Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare depunere+retragere capital social - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrare depunere+retragere capital social

capital social
5 replies to this topic

#1 marydona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 10 December 2012 - 09:27 PM

Inregistrarea aportului capitalului social pentru un SRL nou infiintat se face direct in 5121, sau in 5311 (dupa imprumutarea firmei de catre asociat/administrator, pentru constituire), dupa care se face virament din 5311 in 5121 ?
Daca aportul se inregistreaza direct in 5121, valoarea capitalului social nu se include in suma imprumutata firmei, nu?

Retragerea capitalului din banca, dupa constituire se inregistreaza ca un virament obisnuit (581=5121 si 5311=581)?

Daca inchei contract de imprumut pentru capitalul social (depus prin banca), pot returna acest imprumut asociatului, dupa retragerea capitalului din banca? Returnarea s-ar efectua in baza contractului de imprumut si a unei dispozitii de plata (din casa); dar cum as putea inregistra aceasta dispozitie (altfel decat prin 4551), avand in vedere ca nu am dispozitie de incasare care sa anuleze imprumutul si sa se inchida 4551?

Multumesc!



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2012 - 09:00 PM

Depunerea capitalului social se face astfel.
456=1011
1011=1012
5121=456

dupa cum vedeti nu are legatura cu imprumutul societatii, dupa transformarea contului bancar in care sa depus capitalul in cont curent , acei bani pot fi folositi de firma dupa necesitati.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2012 - 06:21 PM

@marydona, :smile:

sincera sa fiu, mi-e teama ca faci confuzie (cel putin de termeni) intre capitalul social depus de catre asociat la infiintarea firmei si imprumutul unui asociat catre firma sa.

capitalul social NU reprezinta un imprumut al asociatului catre firma sa, ci este suma cu care el isi deschide afacerea si in limita careia raspunde in fata legii in cazul falimentului.
raspunderea limitata in cazul falimentului unui SRL (societate cu raspundere limitata) se refera exact la acest capital social ce nu se mai poate recupera.
ca o paranteza, in cazul insolventei se vor "face bani" toate activele societatii (societatea raspunde cu intreg patrimoniul, in calitate de pers. juridica), iar daca acestea nu ajung atunci se poate atrage culpa asociatului (administrator) - caz in care acesta va raspunde si cu averea personala.

revenind, in cazul imprumutului (aportului de numerar al asociatului), aceasta suma este in plus (in afara) de capitalul social si pt ea este necesar un ctr de imprumut... etc ...

de altfel, chiar si conturile in care se inreg. acesti bani sunt altele, dpv. al asociatului :
- 456, 1011/1012 si 5311/5121 pt capital social
- 4551 si 5311/5121, pt imprumut.

capitalului social varsat nu este nicicum purtator de dobanda pt asociat, pe cand imprumutul poate fi - daca asociatul doreste acest lucru.

sper ca m-am facut inteleasa ... :biggrin:



#4 marydona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 12 December 2012 - 09:40 PM

multumesc, da, acestea sunt inregistrarile; insa la functionarea conturilor din anexa OMFP 3055, pt depunerea capitalului social este mentionata si banca, si casa; de ex., nemailucrand pana acum cu depuneri directe in banca, ci cu viramentele clasice (casa>banca), ma gandeam ca si capitalul poate fi depus intai in casa, de unde > in banca.

apoi ajunsesem sa cred ca cele 2 lucruri distincte (capitalul si creditarea firmei) ar functiona la fel, asta datorita unei recomandari primite, cum ca si pt capitalul social ar trebui sa intocmesc un contract de imprumut si datorita posibilitatii retragerii capitalului (dupa constituire) - insa fara sa ma fi gandit aici ca acesta l-am retras de fapt pt societate...; acum totul este clar, multumesc! :biggrin:



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2012 - 12:00 PM

cu drag :smile:



#6 marydona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 29 January 2013 - 02:37 PM

Pentru a ma verifica, practic: in luna oct.2012 am avut ~500 lei cheltuieli constituire, plus 200 lei capital social, iar in luna noiembrie plus ~200 lei alte cheltuieli (stampila, registrele obligatorii), dupa care am retras capitalul social (cei 200); din pacate nu am putut retrage mai intai capitalul, pe care sa-l folosesc pentru cheltuielile din noiembrie (cei ~200), cum intentionasem.
Contractul de creditare firma este pe 700 lei (500 chelt.constituire +200 alte chelt./noiembrie).
Daca nu pot sa-mi rambursez totusi cei ~200 lei cheltuiti in noiembrie (bani existenti acum in societate din retragerea capitalului) ca ramburs creditare firma, pot face imprumutul doar pe 500 lei, iar chelt. din noiembrie (cei ~200) sa le inregistrez ca decont, dupa retragere (au fost facute in 05 si 22.11, iar retragerea capitalului in 28.11)? Sau cum pot face ca sa-mi recuperez (ca persoana) cei 200 lei existenti in societate (teoretic, ca practic sunt la mine:), iar in societate sa-mi ramana ~0?

Si cu ce data este mai corect sa las contractul de creditare firma: cu 25.10.12, cand mi-a fost emisa prima factura de la Registru, pentru rezervarea denumirii firmei [factura care este insa pe persoana fizica - o pot inregistra in contabilitate si include in imprumut? :wacko: ], pe 26.10.12, cand am inceput sa primesc facturi cu numele firmei, sau pe 31.10.12, cand au iesit actele firmei (CUI, J) si cand am fost sfatuita sa inregistrez si documentele in contabilitate?

Si doar ca o paranteza legata de retragerea capitalului social din banca si utilizarea lui: in contabilitate nu trebuie mentionat ca acest capital s-a si cheltuit, nu mai exista varsat? :blush:

Multumesc mult pt ajutor!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL