Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lista registre+jurnale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


* * * * * 1 Voturi

lista registre+jurnale


43 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2005 - 09:01 PM

Va propun sa alcatuim o lista a registrelor+jurnalelor necesare/OBLIGATORII ce trebuie sa existe intr-o firma.
Incep eu:

Registre, jurnale OBLIGATORII:

1. REGISTRUL JURNAL.................Legea Contabilitatii, republicata
2. REGISTRUL INVENTAR.............Legea Contabilitatii, republicata
3. CARTEA MARE .......................Legea Contabilitatii, republicata
4. REGISTRU DE EVIDENTA A SALARIATILOR .....
5. REGISTRUL UNIC DE CONTROL ..........
6. REGISTRUL DE CASA
7. REGISTRUL SCADENTAR ................
8. JURNAL DE CUMPARARI
9. JURNAL DE VANZARI

Registre NECESARE:

1. Registrul de banca (al OP-urilor)
2. Registrul de corespondenta (intrari/iesiri)
3. Registrul numerelor de inventar (pt. mijl. fixe)



#2 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2005 - 10:45 AM

Registre-Jurnale auxiliare :
-Jurnal privind operatiuni diverse (cod 14-6-22 si 14-6-22/a);
-Jurnal privind operatiunile de casa si banca (cod 14-6-5);
-Borderou de predare a documentelor (cod 14-3-7);
-Registrul stocurilor (cod 14-3-11);
-Registrul numerelor de inventar (cod 14-2-1);


*Hotarire nr. 247 din 04/03/03 intocmirea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor Publicatie: Monitorul Oficial nr. 164 din 14/03/03
*Lege nr. 252 din 10/06/03 registrul unic de control Publicatie: Monitorul Oficial nr. 429 din 18/06/03




#3 andradadiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 08 June 2005 - 07:34 PM

:oops: Conform Legii 31 ( a societatilor comerciale) trebuie tinut un registru al asociatilor atat pentru S.A. cat si pentru S.R.L.. Daca stiu eu bine.



#4 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 22 June 2005 - 03:12 PM

Nu am vazut pe nici o lista Registrul Unic de Control



#5 simo30

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:galati

Postat 01 August 2005 - 11:22 AM

vreau si eu sa va intreb care ar fi registrele contabile care trebuie sa fie completate pentru un magazin mixt,o taraba (in piata) si un magazin putin mai mare?


multumesc
astept raspuns



#6 rusana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MURES
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 01 August 2005 - 12:21 PM

registru jurnal
registru inventar
registru de casa
raport de gestiune

jurnalele de cumparari si plati, registru jurnal, registru de casa etc pe care le intocmeste automat programul de contabilitate se pot doar numerota pana la 100 pagini apoi indosaria sau trebuie complectate in registrele de la librarii :roll:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 06:37 AM

XXXXXXXXXX



#7 ARMATAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI& FOCSANI

Postat 08 August 2005 - 01:21 AM

conform legii contab registrele obligatorii sunt: reg inventar, jurnal si cartea mare; in ordinul 1850/ 2004 se specifica faptul ca reg cartea mare poate fi completat la "cererea org de control" sau in functie de necesitati.
Tot in ord 1850 se spune ca, in functie deactivitate nu toateregistrele sunt obligatorii ?!
vin acum cu o intrebare: daca consider ca o firma ( de ex care are ca obiect de activitate vanzarea cu amanuntul) nu are activitate importanta si nu consider necesara intocmirea reg de casa poate primi amenda la um eventual control !



#8 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 26 August 2005 - 02:04 PM

orice registru sau alt document financiar contabil se gaseste in OMf 1850/2004 , de la care am atasat nomenclatorul......

Fisiere atasate


"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#9 mili

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 September 2005 - 05:05 PM

nu am vazut sau mi-a capat mie "registrul de evidenta fiscala"

pentru Adina - registrul scadentar este cel din Legea 469/2002 - art3 alin(2) partile contractante vor organiza evidenta obligatiilor de plata scadente potrivit contractelor" si este de fapt un registru in care iti treci toate contractele cu termenele de plata aferente



#10 Lidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 09 November 2005 - 05:57 PM

Pe de alta parte, nu toate aceste registre sunt obligatorii sau necesare.
M-am dus cu lista de 23 de registre la firma de contabilitate si nu stiam pe ce masa sa ma bag pentru ca au inceput sa rada de mine cand au auzit de cartea mare a contabilitatii... :)



#11 litatrans

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 November 2005 - 05:58 PM

Am deschis o societate noua pentru prestari servicii anexe transporturilor terestre.Sunt unic administrator si nu am deocamdata nici un angajat.Muncesc in timpul liber.
Va rog mult spuneti-mi ce registre trebuie sa am.



#12 avila

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 November 2005 - 06:03 PM

Cauta la registre obligatorii/necesare



#13 lavinia lixandru

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 05 January 2006 - 11:19 AM

ordinul 1850/14.12.2004 privind registrele si formularele financiar contabile



#14 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 28 February 2006 - 09:49 AM

Am si eu o intrebare:avem un punct de lucru,magazin cu specific duty free.In afara de registrul de casa(lei/valuta) si nir-uri,fise de magazie,ce trebuie sa mai intocmeasca acolo?ca am avut control si am luat amenda ca nu aveau intocmit "Raport de gestiune periodic".Acum l-a facut seful de magazin :x ..dar alte registre mai are de facut????????Imi puteti spune va rog?E urgent....
Multumesc mult!



#15 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 09 November 2007 - 10:51 AM

Daca se schimba sediul firmei (in aceeasi localitate, dar pe alta strada), in afara de registrul unic de control si cel de evidenta fiscala, mai trebuie luate alte registre NOI- pentru noua adresa, sau se completeaza in continuare cele existente? Dau ca ex. registrul de inventar, registrul numerelor de inventar, registru de evidenta a contractelor sau chiar cel de intrari iesiri pentru corespondenta. Se poate continua pe cele deja existente sau nu?



#16 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2007 - 10:51 PM

Daca firma a ramas aceeasi dar sia schimbat sediul social continui cu aceleasi registre.



#17 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 12 November 2007 - 09:02 AM

Multumesc pentru raspuns



#18 oroles

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 01 January 2008 - 10:12 PM

La multi ani! Observ aici ca e nevoie de o droaie de registre pentru o firma. Eu doream sa infiintez o firma care se ocupa cu studii de piata....dinastea...deci servicii... Ma intrebam daca am si eu nevoie de toate aceste registre, mai ales ca firma proiectata de mine nu e platitoare de tva. Ai putea sa imi spui si mie de care dinastea am nevoie... Multumesc!



#19 oroles

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 02 January 2008 - 02:03 PM

Vezi postareaARMATAS, la Aug 8 2005, 03:21 AM, a spus:

conform legii contab registrele obligatorii sunt: reg inventar, jurnal si cartea mare; in ordinul 1850/ 2004 se specifica faptul ca reg cartea mare poate fi completat la "cererea org de control" sau in functie de necesitati.
Tot in ord 1850 se spune ca, in functie deactivitate nu toateregistrele sunt obligatorii ?!
vin acum cu o intrebare: daca consider ca o firma ( de ex care are ca obiect de activitate vanzarea cu amanuntul) nu are activitate importanta si nu consider necesara intocmirea reg de casa poate primi amenda la um eventual control !
unde ati gasit voi legea asta 1850??? :lostit (13): ...ca io nu am gasit-o...am dat search pe google si nu am gasit-o...



#20 GOGO the GHOST

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 January 2008 - 08:29 PM

Am deschis o societate noua pentru prestari servicii (Atentie!!! NEPLATITOR de TVA). Sunt asociat unic/administrator si nu am deocamdata nici un angajat. Muncesc in timpul liber.
Va rog mult sa-mi raspunndeti si mie la urmatoarele intrebari:
1. Ce registre sunt obligatorii (sa le tin evidenta) ?
2. Ce declaratii trebuie depuse periodic in cazul unei firme neplatitoare de TVA ?
3. Tinand cont ca nu emit decat cateva facturi pe luna, ce parere aveti despre softurile gratuite de facture ? Credeti ca merita investitia intr-un soft de facturare de genul "reclama ECON" (http://www.indacoecon.ro/) ? Care credeti ca este bun ? Apropo, nu vreau sa fiu acuzat ca fac vreo reclama mascata dar asta mi s-a parut mai rasarit din prezentarea de pe site-uri.
MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU ORICE RASPUNS FOLOSITOR !!!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL