Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impopzit pe profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impopzit pe profit

4 replies to this topic

#1 miha33

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 June 2005 - 11:40 AM

va rog daca stie cineva daca se mai mentine cota de 6% sau 12.5 %impozit pe profit in cazul exporturilor.este vorba de o firma comisionara -cherestea-si baza legala. :oops:
multumesc :roll:



#2 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2005 - 12:01 PM

LEGEA 414/2002
4) Contribuabilii care au incasat printr-un cont bancar din Romania venituri in valuta din exportul bunurilor si/sau al prestarilor de servicii, realizate din activitatea proprie, direct sau prin contract de comision, platesc o cota de impozit pe profit de 6% pentru partea din profitul impozabil care corespunde ponderii acestor venituri in volumul total al veniturilor.
Suma aferenta reducerii cotei de impozit pe profit de la 25% se repartizeaza la sfarsitul anului ca sursa proprie de finantare, in limita profitului ramas dupa inregistrarea cheltuielii cu impozitul pe profit. Prestarile de servicii pentru care se aplica cota de impozit redusa sunt cele pentru care beneficiarul prestarii este in strainatate.
(5) Incepand cu data de 1 ianuarie 2003 cota de impozit pe profit este de 12,5% pentru partea din profitul impozabil care corespunde ponderii veniturilor incasate din export in volumul total al veniturilor. Incepand cu data de 1 ianuarie 2004 cota de impozit pe profit este de 25%.

Tu pentru ce an lucrezi acum?




#3 miha33

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 June 2005 - 04:28 PM

dco a spus:

LEGEA 414/2002
4) Contribuabilii care au incasat printr-un cont bancar din Romania venituri in valuta din exportul bunurilor si/sau al prestarilor de servicii, realizate din activitatea proprie, direct sau prin contract de comision, platesc o cota de impozit pe profit de 6% pentru partea din profitul impozabil care corespunde ponderii acestor venituri in volumul total al veniturilor.
Suma aferenta reducerii cotei de impozit pe profit de la 25% se repartizeaza la sfarsitul anului ca sursa proprie de finantare, in limita profitului ramas dupa inregistrarea cheltuielii cu impozitul pe profit. Prestarile de servicii pentru care se aplica cota de impozit redusa sunt cele pentru care beneficiarul prestarii este in strainatate.
(5) Incepand cu data de 1 ianuarie 2003 cota de impozit pe profit este de 12,5% pentru partea din profitul impozabil care corespunde ponderii veniturilor incasate din export in volumul total al veniturilor. Incepand cu data de 1 ianuarie 2004 cota de impozit pe profit este de 25%.

Tu pentru ce an lucrezi acum?

pt anul 2005 ma intereseaza
intre timp m-am lamurit ,l414/2002s-a abrogat prin cod fiscal, deci procentul este de 16%



#4 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 13 June 2005 - 08:20 AM

Daca s-a vandut un mijloc fix , la impozitare se calculeaza soldul 121 si se ia in considerare ,adica se scad veniturile din vanzarea mijloacelor fixe ?



#5 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2005 - 08:58 AM

Probabil ca ai vrut sa intrebi ceva, dar eu n-am inteles nimic ... poate altcineva!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL