Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata externa cash - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Plata externa cash


7 replies to this topic

#1 globalnetwork

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 December 2012 - 10:47 AM

Am fost plecat in China dupa marfa iar partenerul meu chinez mi-a cerut sa-i platesc cash 9000 euro pentru plati la diversi furnizori, iar pentru acesti banii mi-a emis chitanta ce s-a scazut din valoarea finala a facturii.



Va rog sa-mi spuneti daca este legal sa fac plati externe cash, si daca da cum inregistrez contabil aceasta plata.

Va multumesc!





#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2012 - 09:02 PM

Da e corect si legal sa faceti plati externe cash.
plata e 401 = 5314 9000 euro.




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 December 2012 - 11:09 PM

Si plafonul de plati ? Se aplica?



#4 globalnetwork

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 December 2012 - 09:15 AM

Platile ce depasesc 15000 euro pentru o singura factura trebuie declarate la Oficiul de Spalare Al Banilor.



#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2012 - 10:57 AM

Nu ai plafon de plati la extern, doar platile cu colaboratorii din tara sunt plafonate.



#6 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 14 December 2012 - 10:51 AM

Vezi postareaglobalnetwork, la 13 December 2012 - 09:15 AM, a spus:

Platile ce depasesc 15000 euro pentru o singura factura trebuie declarate la Oficiul de Spalare Al Banilor.

:laugh:
Hai sa zicem ca e Oficiul National DE PREVENIRE SI COMBATERE a spalarii banilor.



#7 globalnetwork

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 December 2012 - 02:04 PM

DE Prevenire :)

La OFICIUL de PREVENIRE SI COMBATERE.... eu intelesesem ca trebuie declarate platile ce depasesc 15.000 de euro la o factura- chiar daca sunt plati succesive cu valori mai mici. Un alt contabil mi-a spus ca trebuie declarate platile succesive daca adunate depasesc 15.000 euro indiferent de numarul facturilor emise intr-un an fiscal la acelasi furnizor extern. Aveti cumva o idee care din variante interpreteaza corect legea?



#8 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2012 - 10:04 AM

OUG nr. 53/2008 privind modificarea si completarea Legii nr. 656/2002 pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor, precum si pentru instituirea unor masuri de prevenire si combatere a finantarii actelor de terorism, a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 333 din 30 aprilie 2008.

h) prin operatiuni ce par a avea o legatura intre ele se intelege operatiunile aferente unei singure tranzactii decurgand dintr-un singur contract comercial sau intelegere de orice natura intre aceleasi parti si a caror valoare este fragmentata in transe mai mici de 15.000 euro ori echivalentul in lei, atunci cand acestea sunt efectuate in cursul aceleiasi zile bancare, in scopul evitarii cerintelor legale;






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL