Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli deductibile sau nu ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cheltuieli deductibile sau nu ?


11 replies to this topic

#1 Anda Tepei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 January 2012 - 08:23 PM

Salut!
Daca aveti timp, va rog sa-mi explicati si mie in 2-3 cuvinte cum se poate face plata prin telefon. Eu am incercat sa plasez comanda pentru Facebook Ads, insa singurele doua variante de plata oferite erau prin card sau prin pay pal...
Multumesc mult pentru un raspuns!



#2 georgiana3i

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 February 2012 - 07:56 AM

Buna ziua,

Asociatul unei societati are luat pe numele sau, pe persoana fizica, un credit imobiliar pentru apartamentul in care locuieste si care este in acelasi timp si sediu social al societatii.
El doreste sa plateasca de acum incolo ratele din contul bancar al societatii, motivand ca cei de la banca i-au spus ca este posibil. Intrebarea mea este: este legal acest lucru? Rata sau o parte din rata (in functie de suprafata folosita din apartament in folosul societatii - de ex 1 camera din 5) poate fi trecuta pe cheltuiala si dedusa la calculul impozitului pe profit?

Multumesc anticipat.




#3 delia nicoleta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 March 2012 - 09:53 PM

eu persoana juridica am cumparat un teren de la o persoana fizica , la pretul de x lei. in contractul facut la notar se spune ca in schimbul valorii x se vor da 4 apartamente care vor fi construite pe teren. apartamentele au fost construite la un de cost de y, iar valoarea lor este mult mai mare decat x. in aceasta situatie pretul de vanzare al apartamentelor este cu mult mai mica decit costul de constructie.

diferenta dintre pretul de vanzare si cost , in aceasta situatieeste nedeductibila? chiar daca a fost mentionat in contract de la inceput pretul de vanzare?



#4 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 19 March 2012 - 03:30 PM

mde...numai un avocat va poate raspunde la aceasta intrebare.La prima vedere nu au de ce sa fie nedeductibile, dar og 99 are oarece interpretari...Art.97 din CPF face referire la "organele de inspecţie vor stabili obligaţia fiscală prin utilizarea
metodelor indirecte de reconstituire a veniturilor sau cheltuielilor" (cei drept in anumite cazuri !!!!) dar CF la NM la art.11 alin.2 face referire la anumite metode indirecte gen.."metoda compararii preturilor".Din ce spuneti dvs (sau poate inteleg eu eronat!) am cumparat un teren, in schimbul caruia am dat 4 apartamente...pai valoarea apartamentelor a fost stabilita ??



#5 aura1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sv
  • Interests:MUZICA, PC

Postat 26 March 2012 - 09:39 PM

Buna ziua,

am urmatoarea situatie

O firma in 2008 a cumparat un imobil - pentru sediu de firma "la rosu" , cu autorizatie de constructie valabila inca 2 ani . In urmatori doi ani a finalizat imobilul si in 01.2010 a facut recepria finala si punerea in functiune. Cum nu obinea profit de pe urma imobilului, firma a vandut unei persoane fizice ( respectiv adminsitratorului) imobilul respectiv in 06.2010.


2008 cumparare..... modernizari/ finalizare.... valoare 2010......vanzare06.2010(raport reevaluare)
imobil - 230.000lei.............50.000lei.................280.000lei....................170.000lei
teren - 15.000lei....................../..........................15.000lei........................30.000lei

Aici am trecut doar valorile fara TVA

Mentionez ca vanzarea s-a facut :
-in baza unui raport de evaluare destul de complex facut de un evaluator autorizat ANEVAR,
-pe baza de factura emisa de societate , dar si cu o autentificare la notar
-tva- ul a fost achitat de catre societate la termen - pana pe 25 luna urmatoare

Inregistrarile contabile la vanzare au fost urmatoarele :

cladire
461-7583- 170.000
461-4427 xx
6583-212.1-280.000

teren
461-7583-30000
461-4427-xx
6583-2111-15000

pierdere = 95.000lei > 7583-200.000 , 6583- 295.000

Intrebarea este ce fel de pierdere este aceasta? este pierdere fiscala?
Cheltuiala 6583 - este deductibila fiscla?

Multumesc,



#6 lucibadea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 December 2012 - 09:29 AM

In anul 2003, societatea noastra a achizitionat din Germania niste produse in vederea comercializarii. La inventarierea anuala din 2012 s-a constatat ca aceste produse nu au mai avut o miscare de mai bine de 5 ani. Ele nu mai pot fi vandute din cauza degradarii (uzurii morale).


Cheltuiala cu aceste produse este sau nu deductibila fiscal?


Multumim.



#7 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 10 December 2012 - 08:50 AM

Cheltuiala este nedeductibila fiscal (art. 21, alin. 4, lit. c - Cod fiscal).



#8 valifc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 December 2012 - 06:04 PM

lipsurile imputabile sunt deductibile?



#9 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2012 - 04:35 PM

Da



#10 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 30 December 2012 - 01:14 PM

Pai daca sunt imputabile, nu ar trebui sa le suporte persoana vinovata? Le suporta societatea ca si cheltuieli deductibile?



#11 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2012 - 02:35 PM

Pai bani lauti de la persoana vinovata nu e venit deductibil fiscal ?



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 January 2013 - 05:03 PM

nu exista venit deductibil fiscal !! :blink:

exista venit impozabil sau NEimpozabil !

Florineee ... dragule ... :biggrin2:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL