Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013


50 replies to this topic

#1 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2012 - 05:02 PM

Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013 :

http://www.petitieon...etitie/17920150

Votati si aici. Sunt deja peste 2000 de semnaturi :

http://www.petitieon...tva_la_incasare



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2012 - 11:59 AM

sincera sa fiu, mi s-ar parea ciudat sa votam acum impotriva unei masuri pe care ne-am dorit-o mult :blink: , dovada stau voturile de acum 2 ani ... doar daca acceptam ca atunci n-am stiut ce vrem ... ceea ce nu prea ne-ar face cinste dpv profesional fiindca ar spune despre noi ca peste 250 de contabili din circa 290 care au votat n-au avut nici un dram de minte cand au optat pt. TVA la incasare :smile: ! altfel spus, peste 80 % dintre contabili n-au fost in stare sa analizeze si sa inteleaga toate implicatiile metodologice si fiscale ale unei asemenea masuri, adica s-au cam dus cu "oistea-n gard " ! :blush2:

dupa parerea mea, oameni buni, decat sa votam impotriva masurii, mai bine am gasi (si propune) cai de aplicare mai comode, astfel incat sa le treaca panica acelora care s-au speriat ca-i mult prea complicata evidenta contabila aferenta acestui sistem !

eu cred ca dracu' nu-i chiar atat de negru cum pare si ca softurile de conta ne vor ajuta mult in aceasta pbl. :smile:




#3 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2012 - 12:34 PM

Otilia draga, cu tot respectul, dar din mesajul tau numai Obiectivitate nu reiese.

Totul este intr-o dinamica continuua.

Lasa oamenii sa decida cum vor.

Nu astept comentarii.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2012 - 02:07 PM

draga Dan, cu acelasi respect, lipsa mea de obiectivitate e doar in acceptiunea ta si chiar inteleg ca te simti "faultat" in interesul tau direct de a fi votate acele petitii de catre cat mai multi, insa eu consider ca am fost chiar f. obiectiva cand am sesizat un fapt real / concret ce vizeaza calitatea imaginii de ansamblu a acestei comunitati CONTABILE online, iar ca moderator (om ce pastoreste comunitatea asta) cred ca era de datoria mea sa atrag atentia asupra acelor aspecte.

cat despre " Lasa oamenii sa decida cum vor." ... sa vreau sa-i impiedic si n-as putea s-o fac pt. ca - psihic/mental - tot fiecare stie cel mai bine ce interese are, indiferent de ceea ce spune unul sau altul (altfel ar insemna ca ei sunt doar o masa de manevra, ori asta nu pot accepta), iar fizic - nimeni nu e in tastatura altuia !

dragule, :smile: chiar daca nu te astepti la comentarii, n-ai ce face ... :tongue: ai deschis un topic public, trebuie sa-ti asumi si "riscul" de a primi comentarii !

numai bine ! :smile2:



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 November 2012 - 02:13 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 29 November 2012 - 11:59 AM, a spus:

sincera sa fiu, mi s-ar parea ciudat sa votam acum impotriva unei masuri pe care ne-am dorit-o mult :blink: , dovada stau voturile de acum 2 ani ... doar daca acceptam ca atunci n-am stiut ce vrem ... ceea ce nu prea ne-ar face cinste dpv profesional fiindca ar spune despre noi ca peste 250 de contabili din circa 290 care au votat n-au avut nici un dram de minte cand au optat pt. TVA la incasare :smile: ! altfel spus, peste 80 % dintre contabili n-au fost in stare sa analizeze si sa inteleaga toate implicatiile metodologice si fiscale ale unei asemenea masuri, adica s-au cam dus cu "oistea-n gard " ! :blush2:
O-HO-HO ce dura esti :laugh: :rolleyes:
Intr-o democratie nu poti incalca chiar Directivele europene pe care chiar trebuie sa le aplici, sa le transpui; daca nu s-a tinut cont de opinii cand „TVA la incasare” a fost in dezbatere publica, nu cred ca de acum incolo se mai poate schimba ceva; ca de obicei, ideea a fost extraordinara, dar punerea ei in practica (pe care nu au stiut-o cei care au votat-o) lasa mult de dorit.
Nu ne mai raman decat cursurile de perfectionare care sa elucideze numeroasele situatii care vor aparea in practica; in privinta programelor, contabilii trebuie sa stie sa rezolve toate situatiile din practica si apoi sa aiba cerinte, programele nu „gandesc” si mai ales „nu raspund” pentru aplicarea corecta a sistemului „TVA la incasare”.
http://economie.hotn...tva-ncasare.htm

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 29 November 2012 - 02:14 PM




#6 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 29 November 2012 - 02:17 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 29 November 2012 - 11:59 AM, a spus:

altfel spus, peste 80 % dintre contabili n-au fost in stare sa analizeze si sa inteleaga toate implicatiile metodologice si fiscale ale unei asemenea masuri

Exact, cred ca asta este adevarata problema!



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2012 - 02:56 PM

Vezi postareaLexiroxi, la 29 November 2012 - 02:13 PM, a spus:

ca de obicei, ideea a fost extraordinara, dar punerea ei in practica (pe care nu au stiut-o cei care au votat-o) lasa mult de dorit.
exact !! pbl. reala e punerea ei in practica, nu masura in sine !! deci, de ce sa votam impotriva masurii care, de altfel, e f buna ?

altfel spus, cand vrei pantofi cu toc, dar constati ca perechea resp. te strange, NU renunti cu totul la pantofii cu toc, nici nu te sinucizi si nici nu-ti tai picioarele, ci pur si simplu ii duci la cizmar sa ti-i largeasca sau ii schimbi cu altii tot cu toc, dar care nu te mai strang ! :biggrin:

Vezi postareaLexiroxi, la 29 November 2012 - 02:13 PM, a spus:

O-HO-HO ce dura esti :laugh: :rolleyes:
cand spui lucrurilor pe nume, e posibil ca vb sa-ti fie percepute sub o oarecare forma de duritate, imi pare rau daca asa stau lucrurile, insa nu cred ca e cazul sa reformulez doar ca sa "indulcesc" aceasta pastila ce pare-a fi amara ...

Vezi postareaLexiroxi, la 29 November 2012 - 02:13 PM, a spus:

in privinta programelor, contabilii trebuie sa stie sa rezolve toate situatiile din practica si apoi sa aiba cerinte, programele nu „gandesc” si mai ales „nu raspund” pentru aplicarea corecta a sistemului „TVA la incasare”.
ai perfecta dreptate, dar eu ma refeream la faptul ca un program de conta bun = facut de profesionisti, ne poate usura munca f. mult gandindu-ne fie doar la aspectul pur matematic - chiar daca operatiunile de deducere si colectare ca atare sunt verificate, oricum, de catre contabilul utilizator.

nu stiu daca m-am facut inteleasa ... :rolleyes:



#8 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2012 - 03:27 PM

Valeu, cata zarva ! Mai Otilia, ce ti-as mai da un avertisment :biggrin: ... asa de la mine pentru tine. (sper sa nu o iei in serios :smile: )

Stii ceva ? Eu din cauza unor guvernanti idioti, Nu ma cert.

In alta ordine de idei :
Le voi lua patronilor niste banuti in plus ... pentru "deranj".
Adica, eu as fi vrut sa-i scutesc de costuri suplimentare dar daca nu se poate ... ce sa fac ?
Si asta in conditiile in care ei sunt campioni la evaziune.

Otilia, indiferent ce zici, sa stii ca ai dreptate :smile:

Aceasta postare a fost editata de dannad001: 29 November 2012 - 03:28 PM




#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2012 - 05:46 PM

Vezi postareadannad001, la 29 November 2012 - 03:27 PM, a spus:

Otilia, indiferent ce zici, sa stii ca ai dreptate :smile:
OUCH !!! :tongue:



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 December 2012 - 07:40 PM

Vezi postareadannad001, la 29 November 2012 - 03:27 PM, a spus:

ce ti-as mai da un avertisment :biggrin: ... asa de la mine pentru tine.
HA, HA, :laugh: nu poti sa-i dai niciun avertisment pt. ca „ne-a dat papucii” –chestia cu pantofii e „mortala”

Otilia, daca esti de acord cu mine ca ideea este buna dar punerea ei in practica este ... cum este, nu trebuie sa fi asa de dura cu cei care au imbratisat ideea si acum, dupa ce au vazut-o aplicata n-o mai vor deloc sau o vor schimbata radical- in bine bineinteles. :blush:
Si mai am un comentariu de facut: in contabilitate si in programare se poate transpune orice, dar, trebuie „sa stii”, sa cunosti corect evenimentul de transpus, iar daca nu sti nici nu te poti gandi la contabilitate, iar programele nu te fac sa cunosti ... :sad:



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2012 - 10:41 AM

Lexiroxi :smile: , eu cred ca, daca suntem onesti macar cu noi insine, vom admite ca atunci cand am votat pentru introducerea acestei masuri trebuia sa ne fi dat seama de toate implicatiile practice ale implementarii ei.
odata cu evolutia recenta a lucrurilor, a devenit din ce in ce mai clar ca putini dintre noi s-au preocupat de aceasta latura a masurii, ca au avut macar o idee in acest sens ... acum sincer si fara ocolisuri ... :sad:

oricat de dura apreciezi ca este parerea pe care am exprimat-o, ea ramane perfect adevarata - din pacate - fiindca daca suntem oameni seriosi / responsabili va trebui sa recunoastem cu demnitate ca a vota acum impotriva masurii in sine, dupa ce in urma cu 2 ani "rupeam" forumul ca o vrem, e chiar de cacao ... :unsure: :blush:

oameni buni, v-o repet : nu critic faptul ca lumea e nemultumita de ce-a iesit per total cu aceasta masura, desi atata panica chiar NU mi se pare justificata, ci spun clar ca votand la petitiile acelea ne indreptam "negarea" spre o tinta gresita (adica masura in sine) in loc sa cerem modificarea modului ei de aplicare.
facand astfel (ba vrem masura, ba n-o mai vrem deloc dupa ce-o avem), nu vom reusi decat sa ne facem de rusine ca profesionisti si nu vom mai putea, vreodata, avea pretentia sa fim luati in serios de catre guvernanti cand vom mai cere/ opta/ propune vreo alta masura.

in concluzie, ce v-am spus pana acum si v-o spun in continuare sperand ca macar de data asta sa fiu inteleasa corect si fara sensibilitati cand chiar nu-i cazul, este asta :
zau, dragilor :smile:, haideti sa fim oameni seriosi, sa abordam pbl. cu maturitate / profesionalism cerand repararea masurii acolo unde ea este defecta si nu eliminarea ei cu totul !

... dar asta e doar parerea mea si desigur ca fiecare va face cum crede ca-i mai bine ! :smile:



#12 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 December 2012 - 03:26 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 04 December 2012 - 10:41 AM, a spus:

in concluzie, ce v-am spus pana acum si v-o spun in continuare sperand ca macar de data asta sa fiu inteleasa corect si fara sensibilitati cand chiar nu-i cazul, este asta :
zau, dragilor :smile:, haideti sa fim oameni seriosi, sa abordam pbl. cu maturitate / profesionalism cerand repararea masurii acolo unde ea este defecta si nu eliminarea ei cu totul !
intrutotul de acord cu tine, dar, cand mai micii (CA < 500.000 de euro) producatori, comercianti, prestatori de servicii vor disparea de pe piata, va fi ca si in cazul impozitului forfetar, va fi prea tarziu sa se mai indrepte ceva; primul caz de autoeliminare de pe piata va fi plata unui TVA in valoare mai mare la 90 de zile prin nededucerea TVA-ului la aceiasi data in caz de neplata; al doilea caz de eliminare de pe piata va fi lipsa unor clienti care vor prefera sa nu faca afaceri cu ei; deocamdata „cei mari” au posibilitatea sa aleaga, discriminatoriu, cu cine fac afaceri- nu va mai conta „calitatea produselor” ci doar „sistemul” pe care il aplica furnizorul, avand in vedere ca „cei mari” –chiar daca nu platesc imediat, isi vor deduce imediat TVA-ul la data Facturii daca furnizorul nu face parte din sistemul „TVA la incasare”; si dupa cum bine stim, marea majoritate a contabililor nu lucreaza pentru „cei mari” si nici nu vor putea cere mariri de salarii pentru munca stufoasa pe care o vor desfasura, din moment ce posibilii clienti se vor imputina; pentru ce au votat contabilii sistemul „TVA la incasare” stiind sau intuind ca volumul de munca va fi mai mare (ingreunat excesiv acum) ? sunt sigura ca s-au gandit ca, din pct. de vedere financiar, situatia lor se va imbunatati si se va stabiliza odata cu facilitatile fiscale pe care le vor obtine clientii lor prin aplicarea acestui sistem; aici exista o sensibilitate , in acest sens.



#13 EMNCONT

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 December 2012 - 09:23 AM

Evident, o mare tampenie TVA la incasare! Sunt economist si lucrez la o firma care produce soft- deci stiu ce spun! E O NEBUNIE tva la incasare- "marca" Pogea .



#14 negry

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 December 2012 - 09:44 AM

Nu sunt contabil dar vreau sa inteleg ce se intampla asa ca va rog sa ma lamuriti:

Situatie:

SC realizeaza proiect de valoare mare pentru client.
Factura s-a emis in octombrie 2012 si s-a convenit ca plata sa se faca esalonat pe parcursul urmatoarelor 6 luni, timp in care este preconizat ca se finalizeaza si proiectul. Cu mentiunea ca amandoua firmele sunt platitoare de tva.
Fiindca intr-un final se sare cu plata totala de acele 90 de zile, ce facem cu platile de dupa cele 90 zile?

1. Trebuie sa inventam portite ca sa supravietuim?
2. De ce 90 zile? De ce nu 94 sau 99 sau 107? Sau de ce nu 365 zile? Cum au fost stabilite aceste zile? A da, sunt zile calendaristice sau zile muncitoare? Si pun ultima intrebare pentru ca firmele de mai sus nu lucreaza sambata si duminica dar contorul tva se invarte si in aceste zile, este corect asa?
3. Nu ar fi mai simplu daca si-ar reduce statul "actionariatul general" de la 24% la un comod 6-10% iar cota unica sa o puna un comod 2-5% si in paralel sa-si solidifice modul de colectare la bugetul de stat si sa creasca amenzile si pedepsele de vreo 3-5 ori? In felul acesta nu ii innebunim nici pe contabili periodic cu reguli noi, se reduce si evaziunea fiscala pentru ca putini s-ar mai complica la un asemenea nivel iar pentru cei care s-ar incapatana sa se "complice" atunci sa-i arda.
4. Nu cred ca se va imbunatati colectarea la stat odata cu punerea in vigoare a acestei legi. Cel mai probabil are sa creasca piata neagra, drept rezultat.
5. Sunt adeptul sistemelor simple deoarece sunt mai usor de inteles, sunt mai usor de aplicat. Iar probabilitatea ca un sistem ce se complica sa dea gresi este direct proportionala cu nivelul de complicare ce i-a fost adus
6. Daca va cer, la fiecare persoana ce a citit acest text, o moneda de 0.05 lei ca sa-mi cumpar un pix, s-ar putea chiar sa-i si primesc si sa-mi cumpar pixul mult dorit. Dar daca va cer, la fiecare, cate o bancnota de 500 lei ca sa-mi cumpar un pix, s-ar putea sa nu-i mai primesc de la voi. Atunci, nu ar fi mai simplu daca si statul ar adopta o astfel de atitudine si s-ar pune sa colecteze bani mai putini de la firme mai multe decat sa adune bani multi de la firme putine prin sisteme de colectare (ce vor fi) complicate.
7. Mai bine reduceau tva-ul la vremea lui cu 4 puncte procentuale decat sa-l creasca cu 4 puncte procentuale. Asa mai incurajau economia locala.... (asta in completare despre tva, parerea mea).

Si acum dati cu pietre ca vreau sa destabilizez bugetul de stat.... :dry:



#15 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2012 - 02:52 PM

Eu nu am participat acum 2 ani la poll-ul privind Tva la incasare din doua motive :
- prin '93-'94, parca, s-a introdus ceva similar si nu era deloc simplu din punct de vedere contabil
- la cata evaziune este in tara asta, nu este cazul de facilitati.

Daca vrem sa fie Modificata legea, trebuie sa solicitam Anularea ei. Si asta este o negociere.

Sistemul se numeste "Tva la incasare" dar, de fapt, numai o parte din facturile de vanzari sunt cu tva "la incasare" , restul sunt "la 90 de zile". In general, firmele mici au Trimestrul, ca perioada fiscala pt. TVA si oricum majoritatea facturilor erau incasate in cadrul trimestrului, deci nu vor avea mare avantaj cu amanarea exigibilitatii. In schimb TVA -ul aferent achizitiilor
de va deduce numai daca se achita facturile respective.

Firmele de comert cu amanunutul vor avea TVA-ul exigibil la vanzare iar cel aferent cumpararilor de-abia la plata facturii.
Una peste alta, vor avea Tva mai mult de plata.

Firmele mici (care aplica sistemul) vor fi evitate de cele mari (care Nu aplica sistemul). Vanzarile firmelor mici vor scade.

Modificarea programelor de conta necesita efort considerabil (cunosc si programare). Practic, pe partea de logica, programul devine unul Nou si implica in mod firesc un pret mai mare.

Evaziunea si Frauda, altfel se combat dar este deranjant pentru unii. Mai "cu efect" sunt deciziile populiste.

Am trimis link-ul cu petitia catre toti cei cu care corespondez prin e-mail.



#16 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 05 December 2012 - 03:59 PM

Prevederile legale adoptate au 2 probleme mari:

- impunerea termenului de exgibilitate a TVA cu un termen anumit (90 de zile), ceea ce inseamna o aplicare partiala a conceptului de "plata la incasare";

- inrolarea obligatorie a firmelor in functie de o cifra de afaceri limita, ceea ce ne dezvaluie practica uzuala, bolsevica, a celor din MFP in conceperea reglementarilor fiscale, financiare si contabile care sa permita impunerea unui mod de lucru complicat si redundant informational.

Partea optionala ar fi fost normala, democratica si morala in conditiile in care la MFP se cunostea f. bine experienta poloneza: o adoptare de 2% este un semnal clar ca sistemul TVA la incasare nu este util sau necesita o abordare inteligenta. Daca se aplica prin optiunea platitorului de TVA, existau numai discutii profesionale, nicidecum abordari personale.

Am semnat petitia cu toata convingerea, asa cum m-am pronuntat si cu anormalitatea platii pentru accesul la transmiterea electronica a declaratiilor fiscale.



#17 i.tudoran

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 December 2012 - 10:57 AM

Votez impotriva aplicarii TVA la incasare



#18 negry

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 December 2012 - 01:38 PM

Am descoperit un articol foarte interesant, pe care vi-l recomand, in numarul de luna aceasta a revistei EconomiaOnline legat de tva la incasare.

un fragment din ce zice specialistul de acolo "...doar intentia a fost pozitiva si ca punerea ei in practica s-a facut cu mai multe exceptii, excluderi si derogari de la regula de baza, si ca in fond, foarte putine vor fi companiile care vor simti o relaxare a cash-flow-ului pe termen scurt datorita acestei modificari...."

cautati articolul, este de citit :wink:

Aceasta postare a fost editata de negry: 08 December 2012 - 01:38 PM




#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2012 - 05:33 PM

ca sa NU nimeriti la celalalt site care are caracter comercial (cum mi s-a intamplat ieri) si unde nu gasiti nici un articol despre TVA la incasare :sad: , va dau direct link-ul articolului respectiv din site-ul care il contine (cel la care se refera @negry) : http://economiaonlin...mici/#more-2314

:smile:



#20 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 January 2013 - 10:28 PM

ce se vrea acum in romania, asa cum e ordonanta, e imposibil.

e si neconform cu ce e in europa si directiva europeana ... statele ue OPTEAZA pt sistem pentru anumite categorii de imm-uri, iar IMM-urile din categoria vizata OPTEAZA daca intra sau nu in sistem...

mai devreme sau mai tarziu (dar va fi foarte devreme) isi vor da seama ca e imposibil de aplicat "cu forta"... e si ilegal... si va aparea cuvantul "OPTIONAL"... si gata... nu e nevoie de nicio petitie. :laugh:

(adica fiecare imm isi pune pe hartie cum ar fi daca se baga in sistem... si se baga sau nu se baga, dupa cum considera, adica OPTIONAL... asa e in europa)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL