stipuleaza pt ca nu am acces la el) si anume : primirea unei plati compensatorii de minim un salariu ?


Va multumesc !




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2012 - 07:58 PM

salariu compensatoriu pt. 1 luna era stipulat in CCMNN 2007-2010, la art. 78, insa acest CCMNN a expirat !!!

art. respectiv era :
La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. (1) sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.


trebuie vazut daca exista un CCMR (contract colectiv de munca la nivel de ramura) si daca acolo se specifica ceva de salariu compensatoriu la concedierea ce nu tine de pers. salariatului.
daca exista si daca are art. cu acordarea sal. compesatoriu, atunci DA ! sunt obligati sa ti-i dea chiar daca in CCM la nivel de unitate nu au inserat aceasta obligatie.

din ce ramura face parte societatea ?



#7 ioanavasileteodora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 28 January 2013 - 12:04 PM

Buna ziua! Este corecta urmatoarea situatie pentru incetarea raporturilor de munca ?
Preaviz in perioada 04.01.2013-31.01.2013 ( 20 zile lucratoare), transmitere revisal pe 28.01.2013 si incepand cu data de 01.02.2013 trecere in somaj? Imi puteti recomanda un model de preaviz si decizie de incetare a activitatii pentru somaj actualizat, va rog . Va multumesc!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL