Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Metoda tertului poprit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Metoda tertului poprit


7 replies to this topic

#1 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2012 - 09:56 AM

In speranta ca am postat unde trebuie acest topic (pentru ca eu consider ca este mai degraba o prblema fiscala/de procedura....nu neaparat contabila :))), solicit din partea dv cateva sfaturi in legatura cu asa zisa "metoda tertului poprit".

Un administrator este cercetat penal pentru ca are restante la plata contributiilor salariale (cele cu retinere la sursa) si a impozitului pe salarii, ca urmare a sesizarii ANAF. Ce-i drept, nu din rea vointa a ramas cu obligatiile neplatite ci din cauza incasarilor cu dificultate a facturilor emise. Cu toate ca toti clientii au fost notificati, s-au calculat penalitati contractuale, s-au facut demersurile amiabile necesare, acestia intarzie plata facturilor, probabil din acelasi motiv: neincasarea de la clientii lor. Din pacate, cei de la politie nu inteleg acest lucru, ba chiar i s-a spus ca era interzis sa plateasca salariile oamenilor, daca nu platea impozitul aferent si contributiile retinute!!! ???

Din cate stiu exista o procedura prin care se poate prezenta la fisc lista debitorilor, pentru ca datoriile societatii sa fie recuperate prin poprire de la acestia. As aprecia daca mi-ati da cateva lamuriri in legatura cu aceasta procedura, intrucat, am vrea sa demonstram totusi, ca exista bune intentii pentru plata.
Eu am vorbit cu inspectorul de la ANAF, dar din cate mi-am dat seama ei evita aceasta procedura. Le-am spus ca am contracte, facturi semnate si acceptate la plata, confirmari de sold, etc.
A urmat cineva aceasta procedura??
Ar fi de ajuns sa depun o cerere in acest sens cu documentatia aferenta??


Va multumesc anticipat,
elenacca



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2012 - 02:22 PM

m-am interesat pt tine la S1, draga mea, si pot sa-ti confirm ca procedura EXISTA din 2009 si este functionala.

cu toate acestea sunt niste pbl. :
1. poprirea instituita de catre fisc poate ramane fara efect cat timp clientii tai nu au banii necesari
2. in tot acest timp, procesul merge inainte fara nici o opreliste
3. cata vreme fiscul nu reuseste sa incaseze banii resp. , voi ramaneti datori cu aceleasi sume la fisc si conturile voastre sunt la fel de blocate.

o alta var. ar fi sa cereti insolventa firmelor resp.!!

ma mai interesez si revin daca mai am noutati.

:smile:




#3 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2012 - 02:45 PM

Multumesc mult, Otilia!

Tot la sectorul 1 am si eu cazul in speta. Si.... pentru ca stiam de existenta procedurii..am consultat un inspector de acolo.
Acelasi raspuns l-am primit si eu...de aceea m-am considerat "expediata". Mai ales ca nu a vrut sa-mi spuna procedura exacta.
Din cate am inteles eu, este o procedura destul de detaliata pentru ei si de aceea "se evita".

Sunt constienta de faptul ca procesul va merge mai departe, asa cum si accesoriile aferente debitelor vor curge in continuare.
Juristul firmei spune sa inaintam o adresa catre ANAF cu documentatia necesara. Oare o fi de ajuns??
elenacca



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 November 2012 - 08:03 PM

Pentru recuperarea creantelor de la clienti poti si apela la recuperare in instanta, la cesiunea de creanta vanzarea creantei.sau recuperarea ei, contra unui comision, prin firme specializate;
Dar, raspund solidar cu debitorul si tertii popriti, in situatiile prevazute la art. 149 alin. (9), (10), (12) si (15), in limita sumelor sustrase indisponibilizarii, –cf. art. 27 alin.(1) lit. b) din CFP
Procedura de stabilire a raspunderii solidare cu debitorul a tertilor este prevazuta la art. 28 din CPF, dar organul fiscal nu poate fi obligat sa intreprinda masuri impotriva tertilor debitori ai debitorului care are neachitate obligatii fiscale. Poti informa organul fiscal de posibilitatea executatii prin poprire a tertilor (cu documentele doveditoare, necesare), dar decizia asupra metodei de recuperare a creantelor fiscale datorate apartine acestuia; ar putea sa nu aplice aceasta metoda din motivele aratate de Otilia.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2012 - 11:28 PM

Vezi postareaElena Pana, la 06 November 2012 - 02:45 PM, a spus:

Multumesc mult, Otilia!
cu mult drag ! :smile:
mai sap ... si revin daca am ceva important !



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 November 2012 - 12:43 AM

eu am primit la o firma o solicitare de acest fel de la anaf slatina parca, doar ca eu nu cumparasem nimic de la respectivul . Acesta avea o creanta provenita din o factura nesemnata de mine (a se citi clientul meu, nu eu), nu contract, comanda, nimic, suma relativ mare. Am raspuns oficial ca nu recunosc datora si m-au lasat in pace.
La aceeasi firma am solicitat si eu anaf craiova poprirea tertului. Nu numai ca nu au facut nimic, i-au acordat si tva de rambursat pe factura de la mine, pe care ulterior a contestat-o in instanta ca fiind neexecutata lucrarea si factura neprimita si in consecinta nu recunosc datoria. Am avut si titlu executoriu sa nu i se dea banii din rambursare, dar functionarii anaf craiova au ratacit titlul vreo 2 zile, cat sa ii intre banii in cont. Degeaba am facut scandal scris si verbal, atat eu cat si executorul judecatoresc, raspunsul a fost "am gresit" Nu am actionat in judecata persoana din anaf, desi eu cred ca ar fi trebuit. Eu (clientul meu) si respectivii se judeca si acum. SC care a primit rambursarea tva e in faliment, se vand bunurile prin licitatie, dar la masa credala sta si banca, si sapardul, si altii... cine credeti ca va castiga?!

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 11 November 2012 - 12:46 AM




#7 efstatiade

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 13 November 2012 - 08:21 AM

Buna dimineata,
Imi pare rau ca la voi, inspectorii de la finante nu-si fac treaba. Eu practic aceasta metoda si este foarte eficienta.
Dosarul catre ANAF se intocmeste in 2 exemplare si contine:
-cerere de recuperare a creantei,
-copie dupa balanta sintetica,
-copie dupa balanta clientilor, din care sa rezulte ca la data cand depui dosarul, clientul este neincasat,
-copie dupa fisa clientului,
-copie dupa contract,
-copii după factura / facturi-unde sunt mai multe,
-copii dupa extrase de cont- daca ai trimis,
-copii după notificari- daca ai trimis.
Te duci la secretariat si inregistrezi dosarul, secretara va pune o stampila cu nr. de inregistrare si data si pe dosarul tau.
Abia pe urma incepe razboiul nervilor: daca ai un inspector care isi face treaba iti recuperezi suma repede, daca nu va trebui sa stai cu telefoanele si cu vizitele la inspectorul respectiv si sa ceri sa-ti arate ce demersuri a facut in dosar. Juristul ar trebui sa te ajute, pentru ca sunt mai multe posibilitati.
De precizat este ca aceasta metoda nu se poate face in situatia clientilor carora le-a fost data hotarare judecatoreasca de reorganizare sau faliment.
Dar in restul situatiilor se poate si merge chiar foarte bine.



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 November 2012 - 06:49 PM

felicitari!
am pus si eu aceleasi documente in dosar, dar degeaba






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL