Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli PFA fara venituri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cheltuieli PFA fara venituri


3 replies to this topic

#1 AlexG.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 December 2012 - 10:23 AM

Buna ziua,

As vrea sa imi fac un PFA pentru un magazin online. Am cateva nelamuriri:

1. Daca fac PFA si in primul an sa zicem nu inregistrez nici o tranzactie, trebuie sa platesc vreo taxa la stat lunar sau pe an?
2. Este bine sa fiu platitor de TVA sau neplatitor? Am citit undeva ca daca vreau sa pot face reduceri de pret ar fi mai bine sa fiu neplatitor de TVA (nu am inteles de ce)
3. PFA-ul il pot inchide oricand? Exista vreo taxa ce trebuie achitata?
4. Daca sunt angajat sunt scutit de ceva taxe la PFA?

Va multumesc



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2012 - 05:59 PM

1. Da , la infiintare va pune sa faceti declaratia 220 cu profitul estimat si platiti 16% aferent acelei estimari , indiferent daca aveti vreun venit sau nu.
2. daca credeti ca lucrati predominant cu persoane juditice atunci e bine sa fiti platitor de tva ( deoarece persoanele juritice sunt interesate de deducerea tva ), daca lucrati cu persoane fizice va faceti neplatitor de tva ( deoarece persoana fizica nu e interesata de tva ).Reducerile de pret nu au nici o legatura cu a fi sau nu a fi platitor de tva.
3. da, din cate stiu da.
4. da .




#3 AlexG.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 December 2012 - 10:55 AM

Mersi pentru raspuns.

La punctul 1 daca platesc acel impozit dar eu nu realizez veniturile estimate, imi pot recupera banii platiti?
La punctul 3 stiti exact ce suma trebuie platita pentru a inchide PFA-ul?
La punctul 4 imi puteti da mai multe detalii in legatura cu taxele ce trebuiesc platite si ce nu trebuie platit in caz ca sunt angajat? aceste taxe se platesc lunar sau anual



#4 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 07 December 2012 - 09:44 PM

Vezi postareaAlexG., la 07 December 2012 - 10:55 AM, a spus:

Mersi pentru raspuns.

La punctul 1 daca platesc acel impozit dar eu nu realizez veniturile estimate, imi pot recupera banii platiti?
La punctul 3 stiti exact ce suma trebuie platita pentru a inchide PFA-ul?
La punctul 4 imi puteti da mai multe detalii in legatura cu taxele ce trebuiesc platite si ce nu trebuie platit in caz ca sunt angajat? aceste taxe se platesc lunar sau anual
1.Daca nu realizezi venitul net estimat,dar vei continua activitatea in anul viitor,impozitul pe venit achitat in plus se va reporta si se va deduce din impozitul pe care-l vei datora pentru anul 2013. Oricum,trebuie sa-ti estimezi cat mai bine veniturile si cheltuielile pe care le vei avea in 2013,iar in ianuarie ai obligatia sa depui o noua declaratie estimativa,pentru a ti se calcula impozitul pe baza noii declaratii si nu in functie de cea veche.
3.De curand s-au modificat taxele la Registrul Comertului(bineinteles,in sensul majorarii acestora...). Primul pas pentru desfiintarea PFA trebuie sa fie la Reg.Com,iar noua taxa este de 72 lei(de la 16 cat era inainte).
4.Daca obtii venituri de natura salariala nu trebuie sa achiti CAS,dar contributia la fondul de sanatate se plateste oricum.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL