Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Omisiune inregistrare cheltuieli cu comisioanele bancare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Omisiune inregistrare cheltuieli cu comisioanele bancare


4 replies to this topic

#1 RobertR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 19 November 2012 - 05:17 PM

Buna ziua,
Am omis sa inregistrez cheltuielile cu comisionele bancare aferente lunii Septembrie, am inchis luna si am depus declaratia 100 pe baza careia am platit impozit pe profit.
Cum fac cu acele cheltuieli?
Le evidentiez in luna septembrie si depun rectificativa la declaratia 100 sau pur si simplu le le trec la 1 Octombrie cu remarca " omisiune inregistrari".
Multumesc!



#2 RobertR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 19 November 2012 - 06:40 PM

Am uitat sa precizez ca cheltuiala este de aproximativ 130 RON.
Mi se pare o suma nesemnificativa si o pot trece ca omisiune inregistrare: 627=5121 130 RON
Corect?




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2012 - 12:11 PM

daca nu te dor la buzunar cei 130 lei x 16% cat ai platit in plus la impozitul pe profit (si cred ca nu te dor fiind o suma atat de mica), atunci DA ! poti trece chelt. in luna oct. pt ca fiscul nu va "plange" ca le-ai dat mai multi banuti la impoz. pe profit de la 30.09.2012.
nu e solutia cea mai "catolica", insa e cea mai comoda (cel mai corect si riguros e sa faci inreg. in sept. + rectificativa la D100), dar nici nu vei suporta consecinte de natura amenzilor, din considerentele pe care ti le-am spus.

:smile:



#4 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 20 November 2012 - 05:47 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 20 November 2012 - 12:11 PM, a spus:

nu e solutia cea mai "catolica", insa e cea mai comoda ...

Formularea logica ar fi: "nu e solutia cea mai ortodoxa, insa e cea mai comoda..."

Scuze...

Aceasta postare a fost editata de kmkz: 20 November 2012 - 05:49 PM




#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2012 - 02:19 AM

vai, ce dragut...
ms. pt corectie :tongue: , dar esti "alaturi" fiindca nu ai inteles nici ce-am spus si nici de unde vine expresia cu solutia "ortodoxa" !!

o sa explic si pt tine si pt ceilalti care nu stiu inca (dar, macar, nu vb fara sa stie) :smile:
a adopta o solutie "ortodoxa" inseamna - pt o pers. de religie ortodoxa !! - ca acea solutie este conforma adevăratelor principiĭ în morală, literatură ș. a. (ortodox, in sens figurativ), ori nu la existenta acestor principii generale (reguli adevarate) ma refeream, ci la gradul de rigurozitate exagerat al aplicarii lor... ceea ce nu-i totuna !

daca pers. este de religie catolica, pt ea calea dreapta / adevaratele principii / regulile corecte sunt cele catolice, evident ! in aceasta idee, te-ai gandit (cand ai gasit de cuviinta sa ma corectezi) ca poate sunt catolica si, in cazul asta, exprimarea mea este corecta chiar si in sensul "logic" de care zici tu ?

indiferent de religie, expresia "mai catolic decât Papa" inseamna a fi exagerat (în ceea ce crede, spune sau face o pers.) !
eu la asta m-am referit cand am zis (la modul prescurtat si figurativ) ca inreg. in oct. nu e solutia cea mai catolica, adica nu este solutia extrem / exagerat de riguroasa.
din fericire, nici nu e nevoie sa fie astfel, raportata la implicatiile pe care le are o asemenea inreg. pt. ca, oricum, ambele solutii de inreg. sunt in regula, adica "ortodoxe" .


... ce va mai "pisca" pe cate unii ... alte treburi n-aveti ... :huh2:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL