Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozite si taxe locale la firma in insolventa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozite si taxe locale la firma in insolventa


1 reply to this topic

#1 Scumpy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 November 2012 - 01:51 PM

Buna ziua,

Am si eu o rugaminte : in momentul de fata am o problema cu impozitele si taxele locale, referitor la inregistrarea lor in contabilitate.
Firma este in insolventa si nu au fost achitate impozitele la 30.09.2012, respectiv transa a II a pe anul 2012. Am facut inregistrarea in contabilitate conform legii, respectiv cheltuiala in luna 635=446, dar problema e ca nu am facut trecerea chletuielii in avans pe septembrie 471=446, deoarece nu a fost facuta plata.

Cum ar trebui sa procedez in luna octombrie ?
Respectiv, cheltuiala luna 635=446 si trecere in celelalte 2 luni 471=446 cu suma aferenta pe luniile care au mai ramas.
Plata va fi facuta de Bucuresti, dar nu stim cand.
Cert e ca vreau ca in contul 446 sa imi apara toata suma care trebuie platita.

Astept un raspuns daca ma poate ajuta cineva.
Multumesc!



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 05 November 2012 - 11:57 PM

in luna octombrie nu mai faceti nimic. Doar la calculul impozitului pe profit tineti cont de cheltuiala inregistrata care nu apartine perioada ( din ct 635 dati jos 3 luni pt iunie, 6 luni pt martie). Ati stiut ca intrati in insolventa cu data de 30.09.2012 sau in 635 aveti chelt pe tot anul 2012.
In soldul contului 446 aveti oricum suma de plata (scadenta la martie, respectiv septembrie 2012).







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL