Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013


50 replies to this topic

#21 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 09 January 2013 - 03:15 PM

Insasi ideea tva la incasare e una foarte proasta, e o taxa (impozit de fapt), de ce sa aibe treaba veniturile statului cu incasarile tale ?

Asa ca despre aplicare, ce sa mai zic ...



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2013 - 06:23 PM

Vezi postareavics, la 09 January 2013 - 03:15 PM, a spus:

de ce sa aibe treaba veniturile statului cu incasarile tale ?

f. simplu !! fiindca din incasari iti poti plati darile la stat - alta sursa principala de venit nu au firmele !
asta-i si motivul pe care il invocau (pe buna dreptate) cei de buna credinta care nu-si puteau plati TVA-ul : nu aveau de unde-l da, efectiv, daca nu-si incasau facturile !

... :huh:




#23 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 January 2013 - 07:22 PM

Vezi postareavics, la 09 January 2013 - 03:15 PM, a spus:

Insasi ideea tva la incasare e una foarte proasta...

... si pana sa se ajunga "la incasare", tva-u' era/e o idee foarte proasta... nici inventatoru' ei (a taxei) nu mai vrea sa auda de ce a inventat...

http://hymerion.ro/2....html#more-7775

d-aia (ca e idee proasta) americanii si canadienii n-au bagat in seama niciodata tva-u'... au o simpla taxa pe vanzari (ceva similar cu ce aveau si comunistii- ICM)... si gata.



#24 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 14 January 2013 - 12:02 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 09 January 2013 - 06:23 PM, a spus:

Vezi postareavics, la 09 January 2013 - 03:15 PM, a spus:

de ce sa aibe treaba veniturile statului cu incasarile tale ?

f. simplu !! fiindca din incasari iti poti plati darile la stat - alta sursa principala de venit nu au firmele !
asta-i si motivul pe care il invocau (pe buna dreptate) cei de buna credinta care nu-si puteau plati TVA-ul : nu aveau de unde-l da, efectiv, daca nu-si incasau facturile !

... :huh:
Nope, in fapt e o imixiune a statului in zona privata, nu ajuta realmente cu nimica, ba dimpotriva incurca in special prin modul de realizare (da' ma rog, asta-i boala romaneasca, cam suntem vaccinati :D)

Cel mult putea fi data o regula (lege, ordonanta, ordin etc) care sa permita unei firme sa solicite amnarea platii, pentru motive clar precizate si daca o doreste desigur. Insa numai in contul facturilor emise si neincasate catre stat, in nici un caz catre o alta firma.



#25 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 14 January 2013 - 12:08 PM

Vezi postareagigi, la 09 January 2013 - 07:22 PM, a spus:

... si pana sa se ajunga "la incasare", tva-u' era/e o idee foarte proasta... nici inventatoru' ei (a taxei) nu mai vrea sa auda de ce a inventat...
desigur impozitele nu-s tocmai placute, totusi sunt musai, tre' cumva sa functioneze si toate astea ale statului

Si zau daca poate exista mai simplu decat socoteala liniara, "cota din..." ce dau minus ce iau.
Asta pana sa n-o complicam cu 'inversa' sau 'la pastele incasarilor' :laugh:



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2013 - 12:33 PM

Vezi postareavics, la 14 January 2013 - 12:02 PM, a spus:

Nope, in fapt e o imixiune a statului in zona privata, nu ajuta realmente cu nimica, ba dimpotriva incurca in special prin modul de realizare (da' ma rog, asta-i boala romaneasca, cam suntem vaccinati :D)
toate taxele si impozitele platite de catre firme sunt "o imixiune a statului in zona privata", nu doar tva-ul ! peste tot in lume e asa (statul taxeaza mediul privat) ... :huh: e normal sa fie astfel si nu asta e pbl. ci modul si nivelul de impozitare.

Vezi postareavics, la 14 January 2013 - 12:02 PM, a spus:

Cel mult putea fi data o regula (lege, ordonanta, ordin etc) care sa permita unei firme sa solicite amnarea platii, pentru motive clar precizate si daca o doreste desigur. Insa numai in contul facturilor emise si neincasate catre stat, in nici un caz catre o alta firma.
tva la incasare chiar asta face : amana plata tva ! si cum ponderea firmelor private care au relatii contractuale cu statul este mica in total firme cu capital privat, eu cred ca masura propusa de tine n-ar avea nici un impact semnificativ in bugetul tarii si-n mediul de afaceri romanesc, deci n-ar merita implementata, mai ales ca acolo are loc un transfer intre "buzunarele" statului si nu din "buzunarul" privat in cel al statului, ori masura de care vb. aici vizeaza cu precadere banii sositi strict din afara sistemului bugetar.

:blink:



#27 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 14 January 2013 - 02:17 PM

Prin imixiunea statului nu ma refeream la stabilirea si perceperea unei taxe, care este ceva normal.
E vorba de introducerea unei masuri care perturba direct mediul economic, creand exceptii care genereaza avantaje sau dezavantaje si implicit noi posibilitati legale de dat ocolu'.
E similar cum eu firma A as amana plata datoriei lui B pana acesta incaseaza de la C.
Desigur, eu ca firma am voie sa fac asta, statul in nici un caz.
Exceptie doar cazul cand statul e tocmai "firma C" (prin vreo institutie beneficiara a unei lucrari sau serviciu), atunci statul prin fisc, poate fi pe post de "firma A", si sa accepte amanarea platii. Insa numai daca "B" solicita acest lucru, adica nu obligatoriu din oficiu pt toti.

Pe de alta parte, cu ce ma ajuta acest "tva la incasare" ? Se amana plata sine die, da' nu mai mult de 3 luni, insa in acelasi timp se amana si deducerea, pai adunarea si scaderea sunt comutative, deci n-am rezolvat nika. Iar pt administratorii firmelor va fi mai greu sa-si bugeteze resursele, intrucat nu mai are full control asupra exigibilului si implicit asupra deductibilului

Ponderea in bugetul tarii, nu are legatura cu toate astea, desigur e de dorit o cat mai buna colectare a taxelor, insa e dovedit ca asta se obtine simplificand sistemul, nu complicandu-l. Dovada (inca) functionala: cota unica.
Insa bash is curios care ar fi ponderea cifrelor de afaceri cu statul in marele total, io nu cred sa fie tocmai mica



#28 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 January 2013 - 09:12 AM

Vezi postareavics, la 14 January 2013 - 12:08 PM, a spus:

Vezi postareagigi, la 09 January 2013 - 07:22 PM, a spus:

... si pana sa se ajunga "la incasare", tva-u' era/e o idee foarte proasta... nici inventatoru' ei (a taxei) nu mai vrea sa auda de ce a inventat...
desigur impozitele nu-s tocmai placute, totusi sunt musai, tre' cumva sa functioneze si toate astea ale statului

daca sunt musai (sigur ca sunt musai), sa luam partea buna a lu' "la incasare"... si sa ramana asa... ce face statu' (ce vrea) e mai putin important, ca oricum nu putem face nimic (mai sunt si fmi-uri, ue-uri, e complicat)...

cata cereti (la suta) mai mult contribuabilului pentru "complicatiile" in evidenta aparute? :cool:



#29 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 January 2013 - 09:38 PM

Buna intrebare!
Am si eu una: au voie sa majoreze tarifele si cei care au votat impotriva aplicarii TVA la incasare?



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2013 - 01:17 PM

:laugh: :laugh: , mai ales ei !



#31 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 January 2013 - 10:41 AM

daca si liviu voinea (cel cu ideea... ) a recunoscut/admis ca vor creste costurile de evidenta ale contribuabililor de tva pentru a se conforma noului sistem, nu cred ca exista contabil/firma de contabilitate care sa voteze "nu"...

nota, idee...

sa se bage obligatoriu si evidenta cantitativ-valorica la pravaliile cu amanuntul... :cool:



#32 svaiter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:tulcea

Postat 23 January 2013 - 09:44 PM

Cu masura asta au luat-o in barba in primul rind cei care o cereau de citiva ani.
Dar ei o cereau intr-un fel si a aparut in cu totul alt fel. Deci, unde statul primeste, e limita de 90 zile.
Unde statul da, nu e nici o limita. E posibil ca TVA dintr-o factura neachitata luni in sir sa fie scadent de plata
de catre furnizor la stat dar nedeductibila la client.
Faptul ca acum citiva ani s-a cerut aceasta reglementare iar acum a iesit ca naiba nu ar trebui sa ne impiedice sa cerem anularea ei.
Evidenta contabila se complica foarte mult si inutil.
Chiar daca softurile contabile pot reglementa problemele noi aparute, tot nu sint de acord.
Daca mi-ar garanta cineva ca , prin aplicarea acestei masuri, nivelul de trai al populatiei ar
creste macar cu 0,0002%, atunci as spune: Da , merita sa incercam si aceasta varianta.



#33 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 February 2013 - 06:52 AM

eu nu cred, totusi, ca sistemu' asta cu "la incasare" nu se va scoate (abroga) in cateva luni dupa ce, probabil, statul isi va fi facut plinul (atunci vor zice ca... "la cererea oamenilor... de afaceri" :laugh: ... pentru a "sprijini" imm-urile :laugh: )...

teoretic si practic pravaliile cu amanuntul, ca exemplu, vor plati cateva luni, muuulte, (pana isi achita soldul furnizorilor la 31.12.2012, care e proritar) o taxa pe vanzari sub forma tva-ului colectat (fara sa se poata deduce mai nimic) de aprox. 20%. ...

asa ceva e im-po-si-bil!

asta e, cu siguranta, record mondial de taxa. :ohmy2:



#34 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 February 2013 - 01:56 PM

Statul a inceput sa-i jefuiasca pe cei mici, incepand cu TVAI unde vor incasa in avans TVA-ul pe vre-o 2-3 luni (pentru ca firmele nu vor deduce mai nimic pana nu termina cu facturile din 2012). Apoi tot in avans TVA-ul de la facturile neincasate peste 90 de zile ...
Apoi vor incasa in martie un imp.pe profit in avans (cel pe ian.2013) de la cei care vor fi obligati sa intre la micro.


PS: V-ati gandit cum vom calcula impozitul pe micro in 2013 ( va trebui sa avem grija tot timpul sa scadem veniturile din ianuarie , care au fost calculate pe profit). Astia vor face o varza in contabilitatea anului 2013 ... si abia au inceput sa-si scoata ideile la plimbare !!!



#35 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 February 2013 - 08:13 PM

Vezi postareagigi, la 02 February 2013 - 06:52 AM, a spus:

eu nu cred, totusi, ca sistemu' asta cu "la incasare" nu se va scoate (abroga) in cateva luni dupa ce, probabil, statul isi va fi facut plinul (atunci vor zice ca... "la cererea oamenilor... de afaceri" :laugh: ... pentru a "sprijini" imm-urile :laugh: )...

teoretic si practic pravaliile cu amanuntul, ca exemplu, vor plati cateva luni, muuulte, (pana isi achita soldul furnizorilor la 31.12.2012, care e proritar) o taxa pe vanzari sub forma tva-ului colectat (fara sa se poata deduce mai nimic) de aprox. 20%. ...

asa ceva e im-po-si-bil!

asta e, cu siguranta, record mondial de taxa. :ohmy2:

haaa.. ce penibili... trag tzeapa cu sumele care le incaseaza cateva luni absolut aiurea... siiii...

Ministerul Finantelor Publice (MFP) va analiza mai multe variante de modificare a sistemului de plata a TVA la incasarea facturii, introdus din ianuarie 2013, dupa semnalele primite de la mediul de afaceri :laugh:...


sunt in analiza doua variante de lucru - sistemul de TVA la incasare sa fie optional nu obligatoriu ....

http://economie.hotn...va-incasare.htm


am convingerea ca toata treaba a fost premeditata.



#36 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 February 2013 - 08:15 PM

Vezi postareagigi, la 02 February 2013 - 06:52 AM, a spus:

eu nu cred, totusi, ca sistemu' asta cu "la incasare" nu se va scoate (abroga) in cateva luni dupa ce, probabil, statul isi va fi facut plinul (atunci vor zice ca... "la cererea oamenilor... de afaceri" :laugh: ... pentru a "sprijini" imm-urile :laugh: )...
sistemul nu se scoate, dar se modifica - sa vedem cum
MFP analizează modificarea sistemului de plată a TVA

Ministerul Finanţelor Publice (MFP) analizează mai multe variante de modificare a sistemului de plată a TVA la încasarea facturii, introdus din ianuarie 2013, după semnalele primite de la mediul de afaceri şi consultanţii fiscali privind problemele cu care se confruntă firmele în aplicarea noilor reglementări, a declarat marţi pentru AGERPRES, secretarul de stat în MFP Dan Manolescu.
El a precizat că sunt în analiză două variante de lucru - sistemul de TVA la încasare să fie opţional nu obligatoriu sau să fie extins termenul de 90 zile la care TVA devine exigibilă, chiar dacă factura nu a fost încasată. De asemenea, MFP analizează şi o combinaţie între cele două variante.

,,Deocamdată există doar în analiză eventuale corecţii care ar trebui aduse în legislaţie, corelate cu modul în care funcţionează sistemul de TVA la încasare. Semnalele din mass-media sunt că acest TVA la încasare creează probleme şi încercăm să identificăm modul în care putem corecta acest sistem pentru a nu crea probleme agenţilor economici, pentru care s-a dorit să fie un avantaj acest nou sistem', a spus oficialul MFP.

Referitor la pachetul de modificări ale Codului Fiscal, intrate în vigoare de la 1 februarie, Manolescu a afirmat că ordonanţa de Guvern privind modificarea Codului Fiscal va intra în procedură parlamentară de aprobare, prilej cu care pot fi corectate o serie de aspecte semnalate de mediul de afaceri.

http://www.agerpres....lata-a-TVA.html



#37 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 February 2013 - 09:21 PM

GA-RAN-TAT va fI OPTIONAL... pentru ca asa e si legislatia (directiva) europeana... (guvernele pot viza anumite categorii de imm-uri ca fiind eligibile in sistem "la incasare", iar imm-urile opteza daca intra in sistem...)

s-a stiut asta si in romania, cu siguranta, de la bun inceput...

isi fac (guvernatii) plinu' cateva luni cu chestia cu obligatoriu "la incasare" (ca toata lumea plateste in draci furnizorii in sold de la 31.12.2012, nici vorba de deductibil cateva luni in 2013)... si se renunta, se baga "optional", ca n-are cum sa se continue asa

e cea mai marea escrocherie care am vazut-o, in materie fiscala, dupa '90.

premeditata!



#38 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 February 2013 - 11:37 PM

Optional tinde sa insemne "se scoate" ... nu cred ca vor ramane mai mult de 5% daca va exista posibilitatea de a alege.

Parca nu-mi vine sa cred ca vor lasa optional, istoria (procentul de reveniri) le-ar arata ca a fost o prostie si nu le va pica bine sa recunoasca niscaiva greseli grosolane in implementare.

... doar daca nu cumva vor mai trage ceva bani in avans la revenirea "pe vechi" :))



#39 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 February 2013 - 10:42 AM

in statele ue unde mai exista sistemu' pentru unele categorii (nu neaparat functie de cifra de afaceri, ci si functie de obiect de activitate) de imm-uri... "optiunea" si-o exprima 1-2 % din ele...

asta cu ce-au bagat astia cu "obligatoriu" pt 470.000 imm-uri (majoritatea nici nu emit facturi pentru marfa neincasata, vand pe bon fiscal) e nemaintanlit.

mare foame de bani la buget. a parut o treaba zbarcita (tzeapa la imm-uri) de cand si-a dat "acordul" fmi-ul pt asa ceva. :laugh:

era "clar".



#40 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 February 2013 - 01:49 PM

fmi-ul n-are treaba cu asemenea amanunt, ei isi dau acordul pentru orice creste veniturile sau scade cheltuielile (la buget).

Modalitatile sunt gandite de picioarele din MF, haideti sa nu ne mai ascundem dupa deget.
Noi romanii ne dam singuri in cap, nici macar nu este nevoie sa ne ajute cineva sa ne impiedicam :))

Au mai venit si cu impozitul pe venit micro obligatoriu, care este un impozit indirect (care se adauga la TVA, tot indirect) si care nu este tocmai in regula.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL