Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie cont colector - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Monografie cont colector


6 replies to this topic

#1 RobertR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 22 November 2012 - 11:27 AM

Buna ziua,
Va rog ajutati-ma cu urmatoarea problema:
Colaborez cu o firma de curierat pentru a livra produsele catre client iar clientul plateste contravaloarea lor ramburs, pe baza de chitanta ramburs cont colector emisa de firma de curierat, dupa care banii sunt virati de catre curier in contul meu.

1. Care sunt inregistrarile contabile in contabilitatea clientului dar si a furnizorului?

In opinia mea:
La furnizor:
411 = 707
4427
inregistrarea incasarii:
5121=411 ca document justificativ numarul OP facut de firma de curierat

La client:
303 = 401
4426
inregistrarea platii:
401=5311 ca document justificativ chitanta ramburs cont colector

Corect?
Argument util: se specifica in contract ca firma de curierat face incasari in numele clientului conform art. 129 alin(3) lit. e din cod fiscal

2. Trebuie sa emit factura de decontare-pentru sume incasate de la terti catre firma de curuierat conform art. 137 alin. (3) lit. e) din Codul fiscal?

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2012 - 06:52 PM

1). la fz., trebuie sa ai in vedere si comisionul pe care firma de curierat ti-l opreste pt operatiunile de colectare (si chiar livrare)

2). firma furnizoare poate emite, catre firma de curierat, factura de decontare pentru sumele incasate de la terti.
aceasta factura nu este purtatoare de TVA si are doar rolul decontarii sumelor incasate de catre o firma de la terti, in numele altei firme.

cf. normelor metodologice de aplicare a art 137 alin 3 lit e din Codul fiscal :
In sensul art. 137 alin. (3) lit. e) din Codul fiscal , sumele incasate in numele si in contul altei persoane, care nu se cuprind in baza de impozitare, cuprind operatiuni precum:
a) .......

b) sume incasate in contul altei persoane, daca factura este emisa de aceasta alta persoana catre un tert. Pentru decontarea sumelor incasate de la tert cu persoana care a emis factura, conform intelegerii dintre parti, pot fi intocmite facturi de decontare conform alin. (3).

firma de curierat plateste factura de decontare conform procedurilor obisnuite.




#3 ancaiordache

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 April 2014 - 07:49 AM

Buna ziua,
Sunt in curs de a-mi deschide un magazin online, iar firma de curierat cu care intentionez sa lucrez mi-a propus urmatoarea procedura de lucru:
Eu ar trebui sa expediez produsele insotite de factura cu 2 pozitii: valoarea produselor si taxele de transport, in care intra si taxa de ramburs. Curierul livreaza produsele, incaseaza valoarea facturii emise de mine si elibereaza destinatarului o chitanta. Saptamanal, curierul imi vireaza toti banii incasati de la destinatari (inclusiv taxele de transport si taxa de ramburs!), iar lunar imi emite o factura prin care eu trebuie sa ii platesc taxele de transport si taxa de ramburs. Este nejustificat sa imi vireze toti banii, inclusiv taxele de transport si taxa de ramburs.

Normal cred ca ar fi ca eu sa insotesc produsele de o factura cu o singura pozitie: valoarea produselor. Curierul ar trebui sa elibereze destinatarului o chitanta pentru incasarea facturii mele + o chitanta pentru taxele de transport si taxa de ramburs. Apoi, curierul ar trebui sa imi vireze contravaloarea produselor livrate, iar eu sa ii eliberez o factura de decontare. Nu are de ce sa imi vireze toti banii incasati de la destinatar pentru ca eu sa ii platesc inapoi taxele de transport si taxa de ramburs.

Ce parere aveti?

Multumesc anticipat.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2014 - 10:16 AM

dupa parerea mea, metoda propusa de firma de curierat este destul de simpla si beneficiezi de un control f bun asupra a ceea ce ai (de) incasat.
in plus, curierul iti lasa la dispozitie, timp de pana la o luna, banii care i se cuvin - adica te imprumuta fara dobanda - ceea ce nu e rau, zic eu ... costurile tale pt acest "favor" fiind doar cele de virament bancar catre el.

altfel, desigur ca ai dreptate - firma de curierat ar trebui sa iti vireze sumele FARA acele taxe, adica sa-si opreasca ce i se cuvine si sa-ti factureze ce au retinut la fiecare virament catre tine, insa asta presupune facturi saptamanale - nu lunare, adica munca mai multa pt curier, dar si in contabilitatea ta.
la decontare, facturarea catre curier este optionala - legea zice ca "pot fi intocmite facturi de decontare" , nu ca "se vor intocmi"...
"Pentru decontarea sumelor incasate de la tert cu persoana care a emis factura, conform intelegerii dintre parti, pot fi intocmite facturi de decontare conform alin. (3)." (vezi mai sus, postul 2)

personal am vazut ambele tipuri de colaborari ;
- ca cea descrisa de tine, adica am primit de la curier factura (+ chit.) separata cu taxele de transport si inca o chit. cont colector pt marfa in sine, iar pe fact de la firma fz. erau trecute doar produsele.
- curierul a incasat totul pe o singura chit, iar pe fact. fz. erau trecute si taxele de transport alaturi de produsele comandate online.



#5 ancaiordache

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 April 2014 - 10:26 AM

Multumesc. Intre timp mi-am dat seama ca este si in avantajul meu varianta propusa de curier. El are siguranta ca primeste exact sumele din contractul cu mine si ca elimina orice eventuale probleme ivite din cauza greutatii declarate de mine pentru colete si tariful platit de destinatari si greutatea reala, verificata de el inainte de expedierea din centrul lui de expeditii. In plus, se asigura asa ca isi primeste si contravaloarea retururilor, in cazul in care sunt colete nelivrate, refuzate de destinatari.



#6 aawee

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 18 January 2015 - 05:53 PM

Imi cer scuze ca postez aici, dar am si eu o nelamurire legata de un cont colector pentru un website. Veniturile ajung la mine decontate de o firma ce se ocupa de plati pe internet, iar eu o parte din suma va trebui sa o transfer mai departe cientilor ( eu avand rol de intermediar pana ce un serviciu este complet).
Cum este recomandat sa fac transferurile catre clienti, fara a fi acuzat ca as putea deconta unii bani intr-un alt cont de al meu ?

Multumesc.



#7 aawee

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 January 2015 - 08:54 PM

Imi cer scuze ca postez aici, dar am si eu o nelamurire legata de un cont colector pentru un website. Veniturile ajung la mine decontate de o firma ce se ocupa de plati pe internet, iar eu o parte din suma va trebui sa o transfer mai departe cientilor ( eu avand rol de intermediar pana ce un serviciu este complet).
Cum este recomandat sa fac transferurile catre clienti, fara a fi acuzat ca as putea deconta unii bani intr-un alt cont de al meu ?

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de aawee: 19 January 2015 - 08:55 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL