Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Aviz de insotire a marfii doar cantitativ - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Aviz de insotire a marfii doar cantitativ

3 replies to this topic

#1 CCMJ

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 December 2012 - 08:47 PM

Buna ziua,

Incep prin a-mi cere scuze daca exista deja un topic creat in acest sens. Am cautat in Contabilitate stocuri si nu am gasit. Intrebarea mea este urmatoarea: marfa pe timpul transportului poate fi insotita de aviz intocmit doar cantitativ? Sau este obligatoriu a fi trecut si pretul,implicit valoarea? Sau o valoare mai mica decat cea reala?
La societatea la care lucrez (practica comert cu amanuntul) nu se doreste ca transportatorul sa cunoasca preturile marfurilor.
In situatia in care se poate intocmi doar cantitativ, cum procedez la receptia marfii de catre gestionar la fiecare magazin? Se face NIR doar cantitativ, urmand a sosi la sediu pt stabilire pret vanzare si completare pe NIR? Este vreo problema la vreun eventual control (garda, etc) daca la magazin se afla NIR doar cantitativ? Ajutati-ma va rog pt ca deja am un transport de marfa ce urmeaza a sosi zilele acestea si nu stiu cum sa procedez.

Va multumesc.



#2 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 04 December 2012 - 10:00 AM

nir ul nu mai este obligatoriu - vezi ordin 3512 - fisele de magazie da(metoda cant-valorica)
doar la metoda global valorica este obligatoriu - e nota de calcul
despre aviz - e ordinul 2226 parca - daca cauti gasesti ca nu tb valorile (e lista de marfuri si proces verbal de predare primire)
la com cu amanuntul ai puterea sa hotarasti preturile, obligatia e sa le afisezi si in conta financiara sa evidentiezi cantitativ SI valoric intrarile si iesirile




#3 CCMJ

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 December 2012 - 10:53 AM

Multumesc pt raspuns. Am uitat sa precizez ca evidenta se tine cantitativ valoric la pret cu amanuntul. In acest caz, avizul poate insoti marfa doar completat cantitativ, gestionarul va intocmi NIR-ul cantitativ ,urmand ca la sediu sa se completeze cu preturile de vanzare si apoi o copie sa se retrimita la magazin(punct de lucru). Este corect? Daca vine vreun control? E in ordine?
Totusi in OMFP 3512/2008 la continutul minimal al avizului de insotire al marfii se specifica clar: "pretul si valoarea, dupa caz". Si totusi in OMFP 2226/2006 nu se specifica acest lucru.
Va rog sa-mi spuneti cum este corect pt ca nu vreau sa am probleme la vreun eventual control.

Va multumesc.



#4 vica67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 December 2012 - 08:15 PM

la sofer dati avizul si un plic sigilat cu restul actelor.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL