Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul persoanelor impozabile care aplica TVA la incasare - provizoriu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Registrul persoanelor impozabile care aplica TVA la incasare - provizoriu

www.anaf.ro
9 replies to this topic

#1 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 December 2012 - 06:55 PM

http://www.anaf.ro/p...gec/TVAIncasare



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2012 - 07:02 PM

oameni buni, registrul funct. f bine ca aplicatie informatica !!

faza interesanta e ca "am" o firma care nici n-ar trebui sa mai fie platitoare de tva (avand 2 deconturi consecutive fara nici o "miscare" = doar preluare de sold tva de plata la 30 iunie si 30 sept.), dar fiindca i-am depus declaratia aceea in oct. (inca nu aveam instiintarea de la ANAF ca nu mai este platitoare de tva, deci trebuia sa ma consider platitoare de tva) iata ca firma buclucasa figureaza in registru, bine-merci :huh:




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 December 2012 - 10:25 PM

Printr-un Comunicat de presa din 13.12.2012 ANAF anunta un
Proiect de ordin al presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala pentru aprobarea Procedurii de inregistrare, din oficiu, in Registrul persoanelor impozabile care aplica sistemul TVA la incasare si a Procedurii de radiere, din oficiu, din Registrul persoanelor impozabile care aplica sistemul TVA la incasare, precum si a modelului si continutului unor formulare
Prin dispoziţiile art.156.3 alin.(11) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, persoana impozabilă care aplică sistemul TVA la încasare are obligaţia să depună la organele fiscale competente, până la data de 25 ianuarie inclusiv, o notificare din care să rezulte că cifra de afaceri din anul calendaristic precedent nu depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei.
De asemenea, prin art.II din Ordonanţa Guvernului nr.15/2012 pentru modificarea şi completarea Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal s-au stabilit dispoziţii tranzitorii, în sensul că persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, a cărei cifră de afaceri în perioada 1 octombrie 2011-30 septembrie 2012 inclusiv nu depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei, care aplică sistemul TVA la încasare începând cu data de 1 ianuarie 2013, depune notificările până la data de 25 octombrie 2012.
Menţionăm că, prin Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr.1529/2012 a fost aprobat modelul şi conţinutul formularului (097)

http://static.anaf.r...A_2012dec13.pdf



#4 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 December 2012 - 09:10 AM

am 2 societatii in sectorul 2 care nu apar in registru , am depus decl 097 , ce fac in acest caz ?
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2012 - 11:27 PM

Asteptati sa apara, ca altceva nu aveti ce sa faceti.



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 December 2012 - 01:07 PM

Forma finală a Registrului persoanelor impozabile care aplică sistemul TVA la încasare, care va fi valabilă începând cu data de 1 ianuarie 2013 – data intrării în vigoare a sistemului TVA la încasare – urmează să fie publicată, pe pagina de internet a agenţiei, în data de 28 decembrie 2012.
http://static.anaf.r...e_2012dec19.pdf



#7 pansy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 January 2013 - 04:26 PM

@dna Otilia - "În situația în care persoana impozabilă a cărei cifră de afaceri în perioada 1 octombrie
2011 – 30 septembrie 2012 inclusiv nu depășește plafonul de 2.250.000 lei, dar nu
mai este înregistrată în scopuri de TVA la data de 31 decembrie 2012, ca urmare a
anulării înregistrării în scopuri de TVA potrivit legii, sau face parte dintr-un grup
fiscal unic, aceasta nu va mai fi înregistrată de organele fiscale competente în
Registrul persoanelor care aplică sistemul TVA la încasare ori va fi radiată din acest
registru, dacă a fost deja înregistrată."- extras din ghidul oficial despre aplicarea TVA la incasare



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2013 - 05:08 PM

@pansy : ms mult pt explicatie, insa atunci facusem o greseala cand am considerat cele 2 trimestre consecutive ... ele trebuie sa fie din acelasi semestru - NU din semestre diferite - si de aceea inca aparea firma resp. ca fiind platitoare de tva.
odata cu depunerea D300 pe trim IV 2012 (tot fara nici o miscare, doar preluare de sold) firma va deveni NEplatitoare de tva incepand cu data de 01.01.2013 si va disparea din Registrului persoanelor impozabile care aplică sistemul TVA la încasare.

inca o data, iti multumesc pt ajutor si te rog sa ma ierti ca nu am mentionat eroarea pe care am facut-o, imediat cum am descoperit-o (am uitat de asta, efectiv) si astfel ti-ai pierdut timpul raspunzandu-mi la o chestiune ce pleca de la o baza falsa (baza pe care, oricum, n-a obs. nimeni aici :cool: )! :blush2:
spune-mi ca m-ai iertat ... da ? :blush: :wub:



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 January 2013 - 04:10 PM

Informatii referitoare la reglementarea sistemului TVA la incasare.

Pentru consultarea registrului, vor fi disponibile trei variante:
1. Consultarea punctuala (CUI cu CUI) in mod online, pe portalul ANAF la adresa: http://www.anaf.ro/p...gec/TVAIncasare
2. Consultarea punctuala in mod offline, prin intermediul unei aplicatii RTVAI.zip pusa la dispozitie gratuit de MFP-ANAF cu Instructiunile de utilizare a aplicatiei RTVAI
3. Descarcarea informatiilor din registru intr-un format standardizat.

http://static.anaf.r...ntribuabili.htm



#10 nicoliciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 19 February 2013 - 12:07 PM

Am o societate infiintata in octombrie 2012, pentru care am depus pana la 25 ian 2013 declaratia 097 pentru intrarea in sistemul de TVA la incasare.

Tocmai am consultat (din nou) registrul si societatea nu figureaza ca aplicand TVA la incasare.

Initial, perioada fiscala a fost la trimestru, dar pentru ca in decembrie am avut achizitie intracomunitara, din ianuarie am trecut la TVA lunar.

Ce pot sa fac in acest caz? Decontul il voi depune in regim de TVA la incasare, pentru ca declaratia eu totusi am depus-o (dovada clara - exemplarul stampilat de la finante), dar cand se vor actualiza informatiile din registru?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL