Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sunt domiciliu si cnp-ul clientului obligatorii de trecut in factura? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sunt domiciliu si cnp-ul clientului obligatorii de trecut in factura?


7 replies to this topic

#1 cnets

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 09 November 2012 - 07:07 PM

Buna ziua,

lucrez la implementarea unui formular de comanda pentru niste servicii online; plata se poate face cu cardul prin mobiel pay, dar firma nu cere domiciliu, CNP sau serie si nr de buletin;
intrebarea mea este: daca emit factura pentru persoana fizica, inafara de nume, ce date sunt obligatorii la client?
sunt domiciliul si CNP-ul clientului obligatorii de trecut in factura?

factura o trimit in format electronic pe email



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 November 2012 - 11:43 PM

art 155 cod fiscal norme metodologice: c) la rubrica cumpărător, numele, adresa şi codul de înregistrare în scopuri de TVA din România al persoanei impozabile, iar în cazul persoanei impozabile nestabilite în România, care şi-a desemnat un reprezentant fiscal în România, se va înscrie denumirea/numele persoanei care efectuează achiziţia intracomunitară de bunuri, precum şi denumirea/numele, adresa şi codul de înregistrare în scopuri de TVA, conform art. 153 din Codul fiscal, ale reprezentantului fiscal;
evident ca persoana fizica nu are cod fiscal; eu recomand seria si nr cartii de identititate; exista si legea pentru protectia datelor-




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2012 - 07:47 PM

uite niste rasp. de la ANAF :sad:

Fisiere atasate





#4 Baruta Orbai Katalin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 12 November 2012 - 11:17 PM

buna seara as avea si eu o intrebare fiin foarte la inceputul acestei "meserii" am auzit ca pe factura la delegat nu mai este obligatoriu trecut numele si ca ni mai este obligatoriu semnarea si stampilarea .oare este adevarat?desi cum ar fii o factura valavila fara semnatura?nu se poate sau da?



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2012 - 02:08 AM

bine ai venit pe forumul Conta.ro !! :biggrin2:

datele delegatului inca mai sunt necesare, cel putin eu asa stiu, dar ma mai interesez si daca e altfel revin si ma corectez.
eu inca le mai completez :sad: , deci ceva mi-a ramas in minte cum ca ele mai trebuie - oricum, rau nu fac.

semnarea si stampilarea facturilor SIGUR nu mai trebuie de vreo 2-3 ani, cf. cod fiscal, art. 155.

:smile:



#6 cnets

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 16 November 2012 - 10:13 PM

multumesc pentru raspunsuri
ne-am inregistrat pentru prelucrarea datelor cu caracter personal
inteleg ca este recomandat sa fie trecut CNP-ul dar este oare obligatoriu?
intreb asta pentru ca este vorba de un formular online pe care nu vrem sa-l imbogatim cu diverse campuri care cer date daca nu sunt obligatorii
ce este cu adevarat obligatoriu in afara de nume la persoane fizice?
facturile se trimit pe email, deci fara delegat, mai trebuie trecut un delegat in cazul asta?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2012 - 08:58 PM

din tot ce am citit, parerea este ca nu, dar unele materiale zic ca da ! ca sa fii linistit, trece-l si gata !



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 June 2013 - 06:25 PM

Factura emisa nu trebuie sa contina obligatoriu CNP-ul clientilor persoane fizice neimpozabile; informatiile obligatorii ce trebuie cuprinse in Factura emisa sunt denumirea/numele si adresa beneficiarului bunurilor sau serviciilor, codul de inregistrare in scopuri de TVA sau codul de identificare fiscala al beneficiarului, daca acesta este o persoana impozabila ori o persoana juridica neimpozabila- art. 155 alin. (19) lit. f).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL